Advert

Her gün etiket değiştiriyoruz

Döviz fiyatlarındaki artış market alışverişlerine yansımaya devam ediyor. Raflara tırmanan zam, etiketleri yerinden ederken, evlerdeki ekonomiyi de zorluyor.

Her gün etiket değiştiriyoruz
 
Bahar ÖZGÜN
 
Esnafın yaşadığı ciddi sıkıntıların üzerine dövizde yaşanan tırmanışın olumsuz etkilerini anlatan Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammet Nuri Örs, "Ülkede bana göre gizli devalüasyon var ve herkesi etkiledi. En fazla da esnafı. Her gün etiket değişmek zorunda kalıyoruz" dedi. 
 
ÜRETİCİ DENETLENMELİ
 
Dolara endeksli ürünlerin fiyatlarının artmasının yanında dolara endeksli olmayan ürünlerin de arttığına dikkat çeken Örs, hükümetin acil önlem alması gerektiğini kaydetti. Örs, “Vatandaşta yanlış anlaşılma var. Bu zamları perakendeci ve bakkal yapıyor zannediliyor. Zamları bakkallar yapmıyor. Faturalar zamlı geldiğinden dolayı yüzde 10-15 kâr marjını koyup ona göre satışını yapıyor. Bu zammı üretici yapıyor" dedi. Ticaret Bakanlığı'nın üreticiyi denetlemesi gerektiğini söyleyen Örs, "Perakendeciyle sizin ne işiniz var? Bir bakkalı niye denetliyorsunuz? Bakkala fatura kaç paradan gelirse kârını koyup ona göre satıyor. Toptancıyı denetleyin. Aylar öncesinden ekilen, maliyeti aylar önceki piyasaya göre yetişen pazar ürünleri dahil dolara endeksli” diye konuştu.
 
DEVLET ELİYLE ÜRETİM 
 
“Yerli üretim olan un yüzde 35 zamlandı. Unlu mamullerde özellikle ekmeğin fiyatına gelen zam tartışma konusu oldu. Hükümet hızlı biçimde yerli üretimi desteklemeli ve üretime geçmeli” diyen Örs, "Yıllardır söylüyoruz, devlet üretmeli. Bu esnaf vatanını satmadı ihanet etmedi. Birçok bakkal etiket değiştirmedi. Ulusal zincirlere bakın paranın kime gittiğini göreceksiniz. 4,25 kuruşa sattığımız diş macunu 10 TL oldu. Her akşam fiyat değiştiriyoruz" ifadelerini kullandı.
 
STOKÇULUK YAPILIYOR
 
Yabancı patentli ürünlerin bakkallara verilmediğini söylen Örs, şöyle devam etti: "Farklı bir oyun var. Sipariş verilen ürünler gününde gelmiyor. Satışı durdurdular, ürün satmıyorlar. Ertesi gün fiyat değişikliğini bekleyip stokçuluk yapıyorlar. Hükümet perakendecileri denetlemeli, faturalara bakılmalı. Suya yüzde 100 zam geldi. Su firmalarının hemen hepsi Bursalı, acaba dağdan çıkan su da dolara mı endeksli? Pet dolara endeksli, damacana tekrar kullanılan dolum yapılan bir ürün iken ciddi bir stokçuluk söz konusu. Tuvalet kağıdının fiyatında son zamlarla birlikte yüzde 100 artış yaşandı. Yerli tuvalet kağıtlarına neden zam geldi? Ticaret Bakanlığı oyalanıyor." 
 
 
Dolar 4 TL'ye inse 
yine indirim yapmazlar
 
Market ürünlerinde fiyatlarda indirim yaşanmayacağını iddia eden Başkan Örs, "Zamlarla çıkan ürünün fiyatının indiğini görmedim. Şunu çok iyi biliyorum. Dolar 4 TL dahi olsa bu fiyatlar inmeyecek. Devlet ciddi cezalar ve yaptırımlar uygulamalı" dedi. Bursa'da 80 bin esnaf olduğuna dikkat çeken Örs, esnafın durumunun kötüleşmesiyle ülke ekonomisinin de büyük zarar göreceğinin altını çizdi. 
 
PERAKENDECİLİK 
YASASI ÇIKMALI
 
Perakendecilik yasasının çıkması gerektiğini ifade eden Örs, esnafın koruma altına alınması gerektiğinin altını çizerek, "Ticaretin adil olması gerekiyor. Biz adil ticarette herkesle rekabet edebiliriz. Biz bu ülkenin öz evladıyız. Bakkalın parası kendi mahallesinde kalıyor. Perakende yasası çıkmalı artık. Göstermelik olmamalı. 1 Ocak 2015 yılında çıkan yasanın içi boştu. Adı sadece perakende yasası, içinde bir şey yok, bu yasanın altı doldurulmalı. Esnaf güçlendirilmeli" ifadelerini kullandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500