GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-11-2019 07:50   Güncelleme : 19-11-2019 07:50

Huzur kenti; Büyükorhan

Seçimden önce “bunlar gördüğünüz son çamurlar” olacak, “bir dahaki kışa çamur olmayacak” diye söz veren Başkan Ahmet Korkmaz, Büyükorhan'ın bir huzur kenti olması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

Huzur kenti; Büyükorhan
Özkan YILDIRIM
Bursa’mızın güzel ve şirin ilçelerinden dağ yöremizin tabiat harikası doğasıyla bezenmiş Büyükorhan İlçemizin Başkanı Ahmet Korkmaz ile güzel, keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
 
•     Başkanım, öncelikle sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz?
14 PUAN ARTTIRDIK..
Ben Ahmet Korkmaz, Büyükorhan-Kayapa Köyü doğumluyum. Yaklaşık 28 senedir siyasetin işinden olan bir insanım. Burada, geçen dönem İlçe Başkanlığı ve Belediye meclis üyeliği yaptım AK Parti'den. Milli görüş camiasından gelen bir siyasetçiyim, Refah Partisi’nde ilk olarak siyasete başladım. Talebe yaşlarımda merhum hocamızı evinde birkaç kez ziyaret etme fırsatı yakaladım. O gün bugündür bu çizgide siyaset yapıyoruz. Bursa'da iş yerimiz var kardeşlerimle beraber esnaflık yapıyoruz. Köyde ekim, dikim, çiftçiliğimiz devam ediyor ihtiyaçlarımızı ekip, dikiyoruz. 2014 Belediye Başkanlığı seçimlerinde de aday adayıydım, o zaman nasip değilmiş belediye meclis üyesi olmuştum. Hemen akabinde zaten ilçe başkanı olarak atadılar,  görev süremiz boyunca 31 Mart'tı da sayarsak 6 seçime girdik, hem İlçe başkanı, hem meclis üyesi, hem de çok şükür Belediye Başkanı olarak 6 seçimin ,altısından da Bursa şampiyonu olarak çıktık, yaklaşık %65 ile bütün belediye başkanları arasında en yüksek oyla seçilmiş belediye başkanıyım. Rekor bizde Büyükşehir oylarında da rekor biz de, ayrıca 2014 yerel seçimlerinin üstüne 14 puan ekleyebilen tek ilçeyiz. Belki de bu manada Türkiye'de tek ilçeyiz. Birçok yerde kaybettiğimiz belediyelerden ziyade birer ikişer puan oylarımız düştü ama Büyükorhan'da 2014'ün üstüne 14 puan ekledik, bu çok büyük bir başarı tabii. İlçe Başkanlığı, meclis üyeliği dönemimde, ekip arkadaşlarımızla birlikte, teşkilatımızla birlikte, meclis üyelerimizle birlikte çok güzel hizmetler kazandırdık, bu hizmetler çok uzun zamandır Büyükorhan’ın  alamadığı hizmetlerdendi.
 
GÖRECEĞİNİZ, SON ÇAMURLAR OLACAK” DEMİŞTİK
•    Peki Başkanım, son 7 ayda Başkan olduğunuzdan bugüne ne gibi değişikler yaşandı Büyükorhan'da? 
Belediyede kurumsal yapıyı oturttuk. Şu an hakikaten tam bir kurumsal kalite belediyemize yerleşti. Bu anlamda vatandaşla diyaloglarımız çok güzel, erişilebilir bir belediye var, her anlamda, internet sayfamızı yeniledik. Whatshap  iletişim hattımızı oluşturduk, ayrıca gençlerimize yönelik ilçe meydanında ücretsiz  wi-fi hizmetimiz var, bunu devreye koyduk. Bunun yanında ilçemizde yılan hikayesine dönen bir grup yolu yani köy yolları bağlantısı  vardı. Sağ olsun Büyükşehrimizin de katkılarıyla 3600 metrelik, aynı zamanda Görecek Yaylamıza çıkan yolu, sıcak asfaltla kapladık onu gerçekleştirdik. 4-5 tane köyümüzün, altyapı çalışmalarından dolayı kazılan sokakların altyapısını tamamladık, asfaltlanmasını da bitirdik. Şu anda ilçe merkezimizde altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 40 yıldır büyük oranda asbestli borulardan su içiliyordu ilçemizde  bunların bizde fotoğrafları da var kullandığımız malzeme ile söktüğümüz  malzemeler arasında çok büyük fark var. Önümüzdeki aylarda inşallah bunları bitireceğiz. Kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu olarak üçü bir arada devam ediyor biten yerlerin parke taşı döşemesini  zeminini tamamlamaya başladık. İnşallah bu kış ilçe sokaklarını çamurdan kurtaracağız. Çünkü seçimden önce “bunlar gördüğünüz  son  çamurlar” olacak, “bir dahaki kışa çamur olmayacak”  diye söz vermiştik insanlarımıza,  İnşallah bunu başaracağız. Çarşı Meydanımız var, bizim vizyon projelerimizden bir tanesi yıkımına  başladık Büyükşehir ile birlikte yapıyoruz ,sağ olsunlar Alinur Başkanımızın, büyükşehrimizin çok destekleri var inşallah o meydanı da 2020'nin baharına kadar  bitirmeyi planlıyoruz. İlçemize hava katacak vizyon bir proje orası, çok güzel bir meydan olacak.
 
Bahara 2 meydan daha hazır
Görmüşsünüzdür, belediyemizin önünde minibüs terminali vardı, orayı kaldırdık başka bir yere aldık. Harika bir meydan kazandırdık ilçemize hemen yanında Kapalı Pazar Yeri var geçtiğimiz dönemde yapıldı yine büyükşehrimiz tarafından,  otopark büyük problemdi ilçemizde, hemen yan tarafa kocaman bir Belediye meydanı açtık. Onun da ismini verdik Büyükorhan  Şehitler Meydanı diye Belediye Meclisinden geçirdik. Duvarına da ilçemizin şehitlerinin özgeçmişlerini ve resimlerini asacağız. Hem otopark ihtiyacımızı karşıladığı gibi,  hem de ilçemizde yapılacak etkinlikleri de orada yapacağız. Geçtiğimiz Kurban Bayramında “Gripin”  grubu buraya geldi konser verdi çok güzel oldu. Büyükorhan Gençlik Derneği organize etti, sponsorunu kendilerinin  bulduğu bir organizasyondu. Bayrama kadar yetiştirme sözü verdik ve  yaptık. O konserde burada 5000'in üzerinde insan vardı. Harika bir ortam vardı. Bu tür etkinlikler ilerleyen süreçte artarak devam edecek. Belediyemizin önünden geçen derenin ıslahını bitirdik, çevre düzenlemelerini tamamladık. İstinat duvarını da biraz yükselttik. İnşallah 2020'nin baharında  iki meydan daha kazandıracağız ilçemize bunları biz imkansızlıklara rağmen yapıyoruz, bütçemiz olmamasına rağmen yapıyoruz, İnşallah imkanlarımız elverdiği müddetçe  elimizden geldiğince en güzel hizmeti getirme çabasındayız. Yani görevimiz bittiğinde bir dahaki dönem seçilebilir miyiz,  seçilmezmiyiz demeden insanların ileriki süreçlerde, zamanlarda buradan güzel bir Belediye Başkanı geçti, çok hizmetleri dokundu  ilçemize Allah razı olsun ondan desinler bunun amacındayım.    Ayrıca, Kınık mahallemizle, Pınarköy arasında toprak  bir yol vardı,  onun yapımına başladık. Burası satıh  kaplama olacak. İnşallah orasını da bitirirsek yine uzun yıllardır ilçemizin 70-80 yıldan beri bekleyen  hizmetlerinden birisi olan ,bir  muhitin grup yolunu da  halledilmiş olacağız.
 
MUHTARLARI 'DEVRE ARKADAŞI' OLARAK GÖRÜYORUZ
Asıl belediyeciliği biz, 2020 yılının Mart ayından sonra yani  birinci yıldan sonra yapacağız. Hem ülke ekonomisi anlamında, hem belediyemizin ekonomisi anlamında bu noktada da en çok sıkıntı çeken belediyeyiz Bursa'da. İmkanlar açısından, borçlar açısından. Ama biz bütün bu imkansızlıklara rağmen teşkilatlarımızla, Meclis üyelerimizle, belediye personelimiz ile omuz omuza verip hakikaten iyi bir sinerji yakaladık. Bu işi yine biz yapacağız, bu ekip yapacak, bu dönem farklı olsun istiyoruz. Muhalefet meclis üyelerimiz dahil olmak üzere ,muhtarlarımız dahil olmak üzere. Muhtarlarımızı biz “Devre arkadaşı” olarak görüyoruz. Düzenli toplantılar yapıyoruz muhtarlarımızla, siyasi görüşü seçim bittikten sonra kenara bıraktık. Şu an bütün ilçe halkımızla beraber çok güzel bir hava yakaladık çok iyi gidiyoruz. Geçen hafta meclis toplantımız vardı, muhalefet partilerimizin ilçe başkanları dahil olmak üzere, halkımız  olmak üzere herkes geliyor. Meclis toplantılarımızı halka açık  yapıyoruz. İhaleleri halka açık yapıyoruz, ilçemizde çok güzel bir hava var, İnşallah bunu devam ettirirsek, Büyükorhan kazanacak bizim derdimiz bu...
 
KIRSAL TURİZM ÇOK ÖNEMLİ..
Sloganımız  mahallelerimizde, iki buçuk sene sonunda belediye adına bu 43 mahallenin altyapı sorunlarını tamamen bitirmektir. İki buçuk sene sonunda içme suyu, yol sorunu, parke taşı sorunu, kanalizasyon sıkıntısı olan hiçbir mahalle kalmayacak inşallah. Bu hizmetleri bitireceğiz, bunun ardından ilçemizi gelir amaçlı doğal güzellikleri anlamında, tarihi güzellikleri anlamında, kırsal turizme ağırlık vereceğiz. Bu ülkenin kalkınmasının ana ayaklarından bir tanesi kırsal turizm, biz bunu gerçekleştireceğiz  inşallah. Elimizdeki değerleri de ortaya çıkarttık, bizim burada 4 adet mağaramız  var. Bunları turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Bu mağaralardan 2 tanesine  ben de girdim. Hele bir tanesi var  “Bayındır Mağarası”   burada çok iddialıyız, tanıtımını iyi yapabilirsek . Çevre düzenlemesi ve mağara içinin düzenlenmesinden sonra  elbette. Görecik Yaylası başta olmak üzere, Küçük Görecek Yaylamız, Belpınarı Yaylamız ve Maşatlı  Yaylamız var, hepsi birbirinden güzel. Derecik Bazilikasını da söylemek isterim. Ayrıca Düğüncüler Kaplıcamız var, gidiyorsunuz derenin kenarında taşın üstüne oturduğunuzda Özkan Bey, iki elinizi yana açtığımızda bir elinize sıcak su geliyor, diğerine soğuk su geliyor, hepsi doğal vaziyette mükemmel yerler. İnşallah bunlarla ilgili bizim güzel projelerimiz var  yurt yurtdışı finansmanı Avrupa Birliği fonlarından sağlamakla ilgili arkadaşlarımızın görüşmeleri var, Büyükşehirle ortaklaşa yaptığımız bir proje zaten bu. Büyükorhan Barajımız var, o gölün çevresinde de yeni kırsal turizme yönelik tesisler yapacağız. Orada Büyükorhan Barajı çevresinde bizim çocukluğumuzda bir hayvan pazarı vardı, burası Marmara Bölgesi'nin en canlı hayvan pazarıydı. Buraya  Çorum'dan ,Çankırı'dan ,Edirne'den ,Çanakkale'den canlı hayvan almaya gelirlerdi, bizim çocukluğumuzda panayırlar olurdu çok hareketliydi o hareket hala var.Diğer dağ  ilçelerine nazaran  hayvancılık bizde daha iyi. Hem hayvan sayısı anlamında, hem süt üretimi anlamında. Bizim 35 Bin  küçük, 15 Bin  büyükbaş hayvanımız  var. 60 tonun üzerinde günlük süt sirkülasyonumuz var ayrıca,  2-3 tane alıcımız mevcut. Barajın  orası tarihi bir pazar 150 yılı aşkın bir geçmişi var o pazarın. Daha öncesi de var oranın ama ticaret merkezi olarak 150 yıllık geçmişi var. Orayı  insanlara  kırsal turizme yeniden kazandırmayı, hayvancılığı da yeniden daha da canlandırmayı düşünüyoruz böyle bir projemiz var. Bu yörenin kaderini değiştirecek projelere  imza atmak hedefindeyiz. Ben bu havayı yakaladığımızı  düşünüyorum. İlçemizin değerlerini , potansiyelini ön plana çıkartarak  artık bu değerlerden bu insanların para kazanmasını sağlamayı amaçlamaktayız.
 
1 KİŞİ ARTTIK..
Göçü Tersine çevirmek; Evet, Büyükorhan'da diğer dağ ilçelerinden daha zor görünüyor ama 2018-2019 yılında biz hiç göç vermedik çok enteresandır. TÜİK verilerine göre 1 kişi artmışız. Bunu önümüzdeki 4 buçuk yıllık süreçte daha da  artacağına inanıyorum. 
 
HARMANCIK-DURSUNBEY YOLUNA  BAĞLANMAK İSTİYORUZ
Şimdi bir tane yolumuz var, Ulaştırma Bakanımızla görüştük karayolu ağına aldırmayI görüşüyoruz. Karayolları haritasında  Büyükorhan kör nokta, haritada Büyükorhan’da  yol bitiyor. buradan herhangi bir İl yada ilçe ile bağlantımız yok. Bu bağlantıyı sağlamak bizim hedefimiz. Kütahya-Balıkesir arasında bir yol var Harmancık ve Dursunbey’i birbirine bağlayan yol, Ulaştırma Bakanlığı'nın bir projesi, biz bakan Beyden rica ettik kendilerine  sunum yaptık,  Ankara’da. Bu hat 35 kilometre bu yola bizim bağlantımızı sağlayacak yok, bizim ilçemizin en zor yolu, en uzun yolu bu yolu Karayolları ağına aldırma çabasındayız, bunun bir de şöyle  avantajı olacak bu yol  üzerinde 9 köy, 1  beldemiz  var. Bizim buralara hizmet anlamında kolaylık sağladığı gibi ayrıca Bursa'da tren istasyonu olan tek bir ilçedir Büyükorhan. Demiryolunun geçtiği tek mahalle Piribeyler İstasyonu. Piribeyler bizim mahallemiz, köyümüz burada bir istasyonumuz var , Bursa'nın karayolunu  demiryolu ile buluşturmak adına da bu yola ihtiyacımız var. Bakan beye  böyle bir sunum yaptık, yol medeniyettir. Yol olursa  ticarette artacak, hayat da güzelleşecek, burada mermer ocakları var bunların sevkiyatları çabuk olacak, Ege ile Anadolu ile bağlantımız  sağlanmış  olacak.
 
İKAMETLER BURADA OLMALI
İnsanlarımızın mutlaka ikametinin burada olması lazım, Bursa'da  elbette evleri  olabilir orada da oturabilirler belirli zamanlarını geçirebilirler, ama  hemşerilerimizin  mutlaka ikametlerinin  burada olması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili çeşitli projelerimiz  çalışmalarımız var. İlçemizde tarım şurası ,hayvancılık şurası gibi sempozyumları gerçekleştireceğiz, bütün paydaşları davet edeceğiz. Biz sadece bunun koordinasyonunu yapacağız, uzmanlar ile muhatapları buluşturacağız. Ufak tefek bize düşen bir görev olursa tabii ki bunları yerine getireceğiz. Yani hayallerimiz, hedeflerimiz büyük.  Şuna da inanıyoruz;  Cenab-ı Allah hiç kimseye  gerçekleştiremeyeceği hayalleri  kurdurmazmış, böyle bir hayal peşine düşürmezmiş,  ben buna inanıyorum ömrümüz yettiği sürece bu hayalleri gerçekleştirmek için gece gündüz koşturacağız. Son olarak bizleri %65 oyla seçen  Büyükorhan halkına  buradan sevgilerimi ,selamlarımı  iletmek  istiyorum. Hepsini bize  güvenerek oy verdikleri için teşekkür ediyorum onlara mahcup olmamak için elimizden geldiği sürece  çalışmalar yapacağız...