Advert

Hayati Demirel ile yüz yüze

Karacabey'de uzun yıllardır hizmet vermekte olan KARACAVET’in sahiplerinden Veteriner Hekim Hayati Demirel ile mesleğin inceliklerinden, koronavirüs pandemisine, KARACAVET’in hizmet alanlarından, gençlere tavsiyelerine kadar birçok konuyu ele aldığımız keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Hayati Demirel ile yüz yüze

Özkan YILDIRIM/Gökhan GÜNDOĞDU

  •        Öncelikle Hayati Hocam, bizleri Karacabey'de konuk ettiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle bizlere ve okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için ben de sizlere teşekkür etmek isterim. 1958 Karacabey doğumluyum. 1976 Bursa Erkek Lisesi ve sonrasında, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinden 1982 yılında mezun oldum. O zamanlar böylesine serbest hekimlik gelişmiş değildi, kamuda hemen bizi işi alıyorlardı. Çanakkale’ye  tayin oldum asker dönüşü Çanakkale'nin ilçelerine gittim. Çanakkale savaşlarının geçtiği o yörelerde hizmet verdim. Sonrasında Karacabey'e geldim Karacabey İlçe Tarım Müdürlüğü'nden 2004 yılında emekli oldum. Evliyim iki  kızım var. Kızlarımdan  biri veteriner diğeri de uluslararası ilişkiler mezunu.  KARACAVET’in büyük ortağıyım artık hekimlik yapmıyorum kızım yetişti, benden hariç  5 tane daha hekim var KARACAVET bünyesinde bu hekimlerimiz  araziye çıkıyorlar…

  •    Şimdi de isterseniz sayın hocam KARACAVET  ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirelim?

 Kızım Pınar Demirel ile  birlikte  Rasim Tekev, Muharrem Sevil, Umut Tosun  ve Türker Aydın  KARACAVET bünyesinde hizmet vermektedirler. Karacavet 1995 yılında kuruldu ben  o zaman kamudaydım. 2000 yılında Rasim Bey geldi, 2004'te Muharrem Sevil geldi, sonrasında kadro zenginleşerek bu günlere geldik.

HİZMET ALANI ÇOK GENİŞ

  •    “Veteriner Hekimler” hangi alanlarda çalışmalar yürütüyor acaba hocam?

Neler  yapıyoruz?  Bizim veteriner hekimliğin çok sahaları vardır, genel olarak. Mesela mezbahalarda ki kesilen hayvanların et kontrolü, sucuk imalatı et ürünleri imalathanelerinde üretim dahilinde sorumluluk,  tavukhaneler de tavukların piliçlerin  sağlıklı yetişmesi büyümesi için çalışmalar onun yanı sıra devlet dairelerinde çalışırlar. Her  Tarım İl, ilçe müdürlüklerinde oralarda birinci öncelikle salgın hastalıklardan sorumludur bulundukları ilçelerde. Bugünkü pandemi dediğimiz. Bununla ilgili teşhis koyarlar, ayrıca tedavi ve koruyucu aşılamaları yaparlar, yönetirler. Ondan sonra at çiftliklerinde görev alırlar, hipodromlarda görev alırlar. Bir de klinisyen hekim dediğimiz, kliniklerde tüm halkımızın hayvanlarına  hayvan hekimliği ve klinik hizmeti verirler. Yani şimdi devlet klinik hizmeti vermiyor, bize terk ettiği bu alanda bizler çalışıyoruz. Hayvan doğuramadığı, ayağı kırıldığı, öksürdüğü, tıksırdığı  bütün durumlara biz bakıyoruz. Karacavet olarak biz bütün bu alanlarda hizmet veriyoruz. Kliniklerde kendi aralarında şöyle uzmanlaşıyor ilçelerdeki veterinerler  köylere gider büyükbaş ,koyun, keçi bakar kendilerini o konuda yetiştirirler ama büyük şehirlerde pet klinikleri dediğimiz kedi, köpek hizmeti verirler. Onlar mesela köye gitmez daha çok klinikte beklerler , hastaları onların  ayağına gelir. Onlar da küçük hayvan ,kedi, köpek, kuş, güvercin o türlere bakarlar. Biz de yine Karacabey şehir merkezindeki evcil hayvanlara  burada hizmet vermekteyiz..


BİR  ÇOK  HASTALIĞI TEŞHİS  ETTİK

Karacabey'de görevliyken, burada 10 yıl kadar görev yaptım. Daha önce çıkarılmayan mesela koyunlarda bir hastalığı teşhis ettik, onu çıkarttık, bu bölgede var bu dedik. Yine Bayramdere, Boğaz yöresinde sığırlarda deniz kıyısına gidip çöplük yiyorlar bunlarda “tularami” hastalığı teşhis  ettik insanlara da geçebilen bir hastalık bu. Bakteriyel bir hastalık farelerle falan pislik ,çöp yiyen hayvanlarda oluyor. Esas tabii benim hayatım boyunca çalıştığım  saha hayvanlarda  salgın hastalıklar. İlaveten de klinik olaylarda elimizin becerdiği kadar sezeryan gibi operasyonlar vesaire yapıyorduk. Yani şu an da hekimliğimiz ben eski hekim olduğum  için 20-30 sene öncesine göre çok fark var. Teknoloji bize de girdi her geçen gün daha da gelişiyor.. Ultrasonun da daha modelleri  iyileri çıkıyor şuanda. Kan tahlilleri, röntgen gibi. Bursa'da duyuyoruz bir büyük hastanede hekim   ultrasona  baktığında kedinin şu bağırsağında şu problem olabildiğini  söyleyebiliyor. Biz bunları bilmiyorduk  hekimliğimiz bayağı bir mesafe aldı. Yani insan  hekimliği önde  gidiyorsa bizde  onların arkasından at başı  geliyoruz.

KORONA VİRÜSÜN HAYAT HİKAYESİ DAHA BİLİNMİYOR

 

  •      Sayın hocam hayvanlardaki salgın hastalıklarda uzman olmanızdan dolayı size de bu korona virüsü sormak istiyorum işte özellikle çıkartıldı diyen var bir yarasadan bütün dünyaya yayıldı diyen var sizden bu hastalığın yayılış biçimiyle olsun sonrasındaki kontrol tedbirleri ile olsun bir değerlendirme alabilir miyiz?

Genel olarak virüsler, zaman zaman mutasyona uğruyor. Mutasyon dediğimiz, “nedeni bilinmeyen ani genetik değişiklikler” demek. Dolayısıyla virüsün  hareketleri, fizyolojisi vs değişmiş oluyor. Normalde fotojen olmayan, hastalık yapmayan bir virüs hastalık yapar hale  gelebiliyor. Korona da böyle bir virüs. Biz bunu hayvanlar da çok yaşıyoruz mesela şap hastalığının 5 tane  tipi var bu tiplerin  25-35 tane alt tipleri  var. Hepsini topladığınızda 135  tane tipi oluyor alt tiplerle beraber. Halk ama bunları bilmez  sadece şap hastalığı  olarak bilir. Yani  yeni bir şap mutasyona uğruyor mutasyona uğradığında eski aşılar faydalı olmuyor. Biz hep virüslerin içerisinde yaşıyoruz. Korona da  en çok dikkatimi çeken olay farkındaysanız bize nasihat eden, yol gösteren hocalarımız, profesörlerimiz şöyle yapın böyle yapın diyen hocalarımız ilk önce kendileri yakalandılar. Bu da tabii şu demektir Koronavirüs yeni çıktığı için yeni tip olduğundan bunun hayat hikayesi daha bilinmiyor bu virüs nasıl hastalık yapar, nasıl bulaşır, tam detaylar bilinmiyor yeni olduğu için bundan dolayı da hocalarımızda ne yapıyor eksiklik olduğundan hata yapıyor ve Allah göstermesin kendileri de yakalanıyor. Allah rahmet eylesin bazıları da öldü biliyorsunuz. Bilim adamlarımız  daha bunun hayat hikayesini yazmaya çalışıyorlar ona göre de tedbirler önlemler alınacak bu büyük bir eksiklik aslında. Bizde son 40 yılın en akıllıları doktor oluyor hepsi çalışkan insanlar hepsi çok güzel teşhis koyuyorlar, dünyada bu manada on numarayız. Ama maalesef hastanelerimiz iyi olmasına, doktorlarımız çok iyi olmasına rağmen aşı üretimi konusunda maalesef gerideyiz. Bu konuda da açığı  kapatmamız durumunda gerçekten sağlık anlamında dünyada en önde olan ülkeler arasında yer alacağımızdan  eminim...

SEVEREK YAPMAK ÇOK ÖNEMLİ..
 

  Genç arkadaşlarımıza lise çağındaki gençlere veteriner olmayı önerir misiniz?  Duayen bir veteriner hekim olarak hocam?

Elbette öneririm. Çünkü biz de biraz önce yukarıda bahsettiğim gibi çalışma alanımız çok .Devlette, Belediyelerde, Üniversitelerde, Hayvanat Bahçelerinde, Özel sektörde o kadar çok alanda o kadar geniş bir alanda imkan  var ki çok avantajlılar. O manada mutlaka gençlere Veteriner Hekimliğini tavsiye ederim. Ama dediğim gibi her şeyin başında bir işi severek yapabilmek ,çok önemli çünkü yeri geliyor büyük özveri göstermeniz gerekiyor gece 2 oluyor , 3 oluyor çağrılıyorsunuz. Doğuma  mutlaka gitmeniz gerekiyor. Tam çıktınız gidiyorsunuz çiftliğe yaklaşıyorsunuz telefon geliyor doğum gerçekleşti deniliyor dönüyorsunuz mutlaka yani çok özverili bir çalışma hizmeti 24 saat verilmesi gerekiyor.Elbette bunlar  sevgi ile olur gece yarısı uyuyorsunuz insana para lazım değil sonuç itibariyle uyku lazım ama mutlaka kalkıp gidip bu özveriyi  göstermeniz gerekiyor o yüzden mesleğini sevebilecek  insanlara mutlaka veteriner hekimliğini  önermek istiyorum...

Öbür dünyayı da unutmayalım

    Sayın hocam, röportaejımızın sonunda neler eklemek istersiniz?

 Veteriner Hekimler olarak bu ülkeye hizmet vermeye çalışıyoruz, toplum içerisinde güzel bir değer, saygı görüyoruz. Gençlerimiz tercih ederse fakültelerimizin  giriş puanları da ayrıca  yükselir ve hekimlik kalitesi artar. Kesinlikle burada art niyetli düşünmüyoruz ,bu hayvanlar olduğu sürece bu meslekte var olacak. Meslekte  gelecek  ile ilgili bir tehlike de yok kesinlikle. Hatta  daha da dijital hale geleceğiz o yüzden bütün gençlerin bu mesleği tercih etmelerini özellikle tavsiye etmek istiyorum son olarak bütün hayvan yetiştiricilerine hayvan severlere buradan sevgilerimi, selamlarımı göndermek  istiyorum. Herkesin yaklaşmakta olan Ramazan Bayramlarını da ayrıca kutlamak istiyorum. Gördüğünüz üzere dünyada  korona tehlikesi var bu dünyayı düşündüğümüz gibi öbür dünyayı da düşünmemiz, ibadetlerimizi yerine getirmemiz lazım diye düşünüyorum, tedbirleri de kesinlikle unutmamamız gerektiğini de ayrıca hatırlatmak istiyorum.

KARACAVET  İLETİŞİM BİLGİLERİ:

 Tabaklar Mahallesi,

 Sadık Yılmaz Caddesi     No 28

 Telefon: 0 224 676 78 03

e-mail:karacavet@ttmail.com

KARACABEY-BURSA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500