Advert

HÜSEYİN DURMAZ 2016 YILINI DEĞERLENDİRDİ: TÜRKİYE'YE İLGİ BİTMEZ

MÜSİAD'ın her ay düzenlediği Müstakil Düşünceler Konferansı'nın bu ayki konuğu olan Hüseyin Durmaz, "Şer odakların kalkışmalarına karşı yurtdışından gelen yatırımcılara baktığımız zaman Türkiye'ye olan ilginin bitmediğini açıkça görüyoruz" dedi.

HÜSEYİN DURMAZ 2016 YILINI DEĞERLENDİRDİ: TÜRKİYE'YE İLGİ BİTMEZ

 

Semih ŞAHİN

Her ay istişare toplantısı yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 2016 yılının son toplantısını yönetim binasında gerçekleştirdi. Ana gündem olarak Bursa sanayisinin durumu ve Durmazlar Holding çalışmalarının sunulduğu toplantıya Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gürses, yeni yıl mesajı vererek barışın ve kardeşliğin hakim olduğu bir yıl temenni etti. 2016 yılının ilk iki çeyreğinin pozitif büyümeyle geçtiğini söyleyen Mustafa Gürses, bu yılın milli irade ve demokrasi zaferinin yılı olarak tarihe geçtiğini hatırlattı.

2016 YILI MİLLİ İRADENİN SEMBOLÜ OLDU

Suriye'de yaşanan insanlık dramının yeni yılda çözüme kavuşması dileklerini ileterek 2016 yılının kısa değerlendirmesini yapan Gürses, "2017 yılı şimdiden hayırlı uğurlu olsun ve barış içerisinde geçsin. Sıkıntılı bir yıldan çıkıp yeni bir yıla girdiğimiz için umutsuz olmadan, umut besleyerek bu yıla gireceğiz. 2016 zor bir yıl oldu fakat tarihe milli iradenin zaferi ve milletimizin kendi iradesine sahi çıktığı bir yıl olarak geçti. 15 Temmuz artık böyle hatırlanacaktır. 2016 yılının ilk ve ikinci çeyreğinde pozitif kalkınma ve büyümeye devam edilmiş fakat hem dışarıda hem içeride değişik sıkıntılarla karşılaşıldığı için bir daralma olmuştur. Hükümetimizin almış olduğu kararlarla dördüncü çeyrekte yine büyümemiz pozitife geçer. 2017 yılında da bu büyümeye ve gelişmeye yönelik olarak hem  hükümetimizin  hem de milletimizin faaliyetleri yön verir ve 2017 geride bıraktığımız yıla göre daha da iyi olur. Başta Suriye olmak üzere akan kanın durması mümkün olur. Kan ve gözyaşının geride kalmasını dileyerek yeni yılda umut ediyoruz ki bir daha böyle şeylerle karşılaşmayız. Burada işadamları olarak bizlere düşen görevler de bellidir. 2017 yılında üretimi ve istihdamı artırıcı tedbirler alarak gayretimizi devam ettirmemiz bizlerin en önemli vazifesi olmalıdır. Şehitlerimize olan borcumuzu ancak bu şekilde öderiz" dedi.

BAŞIMIZDA HAİN PLANLAR DÖNSE DE...

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) ve Durmazlar holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz da yapılan hain kalkışmayı lanetleyerek sözlerine başladı. Yurtdışı temaslarını göz önünde bulundurarak Türkiye'ye olan ilginin bitmediğini hatırlatan Hüseyin Durmaz, 2016 yılının 2015 yılına göre daha iyi geçtiğini söyleyerek, aynı şekilde 2017 yılının da geride bıraktığımız yıla göre daha iyi geçeceğini vurguladı. BOSB'nin kat ettiği yoldan ve yapılan çalışmalardan bahseden Durmaz, "BOSB olarak, 2015 yılına göre 2016'da  elektrik tüketiminde yüzde 8'lik bir büyümemiz var. Doğalgaz da yüzde 4 büyümemiz var. Her ne kadar başımızda hain planlar dönse de biziler bir taraftan da ihracata, üretime devam ediyoruz. 2023 hedeflerimiz var. Bütün üreticilerimiz bu hedefler doğrultusunda çalışmalı ve uzak hedefler peşinde koşmalıyız. Umudumuzu asla kırmamalıyız. Bu ülkenin insanları tankların altına yatıyorsa, böyle vicdanlı, merhametli, cesur yürekli insanımız varsa 2017'nin çok daha iyi geçeceğine inanıyorum. Bursa büyürse Türkiye büyür anlayışıyla BOSB olarak çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Durmazlar'dan uzay mekiğine hidrojen deposu

Bursa OSB olarak yapılan çalışmaları ve Türkiye'ye yapılan yabancı yatırımları değerlendiren Hüseyin Durmaz, yapılan yatırımlara bakıldığı zaman Türkiye'ye olan ilginin bitmediğini hatırlattı. Durmazlar Makine olarak, uzaya gönderilen mekiklerin etrafında bulunan yuvarlak hidrojen depolarını yaptıklarını hatırlatan Hüseyin Durmaz, "TEKNOSAB adı altında yeni bir sanayi bölgesi yapıyoruz. Teknolojik firmaları bu sanayi bölgesinde toplamayı hedefliyoruz. Yurtdışından gelen yatırımcılara baktığımız zaman Türkiye'ye olan ilginin bitmediğini açıkça ortaya koyuyor. Biz artık uçağı yapıp bir an önce büyütebiliriz. Biliyorsunuz Bursa’da bir arkadaşımız uçak üretmeye başladı. En azından Avrupa’da da olsa bir firması var. Yarın öbür gün o uçak fabrikası buraya gelecek. Ne olacak 2 kişilik uçak 4, 4 kişilik 8 olacak. O arada da diğer sektörler durmayacak. Gelişmiş ülkeler Mars’ta demir arıyorlar, bizim de gitmemiz lazım" şeklinde konuştu.

MUSİAD DURMAZLAR HÜSEYİN DURMAZ
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500