Advert

Havaya kar tezgaha zam düştü

Kar yağışı sonrası meyve ve sebze fiyatları tava yaptı. Pazarda en ucuz ürün 5 TL ile domates ve ıspanak…

Havaya kar tezgaha zam düştü

 

Semih ŞAHİN

Marmara Bölgesi’ni beş gündür esir alan kar yağışı, pazar tezgahlarına zam olarak yansıdı. Bir hafta öncesine kadar bol bol alışveriş yapabilen vatandaş, şimdilerde ise gram hesabı yapıyor. Tezgahlarda en ucuz ürün fiyatının 5 TL olması ise hem vatandaşı hem de pazar ve manav esnafını düşündürmeye başladı. Bir taraf 'Nasıl alacağım' diye düşünürken diğer taraf ise 'Nasıl satacağım' derdine düştü.

EN UCUZU 5 TL

Esnafı zor durumda bırakan olumsuz hava koşullarının etiket fiyatlarını yükseltmesi, hem vatandaşı hem de esnafı zor durumda bıraktı. Kar yağışından sonra domates 1 TL'den 5 TL'ye, salatalık 2 TL'den 6 TL'ye, biber 3 TL'den 8 TL'ye, patlıcan 3 TL'den 7 TL'ye, ıspanak ise 2 TL'den 5 TL'ye çıktı. Olumsuz hava koşullarından yeşillik de nasibini aldı. Marulun fiyatı değişmezken karnabaharın fiyatı 5 TL'den 10 TL'ye çıktı. Fiyatını koruyan bir diğer ürün ise patates oldu.

BALIK UÇUŞA GEÇTİ

Kış mevsiminde sofraların vazgeçilmezi olan balık ise adeta rekor kırdı. Bir hafta öncesine kıyasla hemen hemen tüm balık türlerine ortalama 20 TL civarında zam gelirken, olumsuz hava şartlarından dolayı hamsinin tezgahtaki yeri boş kaldı. Geçtiğimiz haftaya göre çinekop 20 TL'den 35 TL'ye çıktı. İstavrit ise sezon başından beri tezgahlarda yerini alamadı. İstavritle beraber tezgahtan kalkan hamsinin geri dönüşünün ise 15-20 TL civarında olması bekleniyor.

Pazar fiyatları ekonomi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500