Advert

Her şey daha güzel bir Çeltikçi için

Orhangazi İlçemizin yeşillikler içerisindeki güzel köylerinden Çeltikçi'nin muhtarı Sayın Şevki Şirin ile birçok konuyu ele aldığımız güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

 Her şey daha güzel bir Çeltikçi için
Gökhan GÜNDOĞDU/Özkan YILDIRIM
 
•     Muhtarım güzel  köyünüzde bizleri kabul ettiğiniz için öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. Sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz?
 
Köyümüze kadar gelip bizlerle röportaj yaptığınız için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. 1962 Orhangazi-Çeltikçi Köyü doğumluyum, doğma büyüme bu köylüyüm. Çiftçilik yapıyorum. Hala daha devam ediyorum çiftçiliğe. 2014'te ilk olarak muhtar adayı oldum, seçimde 4 aday vardı. 2019'da yine 5 adaylı bir seçim oldu, iki seçimde de rahat bir şekilde oyların ekseriyetini alarak muhtar oldum. Muhtarların seçildikten sonra hiçbir zaman siyasi görüşü yoktur, halkımız insanlarımız için çalışmalar yapıyoruz daha güzel hizmetlerin gelmesi için köyümüze uğraş veriyoruz, gece gündüz çabalıyoruz, bizim bundan sonraki görevimiz bu. Herkese yardımcı olmak herkese hizmet edebilmek, herkese eşit davranmak en öncelikli amacım bu. Bununda ayrıca  insanlarımızdan takdir görmüş  olduğunu  görmek ayrıca beni daha da mutlu ediyor.
 
TARİHİ BİR GEÇMİŞE SAHİP KÖYÜZ
 
•     Muhtarım bize Çeltikçi’yi  tanıtır mısınız?  Kaç hane, kaç nüfus  var? İnsanlar geçimlerini nasıl sağlar?
Şu an 190 hane, 760 nüfusumuz var bizim geçim kaynağımız tarımla; zeytin, meyve, sebze. Ayrıca tabii Çeltikçi ismi de oradan geliyor pirinç yetiştiriciliği de var köyümüzde. Çok eski bir köy milattan önce 4.000 yıllarına kadar dayanıyor kuruluşu. Osmanlı zamanında köyümüzün ismi Akköy’müş, Cumhuriyet döneminden  Çeltikçi adını almış.
 
YAPILACAK İŞLER DAHA BİTMEDİ..
 
•     Muhtarım  aşağı-yukarı 6 yıldır muhtarsınız, bu süreçte Çeltikçi Mahallesi'nde neler değişti?
 
Köyümüzün su sorunu vardı onu bitirdik, altyapı sıkıntıları vardı onları yaptırdık. İçme suyu  hattını yeniledik arazi yollarına 12 kilometrelik asfalt yaptık. Ormanda 900 metrelik yol açtık. Köyde meydan düzenlemesi yaptık. Caminin çatısını onardık. Orhangazi Çeltikçi arasındaki yolun asfaltlanmasını sağladık. Mezarlıklarımızda düzenlemeler yaptık. Köy sınırları içerisinde 4 tane mezarlık var hepsinde de güzel çalışmalar gerçekleştirdik düzenlemeler yaparak daha sağlıklı bir hale gelmesini sağladık.
 
ARTIK BURSAGAZ’IN PROGRAMINA GİRDİK
•     Muhtarım gerçekten de 6 yılda Çeltikçi Mahallesi’ne birçok hizmet gelmesini sağlamışsınız. Bundan sonra şu da olsa iyi olur, bu da olsa daha da güzel olur dediniz hizmetler var mı acaba?
Bizim buradaki beş köye doğalgaz gelmesi ile ilgili onay çıktı. Bunlar Çeltikçi, Cihanköy, Ortaköy, Yüreğir ve  Keramet. 2020 yılı içerisinde doğalgaz hattının çekilmesi ile ilgili programa alınan köyler oldu ve bu köyler arasında Çeltikçi de var. Tabii bu manada yatırım programına  köyümüzü de  aldıkları için ayrıca  Bursagaz’daki görevlilere, yöneticileri  buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
 
300 TONLUK DEPO HALI SAHA DİKİŞ-NAKIŞ KURSU
Şu an  içme suyu depomuz yetersiz. Şu anki 100 tonluk ama en azından  300 tonluk bir depo gereksinimimiz var. Şu an ki deponun ayrıca kodu da düşük mutlaka daha yüksek bir yere yeni gelecek deponun yerleştirilmesi lazım. Bu konuyla ilgili gerekli kurumlardan destek beklediğimizi belirtmek istiyorum. Çocuklar, gençler köyümüzde halı saha istiyorlar, şu an kullanılmayan okul bahçemize bir halı saha yapımı ile ilgili Milli Eğitim'den onayda aldık bu manada bir sıkıntımız yok ama şimdi de tabii bu halı sahayı yapacak bir destek bekliyoruz. Artık Orhangazi Belediyesi mi yapacak? Yoksa  Büyükşehir Belediyesi’mi yapacak  bilemiyorum ama onlardan mutlaka destek bekliyoruz, buraya bir halı saha istiyoruz. Çünkü çocuklarımızın, gençlerimizin  burada top oynayabilecekleri, koşacakları  enerjilerini  atacakları bir yere acil ihtiyacımız var. Köyümüzde şu an kullanılmayan bir okul lojmanı var, orasını tabii öncelikle baştan bir tadilat yapıp, bayanlar için kadınlarımız için bir dikiş nakış kursu açılmasını istiyoruz.      
 
ÇELTİKÇİ-GEDELEK ARASINA ARAZİ YOLU ŞART
Gedelek-Çeltikçi arasındaki yolu orman vasfına geçen bir yol yapmamız gerekiyor otoban yolu kapattı, araziyi  ikiye böldüğü için vatandaş araziye geçemiyor. Ormandan geçiyor ama çok  tehlikeli bir şekilde geçiyor, can kaybı olabilir. O yüzden Gedelek ile Çeltikçi arasındaki yola bir arazi yolu yapılması lazım mutlaka çok da uzun  değil 700-750  metrelik bir yol burası. Ama bizim için çok önemli mutlaka bu yolunda bir an evvel yapılmasını bekliyoruz. Ayrıca araziye elektrik hattı çekilmesini istiyoruz, tarım arazilerini  sulamak için insanlarımız elektrik almak istiyor. Bu yüzden bu elektrik hatlarının  çekilmesi büyük kolaylık sağlayacak. Son olarak beni aday  olduğum her iki seçimde de ekseriyetli bir şekilde  seçen, güven oyu veren  Çeltikçi Mahallesi sakinlerine buradan sevgi ve saygılarımı göndermek istiyorum, onların desteklerini her zaman yanımda hissetmek beni  kurumlar karşısında güçlü kıldığını unutmasınlar. Bunun yanı sıra Orhangazi'de Bursa'da ve memleketin bütün noktalarında yaşayan insanlarımıza da ayrıca sevgilerimi ,saygılarımı gönderiyor, esenlikler diliyorum. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500