Advert

Hızlı kilo alıp verirseniz

Uzmanlar, hızlı kilo alıp vermenin ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını söyledi. Op. Dr Ayşen Bilge Sezgin, “Hızlı kilo alıp vermeler gevşemeleri ve sarkmaları beraberinde getiriyor” dedi.

Hızlı kilo alıp verirseniz

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, Op. Dr Ayşen Bilge Sezgin, hızlı kilo alıp vermenin vücudu sarkıttığını belirtti. Sezgin, , “Hızlı kilo verilmesi çeşitli problemleri beraberinde getiriyor. Kilo alırken vücut hacminin artışına bağlı olarak deri gerilmeye ve yeni kilosuna adapte olmaya çalışıyor. Derimizin esneklik payı (elastikiyeti) oldukça yüksek olsa da aynı adaptasyonu hızlı kilo verme durumlarında sağlayamıyor. Özellikle son dönemlerde sıkça karşılaşılan obezite ameliyatlarından sonra vücudun çeşitli bölgelerinde sarkmalar meydana geliyor. Bu sarkmalar başlıca karın ve çevresinde, meme, bacak, popo, kol, boyun ve yüz bölgelerinde oluyor. Hızlı kilo alıp vermeler gevşemeleri ve sarkmaları beraberinde getiriyor. Nasıl kilo vermeden önce giydiğiniz kıyafetler kilo kaybından sonra üzerinize bol geliyorsa, vücutta da benzer bir durum söz konusudur diyebiliriz. Hızla kilo alıp veren kişiler sıkça vücutlarında oluşan çatlaklardan, derilerindeki gevşeme ve sarkmalardan şikâyetçi oluyor. Her geçen gün gelişen teknoloji ile estetik cerrahi istenmeyen, sağlıksız ve göze hoş gelmeyen sarkmalardan kurtulmak için çeşitli yeni cihazlar ve cerrahi yöntemler sunuyor” dedi.

SARKMA ESTETİĞİNİN ŞARTLARI

Sarkma estetiğinin yapılabilmesi için hastanın kilo verme işleminin tamamlamış ve kilosunun dengelenmiş olmasının gerektiğini ifade eden Op. Dr. Sezgin, “Kilo vermeye devam edildiği takdirde derinin gevşeme ve sarkma durumu tekrarlanabiliyor. Hastaların aynı zamanda operasyon riskini arttırabilecek tıbbı sorunlarının olmaması, mevcut rahatsızlıklarının düzeltilmiş olması, sigara kullanmıyor olması ve zayıflama ameliyatlarından önce sahip olduğu hastalıklarının geçmiş veya kontrol altına alınmış olması gerekiyor. Sarkma estetiği bu şartlar sağlandıktan sonra uygulanmalıdır” diye konuştu. (İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500