BURSA
Giriş Tarihi : 12-02-2020 09:44   Güncelleme : 12-02-2020 09:44

Hiç bir zaman yola çıktıklarımla yolda bulduklarımı değişmem

AK Parti'nin kuruluşu ile birlikte parti için 'nefer' gibi çalışmanın yanı sıra aday adaylığı süreçleri de yaşayan Bursa’mızın tanınmış siyasetçilerinden, STK yöneticilerinden Mustafa Sansa ile başta yeni kurulmuş ve kurulmak üzere olan partiler olmak üzere daha birçok konuyu masaya yatırdığımız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Hiç bir zaman yola çıktıklarımla yolda bulduklarımı değişmem
•      Mustafa Bey, öncelikle bizleri kabul ettiğiniz, misafir ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyoruz. Bizler  sizi iyi, tanıyoruz ama bir kere de okuyucularımız için kendinizi tanıtır mısınız
Elbette... Ben Mustafa Sansa, 1977 Keles-Yağcılar Köyü doğumluyum. 3 çocuk babasıyım. Bir kızım ve iki oğlum var. Kızım üniversitede okumakta, oğullarımdan biri lisede okuyor biri de daha 4 yaşında. Uzun yıllar Zorlu Holding’de çalıştım. Emekli oldum, emekli olduktan sonra bizim meslek turizm, otelcilik olduğu  için nacizane yine bu sektör üzerine düğün salonu işletmeciliği vesaire çalışmalar yapıyorum. 2009 yılından beri Yağcılar Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin başkanlığını yürütmekteyim, ayrıca son bir buçuk ay içerisinde de yine bir görev ataması oldu  Keles  Köy derneklerinde 28 adet derneğin koordinatörlüğünü yapıyorum. Zor olmuyor mu? Elbette zor, hem siyaset, hem dernek, hem iş. Her zaman şunu söylemişimdir “dernekler hiçbir zaman siyasete karışmasın” ama nacizane ilk de biz olacağız herhalde hem koordinatör olarak hem dernek başkanı olarak. Siyasi görüşümün  belli olması AK Partili olmam hasebiyle bana nasip oldu ama her zaman işimi siyaseti ve  dernek çalışmalarını ayrı tutarım. Siyasetin yapılacağı yerde siyaseti yaparım, dernek çalışmaları doğrultusunda dernek çıkarlarını öne çıkartırım. İşimle alakalı kesinlikle siyaseti  işime karıştırmam çünkü hepsi ayrı kulvarlardır diye düşünürüm. Siyasette şimdi herkes şunu söyler duymuşsunuzdur “siyaset  yalansız olmaz diye” ben bu söyleme karşıyım. Neden karşıyım her siyaset yapan yalan söylemez  sonuçta, sen  bir başkasıyla  kıyaslayıp bana “sen de yalan söylüyorsun” dersen bu iş olmaz. Affedersiniz ama otla, samanı birbirine karıştırmamak lazım. Ayırmamız lazım.
 
RABBİM DUALARIMI KABUL ETTİ..
•      Peki Başkanım AK Parti ile buluşmanız nasıl oldu?  Bu konuyla ilgili bizlere neler söylemek istersiniz?
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı, Reisimizi daha   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerden takip ediyorum, tabi ben o zamanlar gençtim. O dönemlerde siyasi görüşlerini hep örnek aldım. Hep bu şekilde izledim kendisini. Benim gözümde daha o zamanlarda büyük bir insan büyük bir liderdi. Hatta belediye başkanıyken İstanbul'a yaptıklarını görünce ben daha çok bağlandım, sevdim. Rabbim inşallah bir gün gerçekten aklıselim bir insan olarak lider olarak ülkemizin başına onu getirmesi ile ilgili birçok kereler dua ettim.  Rabbim dualarımı kabul etti. Ben 2003 yılından beri gerek gençlik kollarında, gerek  İl Gençlik de, ama dışarıdan, her türlü şekilde desteğimi verdim. Sonrasında bir şeylerin değişmesi için biz bu davaya ülkemizi biraz daha dış mihraklara göre  belirli  bir seviyeye getirmek için böyle dışarıdan olmayacağına karar verdim elimi taşın altına koydum ve Osmangazi İlçemizde Sayın Refik Özen milletvekilimiz o zaman ilçe başkanıydı o dönemden itibaren aktif olarak siyasete girmiş oldum. O zamandan bu zamana kadar hiçbir şekilde yolumu değiştirmedim. Bana o dönemde Mahalle Başkanlığı görevi verdiler  sağ olsunlar ve İvazpaşa AK Parti Mahalle Başkanı oldum. 
 
27. DÖNEMDE MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI OLDUM
Bu süreçten itibaren artık benim çizgim yolum değişmeyecek, çıkmam dedim. 27. Dönem milletvekili seçimlerinde madem bu ateş yanıyor, bu ateşi söndürmemiz gerekiyor bilindiği üzere o dönemde destek olmamız gerekiyor ki ülke karışık zaten hem siyasi girişimlerle olsun sonrasında ittifaklar olsun ,yeni partiler olsun amaçları meçhul. Bunların amaçları başka yöne evrilmiş durumda bunların amaçları Recep Tayyip Erdoğan gitsin ülke ne olursa olsun düzeyine döndüğü için bu süreçte ben de bu ateşe karınca misali su taşıyacağım dedim. Ne kadar fazla taşırım  Allah bilir diyerek 27 dönemde milletvekilliği aday adaylığı  başvurusunu yaptım. Allah razı olsun çok da iyi karşıladılar. Bu süreçte aday olamadın, darıldın mı?  diye soracak olursanız, yok kesinlikle darılma vesaire yok, yoluma devam ediyorum. Benim hala daha yanımda AK Parti ,Recep Tayyip Erdoğan denildiğinde yüreğim kıpır kıpır oluyor, kanatlarım açılıyor neredeyse. Bu ruh ben de hiç kaybolmadı, kaybolmayacakta.
 
'GELECEK' VE 'HAYAT' ARAYANLARA 
Taş yerinde  ağırdır...
 
•     Başkanım güzel konulara değindik, güzel açıklamalar yaptınız, isterseniz röportajımızın öznesine girelim şimdide. Son zamanlarda yeni partiler kuruluyor, bu partiler ekseninde de Bursa'da ve bütün Türkiye'de alt yapı oluşturmaya çalışıyorlar. Bir birçok ilde birçok kişiye kurucu adaylığı teklifi sunulmuş size de böyle bir teklif geldi mi? Gelse ne cevap verirsiniz?
Bana böyle bir teklif birebir gelmedi ama kulislerde isimlerimizin geçtiği kulağımıza geldi ama şahsi olarak şöyle söyleyebilirim, bana direkt olarak gelebilecek teklife ne  cevap vereceğimi herkes bilir. Ama duyduğumuza göre araştırma yapıyorlarmış bazı bölgelerde, mahallelerde sevilen, sayılan kişileri listelerine  almak istiyorlarmış ikna etme çalışmaları yapılıyormuş diye kulağımıza geliyor. Ama bana böyle bir teklif gelmedi sonuç itibarıyla, gelse de bizim cevabımız belli zaten. Bu konuda  benim duruşum her zaman net oldu kesinlikle siyasi konumda .Siyasette her şey değişir ama insanlar değişmez ben siyaseti burada yapıyorsam, ben orada kalırım ve bitiririm. Ama  bana partimiz görev verirse yaparız görev vermezse yapmayız. Sonuçta görev verirse de vermese de hep biz buradayız. Çünkü burası bizim partimiz. Ben sonuçta görev isteyen bir insan değilim ben bu dava uğruna bir şeyler yapabiliyorsam , milletim için, partim için ,devletim  için o bana yeter. Gelelim bu kurulacak partilere Rabbim yollarını bahtlarını açık etsin. Ama ben her zaman şunu söylerim; ben bu sözü her yerde de kullanırım hiçbir zaman “yola çıktıklarımla, yolda bulduklarımı değişmedim, değiştirmedim”. 
 
 NEREDEYDİNİZ, NERELERE GELDİNİZ..
Şimdi kardeşim 18 sene bu kişilerle yol yürüdünüz. Neredeydinizzz?  Nerelere geldinizzzz.... Cumhurbaşkanı oldunuz, başbakan oldunuz, Dışişleri Bakanı oldunuz, Maliye Bakanı oldunuz bunları nasıl oldunuz sizi bu mevkilere kim getirdi. Benim siyasi görüşüm bu, bundan sonra da Gelecek Partisiymiş, Hayat Partisiymiş, yok şuymuş, yok  buymuş beni alakadar etmez. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sakın ola sakın kendini yalnız hissetmesin biz buradayız , onunlayız... 
 
BÖYLE BİR DERTLERİ YOK..
Bu partilerin zaten iktidara gelme gibi bir hedefleri yok biri 2-3 diğeri 3-4 puan alayım da işte hükümeti düşürelim. Recep Tayyip Erdoğan'ı indirelim  diye düşünüyorlar, bunların bir planları yok gelecekle ilgili  hedefleri yok. ”Recep Tayyip Erdoğan gitsin de  ülke ne olursa olsun” diye düşünüyorlar, gelecek planları yok. Ülke  İstikrarsızlaşacakmış, geri gidecekmiş umurlarında değil, böyle hiçbir dertleri yok!!
Yüce Mevlam bir devlete 30 yılda 40 yılda bir lider getirir şimdi bizim giderlerimizi saymaya kalkarsam. Gazi Mustafa Kemal Paşa'dan sonra diyorum ülkenin tam  düzlüğe çıkacağı süreçte Adnan Menderes idam edildi. Ondan sonra  Turgut Özal var  onun haricinde bir de  Recep Tayyip Erdoğan. Diğerlerine  kelepçe vurmuşlar istediklerini hep yaptırmışlardır dış mihraklar tarih boyunca. 
 
HER ZAMAN YANINDAYIZ..
Cumhurbaşkanımız hala daha  mücadelesini vermiyor mu? Ne dedi? Kanal İstanbul dedi artı Marmaray dedi , Yavuz Sultan Selim Köprüsü dedi, Osmangazi Köprüsü dedi, yeni İstanbul Havaalanı dedi, neden bunları yapıyoruz  ülkemiz için.  İstanbul'umuz bir altındır ama maalesef bu altını işleyemiyoruz. Mutlaka Kanal İstanbul gibi projelerle İstanbul’umuzun  cazibe merkezi olma, ticaret merkezi, kongre merkezi olma yolunda ilerlemesi lazım ve bu konularda ve  bütün projelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasındayız. Son olarak  başta Bursa'da yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere bütün halkıma sevgi, saygı mesajlarımı gönderiyor ,esenlikler diliyorum.