Advert

HERKES KURTULUŞUNU ONLAR KURULUŞUNU KUTLUYOR CUMHURİYET KENTİ KARABÜK

• Her yıl 17 Ekim’de Bursa’dan Karabük’e giden BURKAYFED üyeleri ve Bursalı basın mensuplarından oluşan heyet bu yıl 5. kez Karabük’e adım attı. • Bursalı basın mensuplarını ve BURKAYFED üyelerini ağırlayan Karabük Valisi Kemal Çeber, “Biz bir cumhuriyet kentiyiz. Bütün iller kurtuluşunu kutlarken biz kuruluşumuzu kutluyoruz” dedi.

HERKES KURTULUŞUNU ONLAR KURULUŞUNU KUTLUYOR CUMHURİYET KENTİ KARABÜK

 

Eda ÖZATA

Bursa Kadın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Federasyonu’nun (BURKAYFED) Bursalı basın mensupları ile her yıl Ekim ayının 17'sinde gerçekleştirdiği Karabük gezisinin bu yıl 5.’sigerçekleştirildi. Düzenlenen gezi kapsamında Karabük’ün tüm tarih dokularına dokunularak,şehrin en güzel yerleri gezildi. Karabük’e gelen heyetin ilk durağı Türkiye Emekliler Derneği Karabük Şube Başkanı Celal Bulut oldu. Karabük’te emeklilerin durumunun görüşüldüğü ziyarette Celal Bulut, emekliler cemiyetinin her türlü faaliyetinde yer aldığını ifade etti.

TÜRKİYE’DE İLKLERİ YAPTIK

Bulut, “Köy derneğiyle başladım, ihtiyar heyetiyle orman kooperatifi, Anavatan Partisi’nin ilçe sekreterliği görevini yaptım. En sonunda Emekliler Derneği’nin başına geldim. Bu görevi 9 senedir yürütüyorum. Emekliler Derneği daha evvel kötü bir yerdeydi. Buraya getirdik. Türkiye’de ilkleri yaptık burada. Metro-otobüs firmasıyla ve hastaneyle ilk kez ben anlaşma yaptım. Türkiye’de ilk defa emekliye ücretsiz olarak fidanı ben verdim. 5-6 bin tane fidan verdim. Bir takım faaliyetler yapıyoruz. Ramazan ayında Deli Dumrul gibi zenginden alıyoruz, dul ve yetimlere 300-350 civarında kumanya veriyoruz. En son 2 sene evvel TOKİ’yle ilgili bir proje geliştirdik. TOKİbaşkanı hazinenin yeri oldukça ev yapacağının sözünü verdi. İlk etapta 430 kişilik kura çektik. 1 ay evvel hak sahiplerine kuralarını çektik, Martta ve nisanda onları dairelerine kavuşturacağız” değerlendirmesinde bulundu.

52 BİN EMEKLİ VAR

“Karabük bir emekli şehridir. Karabük’te 52 bin emekli var” diyerek konuşmasına devam eden Bulut,“Nüfus oranına göre Zonguldak birinci, Karabük ikinci, Bartın üçüncü, Sinop ise dördüncüdür. Karabük’te Kardemir Fabrikası da ciddi bir geçim kaynağıdır. Karabük’te 4 bin civarında kişi çalışıyor. 1937 senesinde Türkiye’nin ilk ağır sanayi demirçeliği burada kurulmuş. Burası 13 haneli bir köymüş. Yani bu fabrikanın etrafında bu şehir büyümüş. Biz cumhuriyet kentiyiz diyoruz. Karabük cumhuriyetle kurulan bir kent. Türkiye’de bütün iller kurtuluşunu kutlar, Karabük kuruluşunu kutluyor. Biz bir cumhuriyet kentiyiz ve Türkiye’de cumhuriyetle kurulan ve il olan kentiz” ifadelerini kullandı.

Dünya Miras Listesi’nde

Heyet Emekliler Derneği’nden sonra BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çetinkaya’ya misafir oldu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çetinkaya, “4 yıldır 17 Ekim’deKarabük’tesiniz. Karabük’ün gerçekten tanınmaya, tanıtılmaya ihtiyacı var. Siz de bu elçiliği başta şeref başkanım ve sevgili Bursalılar dernek başkanımız olmak üzere gerçekten yapıyorsunuz. Biz küçük illerden birisiyiz. Anadolu illerinden bir tanesiyiz. İşte biz bu şekilde kendimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Elçiler vasıtasıyla inşallah tanıtacağız. Karabük Safranbolu ilçesiyle bir turizm kentidir. Safranbolu dünya miras listesine girmiş güzel bir kentimiz. Bununla beraber Karabük bir demirçelik kentidir. 1937’de demirçelik fabrikalarının kurulmasıyla ülkemizi adeta imal eden yapıya sahip son yıllarda üniversite kentiyiz. 2007 yılında Karabük Üniversitesi kurulduktan bu tarafa şuanda 56 bin öğrencisiyle birçok üniversiteden çok daha büyük bir üniversite ve öğrenci sayısına sahibiz. Bir futbol kentiyiz. Belki Anadolu’da az kentlere nasip olacak ve süperligde bir takımımız var” şeklinde konuştu.

YÜZDE 71’İ YEŞİL

Karabük’ün bir doğa cenneti olduğunu vurgulayan Çetinkaya konuşmasına şöyle devam etti:“Yüzde 71’i ormanlarla kaplıdır şehrimizin. Karabük’ün hangi istikametine giderseniz gidin buradan 3 km gittikten sonra bile mutlaka bir ormana girersiniz. Bunları tabi yeşil Bursa’dan gelen sizlere anlatmak çok doğru değil. Karabük’e iyiki geldiniz. Televizyonu ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bol bol kentimizi tanıtmanız dileğiyle, sağlıklı ve huzurlubir şekilde evlerinize dönmeyi hepinize temenni ediyorum.”

Kardemir en önemli farkımız

BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çetinkaya’nın eşliğinde Kardemir Fabrikası’nı da gezen heyet daha sonra Karabük Valisi Kemal Çeber’imakamında ziyaret etti.Bursa’dan gelen kafileyi oldukça samimi bir şekilde karşılayan Vali Çeber, Karabük’ün değerlerinden bahsetti. Çeber, “Bizim Karabük olarak sadece bize özgü olan birkaç tane özelliğimiz var. Biz de yüzölçümümüze göre ormanlık alanı en yoğun olan il Karabük’tür. Yüzde 71’imiz ormandır. Bu bakımdan çok şanslıyız.Kardemir de en önemli farklarımızdan bir tanesidir. Biz oraya fabrikalar inşa eden fabrika diyoruz. Yani Türkiye’de ağır sanayi hamlesini başlatan fabrika Kardemir’dir. Ağır sanayi hamlesini başlatan kent de Karabük’tür. Biz bir cumhuriyet kentiyiz. Bütün iller kurtuluşunu kutlarken biz kuruluşumuzu kutluyoruz” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500