Advert

HER ŞEY ‘İNTİZAM’ İÇİN

İntizam Mahallesi Muhtar Adayı Kemal Eren: “İddia ediyorum! İntizam Mahallesi’nin bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi muhtarlarından birisi olacağım.”

HER ŞEY ‘İNTİZAM’ İÇİN
Sevinç ÇELEBİ  
Yerel seçimlere 17 gün kala, illere, ilçelere, beldelere aday olan isimler kıyasıya bir yarış içerisine girdi. 
Her biri projeleriyle hazır halka kendini anlattı ve de anlatmaya devam ediyor. Tıpkı Bursa’nın kalbinde bulunan İntizam Mahalle Muhtar Adayı Kemal Eren’in yaptığı gibi… İşte İntizam Mahallesi Muhtar Adayı Kemal Eren’in agazete’ye konuştukları.
 
Kemal Eren Kimdir? Seçimlere ramak kala kendinizi tanıtır ve sizi neden muhtar seçmeleri gerektiğini bir kez daha anlatır mısınız?
1955 yılında Bursa Yenişehir’de doğdum. İlk ve orta eğitimimi Yenişehir’de tamamladım. Tophane Endüstri Meslek Lisesi mezunu Makine Ressamıyım. Matematik öğretmeni olacaktım ancak anarşi zamanında eğitimimi mecburen bırakmak zorunda kaldım ve askere gittim. Askerlikten sonra iş hayatına atıldım. Profesyonel futbol hayatım var. Oradan Sönmez Filament’e transfer oldum. 12 yıl Sönmez Filament’te çalıştım ve yıllarca orada futbol oynadım. 
 
ÇIKTIĞIM YOLDA DESTEK İSTİYORUM
30 yıldır İntizam Mahallesi’nde ikamet etmekteyim ve son beş yıldır da muhtar azasıydım. Dolayısıyla muhtarlığı en iyi şekilde tecrübe ettim. Dolayısıyla bunca yıllık tecrübeden sonra mahallemin ‘en iyisi için’ muhtar olmaya karar verdim. Bu yüzden de yaptığımız bu üçüncü röportaj vesilesiyle Bursa’daki tüm eşime dostuma selamlarımı sunuyor ve beni tanıyan herkesten çıktığım bu yolda destek istiyorum. 
 
Neden muhtar adayı oldunuz?
Çünkü cesaretliyim ve de kendime güveniyorum. Ve biliyorum ki Muhtarlık en başta cesaret sonra da dik duruş ister. Ayrıca 30 yılım, gençliğim bu mahallede geçti. Evvelden olduğu gibi, azalık sürecimde de mahallemizdeki eksiklikler anlamında serzenişler oluyordu. Çevremdeki insanlar buranın hizmet alamadığını ve artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini sık sık ifade etmeye başladı. “Sen muhtar olursan İntizam Mahallesi kazanacak ve İntizam’a hizmet gelecek” dediler. 
 
KENDİME GÜVENİYORUM
Ben de mahallenin muhtar adayı oldum. Özetle; gönülden bağlı olduğum ve sevdiğim İntizam Mahallemize ve sakinlerine hizmet etme fırsatına sahip olmak, mahalle sakinlerinin  sıkıntılarını beraber aşabilmek ve kamu kurumlarındaki tecrübemi ve diyalogum ile mahallemi en iyi şekilde temsil etmek için adayım. Kendime her anlamda güvendiğim için mahallemin de bana inanmasını, güvenmesini istiyorum. Onları asla mahcup etmeyeceğim ve hayal kırıklığı yaşatmayacağım. 
 
Muhtar olduğunuz takdirde hangi hizmetlere öncelik vereceksiniz? 
İntizam Mahallesi’nin 5 yıllık azasıyım. Ve bu beş yıl içinde nice çalışmalara imza attım. Ancak her daim dediğim gibi, yine de son sözü mevcut muhtar söylediği için bazen istediğim sonuçlara ulaşamadım. Haliyle muhtar seçildiğim takdirde, mahalleme hak ettiği her türlü hizmeti sunmak istiyorum. Hatta iddia ediyorum! İntizam Mahallesi’nin bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi muhtarlarından birisi olacağım. Sunacağıma da söz veriyorum. 
 
VATANDAŞLA İÇ İÇE OLACAĞIZ
Vatandaşa her daim neye ihtiyaçları olduğunu sorduk, onlar da problemlerini dile getirdiler. Sormaya devam ediyoruz ve son ana kadar da devam edeceğiz. Öyle ki; en iyi şekilde beklentilere cevap verebilmek adına, muhtar seçildikten sonra da kapı kapı dolaşıp fikirlerini alacağız. Özetle; vatandaşla iç içe olacağız.
• İlk işim mahallemizin huzurunu ve güvenini sağlamak için başlıca çalışmalar başlatmak olacak. Mahallemizin bir çok konuda daha rahat etmesi için çaba sarf edeceğim. 
• Sokak temizliğinden insanların birbirine yakınlaşmasına,  huzur ve güven içinde yaşamasına, eski komşuluk ilişkilerinin yeniden canlanmasına kadar her şeyleriyle ilgileneceğiz. 
• Çöp bidonlarından çok şikâyet var çünkü Osmangazi Belediyesi tarafından gerekli hizmet verilmiyor. Bu önemli konuyu henüz başlarda çözeceğiz. 
• Her an yıkılabilecek tarzda eski evler var. Kamulaştırıldı ve ya kamulaştırılacak deniliyor fakat şu ana kadar öyle bir çalışma yok. Dolayısıyla bu evler tehlike arz ediyor. 
• Merak ediyoruz bu üfleseniz yıkılabilecek evler bir gün birinin ölümüne sebep olursa, bunun sorumlusu veya sorumluları kim (ler) olacak?
• Sağda solda, özellikle de geceleri, olmadık insanlar bekliyor. Bu sıkıntıların birçoğunu emniyetimiz çözüyor. Bizlerde emniyetimize maksimum şekilde yardımcı olacağız çünkü her tarafa yetişemiyor.  
• Bu ve buna benzer nice sorunlarımız var. Bizlerde sizlerin de desteğinizle hepsini tek tek çözeceğiz… 
• Gençlerimizi kahve, bahis gibi oyunlardan uzak tutmak için belediyeyle el ele verip sağlıklı aktivitelere yönlendirip, ailelerle birlikte geziler düzenleyeceğiz.
• Geleneksel sünnet cemiyeti yapacağız. 
• Ramazan aylarında eski geleneklerimizi yaşatacağız.
Tüm bunların sponsorları hazır.
Sözün özü; muhtar seçildiğim takdirde, bir zamanlar Bursa’mızın en nezih ve güzide semtlerinden birisi olan İntizam Mahallesi’ni tekrar eski huzurlu haline çevirmek için elimizden ne gerekiyorsa yapacağız. 
 
MAHALLEMİZ ‘ŞAM’A DÖNÜŞTÜ
Ne yazık ki mahallemiz Türkiye olmaktan çıkmış, Şam’a dönüşmüştür. Dolayısıyla bir önceki röportajlarımda da belirttiğim gibi. Başta Suriyeli Vatandaşların mahallemizden gitmeleri için gereken tüm gayreti göstereceğim. Kaldı ki bu tür çalışmalarım zaten var. Bu yüzden de mahallelimden özellikle bu anlamda destek bekliyorum. Lakin en büyük desteği belediyelerden istiyorum. Çünkü Suriyeliler, ne kültürümüze ne de inançlarımıza uymuyorlar ve komşuluk ilişkilerinde dahi bir türlü uyum sağlayamadılar. Aksine sıkça sorun yaratıyor, kavgalara ve mahallenin huzurunun kaçmasına sebep oluyorlar. 
 
BİR ALANA TOPLANMALILAR
Devletimiz illaki onları ülkemizde tutacaksa, onları mutlaka bir alana toplamalı ve orada ikamet etmelerini sağlamalı. Gerekirse onlara ayrıca TOKİ konutlarından yapılsın ve kendi bölgeleri oluşturulsun. Bu şekilde eminim onlar da kendi alanlarında çok daha huzurlu olacaklardır. 
Tam da bunun için başta belediyelerden, sonra da özel kurumlardan ve devletimizin siyasi kollarından destek ve bunun gerçekleşmesi için birlikte çalışmak istiyorum. Güç birliği yapıldığı takdirde bu işin çözüleceğinden ve herkesin özlediği ve hakkı olduğu huzura kavuşacağından hiç şüphem yok. 
İntizam Mahallesi köklü bir mahalledir ve ne ben ne de burada doğmuş büyümüş hiç kimse mahallemizin Suriye Mahallesi’ne dönüşmesini istemiyor. 
 
SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE YAPACAKLARIM;
• Muhtarlığın kapısı her zaman açık kalacak ve de muhtarlıkta samimiyet ve güler yüz hâkim olacak.
• Mahallemizde bulunan tenha yerler, tinercilerden temizlenecek ve önce aydınlatılıp sonra da mobesse kameraları konulacak.
• Güçleri birleştirip aydınlık yarınlara yürümek ve mahallemizi yaşanılabilir hale getirmek için halk meclisi kuracağız. 
• Vefat haberleri tüm sakinleri mesaj yoluyla iletilecek. Böylece herkesin her şeyden haberi olacak. 
• Esnaf ve mahalle sakinlerimizi ziyaret edip istek ve sorunlarını dinleyeceğiz ve çözüme odaklı çalışmalar yapacağız. 
• Bakıma muhtaç yaşlı ve hastalara, sağlık ve benzeri kurumlardan yararlandırmak, destek sağlamak için önce gerçekten ihtiyaç sahibiler mi tespit edeceğiz öyle yardım yapacağız. 
• Mahalle sakinlerinin arasındaki iletişim ve dayanışmayı güçlendirecek sosyal projeler uygulanacak. 
• Mahallemizde çocuk oyun alanları yok. Onların yapımı için önce yer tespit edip sonra da yapılması için girişimde bulunacağız. 
• Ayrıca mahalle sakinlerinin rahatlıkla oturabileceği bir parkımız da yok. 
• Hiç kimseden mühür parası almayacağız. Yani ihtiyacı olan ikametgâhı herkes ücretsiz muhtarlıktan temin edebilecek. 
• Ayrıca askere giden evlatların da biletini ben alacağım ve de eğlencesini de yine ben yapacağım, kendi ellerimle de otobüsüne bindireceğim. Ben yapacağız derken, bunu herhangi bir sponsorla vs. değil, bilet ve eğlence masraflarını bizzat kendi muhtar maaşımdan karşılayacağım. Çünkü benim çok şükür paraya ihtiyacım yok. Bende, eşimde her ikimizde emekliyiz. Benim tek derdim çok sevdiğim mahalleme maksimum hizmet.  
• Genç kızlarımıza da elimden gelen yardımı yapacağım. Sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışıp onların da ihtiyaçlarını çözeceğim. 
• Ayrıca engelli tüm vatandaşlara (listeleri bende zaten var) en iyi şekilde yardımcı olacağım.
Sözün özü: İnsan odaklı vatandaşın sorunlarına çözüm bulmayı hedefleyen bir muhtarlık yönetimi hedefliyoruz. 
Dolayısıyla seçildiğim güne kadar sorunları tespit etmeye ve çözüm arayıp üretmeye devam edeceğim. Seçildiğim günden itibaren de çalışmalara başlayacağım.
 
Aza olduğunuz 5 yıllık süreçte neler yaptınız peki? 
- Mahallemde bugüne kadar ne kadar uyuşturucu satan varsa, hapçı, esrarcı, tüm mekânların ‘temizlenmesi’ için öncülük yaptık. Bu anlamda Bursa Emniyet Müdürümüz Osman Ak’a çok teşekkür ediyorum. Gece gündüz onlarla çalıştım, tek tek ev adreslerini tespit ettim (hala etmekteyim) ve çözüm odaklı çalıştım. 
- Ayrıca yılların Rusçuk Cami’nin avlusu (cenaze kılınacak) yeri yoktu. Halk cenaze namazını sokakta kılıyordu. Bizde Osmangazi Belediyesi’yle ilk defa el ele verdik ve de benim azalık dönemimde teşkilatlarla da çalışarak bu avluyu mahalleme kazandırdım.  
- Ayrıca sürekli mahallelimle birlikte oldum. Geziler düzenledik, her tür cemiyetlerimizde birlikte olduk. İyi günde kötü günde el ele birlikte yürüdük. Çünkü ben mahallemde sadece huzur ve güven istiyorum. Bunu sağlamak için de 31 Mart 2019 seçimlerinde İntizam Mahallesi muhtarlığına adayım ve hizmet etmeye hazırım.
30 yıldır İntizam Mahallesi’nde ikamet ediyorum ve 24 saat mahallemin hizmeti için yine bu mahallede var olacağım. 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500