Advert
Advert

HÜKÜMET ENERJİDE BAĞIMLILIĞI BİTİRMEK İÇİN KARARLI ELEKTRİKTE AKILCI POLİTİKALAR UYGULANIYOR

Enerji Bakanlığı'nın akılcı politikalarıyla yenilenebilir enerjiye dönük girişimcinin teşvik edildiğini söyleyen UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, elektrik ithalatının ihtiyaçtan değil devletin para politikalarıyla ilgili oluğunu söyledi.

HÜKÜMET ENERJİDE BAĞIMLILIĞI BİTİRMEK İÇİN KARARLI ELEKTRİKTE AKILCI POLİTİKALAR UYGULANIYOR

 

Elektrik denilince vatandaşın evini aydınlattığı 30-40 TL faturayla diğer ihtiyaçlarını gördüğü bir kullanım aracından milyarlarca dolarlık bir sektöre kadar uzanan bir gerçek karşımıza çıkıyor. Bu gerçeğin dağıtım ağında ise Türkiye'nin sayılı dağıtım firmalarından UEDAŞ var. İşte o UEDAŞ'ın tepesindeki 'bir numara' ile elektriğin hikayesini konuştuk. Vatandaşın merak ettiklerini sorduk... Mesut Efe de gayet samimice sorularımızı yanıtladı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

UEDAŞ Genel Müdürü Mesut EFE. 1976 Artvin- Ardanuç doğumluyum. İlk ve liseyi Ardanuç‘ta tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliğini kazandım. 1999'da mezun oldum. Daha sonra çalışma hayatına başladım. Çalışma hayatı devam ederken yüksek lisansımı işletme dalında Okan üniversitesinde yaptım. 2000 yılında Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. şirketinde göreve başladım. Kamu görevlisi olarak 2010 yılına kadar çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra 2010 yılında Uludağ Elektrik Dağıtım’ın özelleşmesiyle biz de pek çok arkadaş gibi 'devlet'ten istifa edip özel sektöre geçtik. Geçen yıl 1 Temmuz itibariyle Uludağ Elektrik Dağıtım Genel Müdürü olarak görevimizi sürdürmeye çalışıyoruz.

UEDAŞ hakkında kısa bir bilgilendirme yapabilir misiniz?

Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ, 01.09.2010 itibari ile özelleştirilmesi tamamlanarak Limak Holding, Cengiz Holding ve Kolin İnşaat Ortaklığı bünyesinde hizmetlerine başladı. Temel hizmet olarak; iletim noktalarından aldığı elektriği vatandaşlara perakende olarak dağıtmakla görevli olan Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ’nin, çalışma esasları EPDK tarafından belirlenmiştir. 
Türkiye’nin lokomotifi olan Marmara Bölgesi’nin güneyini kapsayan hizmet sahası ile Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş; 35.501 km2 alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da toplamda 2,5 milyona yakın aboneye hizmet veren UEDAŞ, her geçen gün artan abone sayısı ile doğru orantılı olarak altyapısını geliştirmeye devam etmektedir. Bu veriler ışığında Türkiye’nin 4. büyük dağıtım şirketi unvanına sahip olan Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş, daha kaliteli hizmet verme anlayışı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Enerji sektörünün fotoğrafını çektiğinizde ne görüyorsunuz? Türkiye’de ve Bursa da durum nedir? 

Biz elektrik dağıtım şirketiyiz. İşin perakende kısmıyla ilgilenmiyoruz. Lisansımız sadece elektrik dağıtım hizmetiyle ilişkili ama tabi bu sektörde yer alan bu eğitimden geçmiş bir insan olarak sektörün içerisindeki enerji ihtiyacıyla ilgili gelişmeleri bizde ister istemez takip ediyoruz.Şimdi bir kere şunu çok net bir şekilde ortaya koymak lazım. Türkiye dışarıdan ithal ettiği elektrik enerjisiyle ilgili sanki dışa bağımlıymış gibi bir hava oluşturuluyor: Oysaki bizim ithal enerji kullanmamızın özellikle elektrik enerji anlamında söylüyorum kullanmamızın sebebi parasal politikalar. Niye daha ucuza kendi maliyetinden daha ucuza bulabildiğin bir şeyi satın almasın ki?

Peki neden diğer ülkelerde daha ucuz?

Üretim maliyetleri enerji üretimiyle ilgili çeşitliliğe göre çok fazla farklılık gösterir. Doğalgazın bir girdi maliyeti vardır. Ama hidroelektriğin akan suyun gücünden faydalanarak üretilmesi münasebetiyle girdi maliyeti çok düşüktür. Oradaki üretim bandı ülkesine kendi ihtiyacını karşıladıktan sonra dışarıya da kendi maliyeti düşük olan bir üretim şeklinde tecelli ediyorsa oradaki üretim maliyetinin düşüklüğünden dolayı bize vermiş olduğu fiyatlandırmada kendi beklentisini karşılayacak kar marjından dolayı o satışı gerçekleştirecek noktaya geliyor. Dolayısıyla burada üstünü basarak söylüyorum Türkiye deki elektrik üretim santrallerinin kurulu gücü şuanda 2016 yılı itibariyle 78 bin megabayt civarında gelmiş durumda. Bizim tüketimimize bakarsak kurulu gücümüzün kapasitesi 340 milyar kilovat saat tüketilen enerji ise 275 milyar kilovat saat.

Doğalgaz ile üretilen elektriğin maliyeti daha mı fazla?

Yenilenebilir enerjinin rüzgâr, güneş ve hidroelektriğin bir maliyeti yok ancak yatırım maliyeti var. İşletme maliyeti olmadan bir yatırım maliyeti ile işi bitiriyorsun. Ama doğalgaz üretim santralinde ithal kömürde termik santrallerde hem yatırım maliyeti var hem de aylık bazlı işletim maliyeti var. O çerçevede bakarsanız bizim bağımlılığımız biraz daha ithal kömür, doğalgaz anlamında bir bağımlılık... Ama şu andaki devletin politikası Enerji Bakanlığımızın akılcı politikası gerçekten de yenilenebilir enerjiye dönük bir şekilde piyasanın önünü açma noktasında yatırımcıyı yenilenebilir enerji noktasına yönlendiriyor.

Teşvikler var bu konuyla ilgili oradaki sayıyı biz arttırdığımız sürece yenilenebilir enerjinin üretim kapasitesindeki oransal payını artar. Geçmişte yüzde 49'ların doğalgazdan üretildiği zaman dilimleri vardı. 2016 yılı için bu oranlar yüzde 30'lara gelmiş durumda. Bu akılcı politikaların getirdiği dışa bağımlılığın mümkün olduğu kadar azaltacak ve kendi içerisinde kendi üretim kaynaklarının yetebileceği bir ülke oluyoruz.

Peki doğalgaza olan bağımlılık sıfırlamak mümkün müdür?

Mutlaka, şu anda Türkiye’de bakarsanız devam eden yenilenebilir ve hidroelektrik ile ilgili çok ciddi yatırımlar var. Sadece bizim grubun Limak Holding, Cengiz Holding ve Kolin İnşaat üçlüsünün Yusufeli'de Türkiye’nin en büyük gövde barajına sahip olan büyük bir yatırımı var. O büyük projeler devreye alındığında her santral bir doğalgaz santralini devre dışı ister istemez bırakacak.

Arızaları yüzde 73 azalttık

Geçtiğimiz günlerde yoğun kar yağışı oldu, kesintilerle nasıl mücadele ettiniz?

Biz özelleştikten sonra arızaların azaltılması noktasında çok ciddi adımlar attık. 41 trafodan enerji alıyoruz. 4 il 56 ilçe 2194 tane mahalle buralardan çıkan fiderlerdeki elektrik arızaları 2010 yılındaki 2016 yılına yüzde 73 azalttıkKendi içerimizde yapmış olduğumuz yazılımla noktasal olarak arızalarımızın tamamını takip ediyoruz. Arızalarımızı haftalık işletme müdürleri kendi içerisinde işletme müdürü toplantı yapar aylık ben işletme müdürleriyle toplantı yaparım ve oradaki arızalarımızı takip eder konuşuruz. Bu şekilde yaptığımız çalışmalarda biz 2010 yılındaki arıza sayımızla 2016 yılındaki arıza sayımız karşılaştırdığımız zaman sayılar cezp edici değil ama oranlar önemli yüzde 73 arızaları iyileştirmiş durumdayız.

Yüzde 27 kaderimiz mi?

Hayır, kaderimiz olmayacak biz yüzde 27 olan kısmı da her geçen gün yeni yapmış olduğumuz yatırımlar üzerine hem kendi ekiplerimizle hem dışarıya yükleyici marifetiyle yapmış olduğumuz bakım işlerimizde onları da azaltacağız. 2017 yılı bizim tedarik sürekliliğiyle ilgili elektriğin kesintisiz kaliteliği sürdürülebilir bir şekilde verilmesine yönelik yatırımları yapacağımız yılımız olacak. 2016'nın 28 Aralık'ta bölgeye son 10 yılın en çok kar yağışının olduğu kar düştü. Dolayısıyla bizim bölgemiz elektrik projelendirmesi anlamında 2. bölge kabul ediliyor. Onların elektrik hatlarına getirdiği bir yük vardır. Yani iletkene biriken buz yükü bazı hatların çekip kopmasına sebebiyet verdi. Bir çok noktada ağaçların üzerine ormanlık bölgelerden geçen kırsal enerji bir çoğu dağlar da ormanlarda içerisinde izinli bir şekilde geçiyor ormanlık bölgede traşlıyorsunuz enerji hattının altını sağını 5 mt solunu 5 mt şeklinde açıyorsunuz ama öyle bir noktaya geldi ki bu kar yağışında Karacabey-Mustafakemalpaşa bölgesinde çam ağaçların üzerine biriken kar yükü daha sonra buza dönüştü onları bellerinden ve kırıp bizim hatların üstüne düştü. O yükü kaldıramayan iletkenler koptu arkasından direkleri çekti ve 8-10 tane direklerimizi kopardı. Bir taraftan bakıyorsunuz oraya gitme imkanınız yok yollar kapanmış Büyükşehir Belediyesi elinden geleni gösteriyor Karayolları gösteriyor bir taraftan kar yağıyor 2 mt ileri gitsek arkamız 2 mt kar oluyor bizdeki çalışanla da sonuçta insan bu insanları da korumamız gerekiyor ama hizmet zorunluluğumuz var o hizmeti de yerine getirmemiz gerekiyor o özveriyle elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde arkadaşlarımızı bellerine kadar ıslatarak ciddi özveri göstererek insanların araçların ulaşamadığı noktada arkadaşlarımız yaya yürüyerek hem malzemeyi taşıdılar hem hasarlı enerjilere ulaştılar oradaki arızanın giderilmesi suretiyle bizim bölgemizde maksimum 4 gün süren köy gurubunda enerjiyi vererek oradaki insanların beklentisini karşıladık.

Bölgenizdeki arızalar ne kadar yansıdı kullanıcılara?

Bir grup o bir köyde yüzde bir bile olamaz. Bizim 4 il 56 ilçemiz var 2194 köyümüz var hiç bir sorunumuz olmadı Mustafakemalpaşa Karacabey İnegöl Gemlik Balıkesir Dursunbey Bandırma Dönen tarafı Çanakkale Biga ve bir kaç grubun haricinde bizim bir arıza gerilimimiz söz konusu değil. En uzunu Balıkesir’ in Kurşunlu ilçesinde oldu. Buda yüzde bir bile etmiyor. (Yarın UEDAŞ yatırımları, cadde ve sokak aydınlatmaları kimin sorumluğunda, faturalamalardaki esaslar...)

UEDAŞ BURSA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500