Advert

Hal meselesi hal yoluna girmeli!

Yeşilova'nın Mustafakemalpaşa için can damarı niteliğinde olduğunu söyleyen Muhtar Beysat Tokuş, en büyük sorunlarının 'hal meselesi'nin halledilmesi ve alt yapı eksikliğinin giderilmesi olarak açıkladı.

Hal meselesi hal yoluna girmeli!

Özkan YILDIRIM/Erkan ŞEN

Mustafakemalpaşa İlçemizin  konumu, geniş arazileri ve doğal güzellikleri ile ünlü Yeşilova Mahallesi’nin çiçeği burnunda muhtarı Beysat Tokuş ile birçok konuyu ele aldığımız güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Muhtarım öncelikle bizleri konuk ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum. Sizi  tanıyarak yavaş yavaş  röportajımıza başlayalım isterseniz.

Buralara kadar gelip  bizlerle röportaj yaptığınız için ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Beysat Tokuş, 1967 Mustafakemalpaşa-Yeşilova doğumluyum, doğma büyüme buralıyım. Askere gidene kadar 3 yıl traktör tamircisi olarak çalıştım, askerden geldikten sonra iki yıl kadar burada çiftçilikle uğraştım. Sonrasında burası belediye olduğu zaman burada işe girdik Köy Hizmetleri'ne. Orada 8-9 yıl mevsimlik işçi olarak çalıştık, Ondan sonra 2001 yılında kadroya geçtik oradan tekrar Özel İdare derken Büyükşehir Belediye Yasası ile beraber Büyükşehir Belediyesine devroldu. Sonrasında 2019 Temmuz'unda emekli oldum muhtar olduktan hemen sonra. 2019 Mart ayındaki seçimlerde 4 aday vardı. Oyların ekseriyetini alarak muhtar oldum.

YEŞİLOVA, M.K.PAŞA’NIN CAN DAMARIDIR

  • Muhtarım,  bizlere  Yeşilova'yı tanıtır mısınız? Sonrasında kaç hane vardır? nüfus seçmen ne kadardır?

Elbette ,burası Yeşilova Mahallesi, Mustafakemalpaşa'nın can damarı diyebiliriz, rençberlik çiftçilik konusunda. Halimiz var komşu köylerden dahi buraya mallarını getirirler domates, biber, kavun, karpuz ne ararsanız, hepsi vardır halimizde. Birazdan oraya da gideriz çekeriz inşallah ama maalesef halimiz çok bakımsız orası Mal Müdürlüğü'nün  belediye tahsis etmeye çalışıyor, belediyeye  geçtiği anda belediye hizmetini güzel bir şekilde yapacak ama şu an  Mal Müdürlüğüne bağlı, bu ortamda tabii belediyede bir şey yapamıyor, binaları var, elektrikleri çekili, saatleri var ama elektrik yok, O durumdan dolayı belediye bir şey yapamıyor belediye burasının resmi olarak üzerine alsa belediye hizmet edecek ama maalesef burada gecikme yaşanıyor insanlarımız mağdur oluyor. Bir an evvel buranın  belediyeye geçerek güzel bir şekilde yenilenmesini bekliyoruz. Halimiz şu an orman gibi maalesef dükkanları olsun, meydanı olsun mutlaka elden geçmesi lazım. 1366 nüfusumuz var 1200 civarı seçmenimiz var toplamda 500-600 civarı hane sayımız mevcut. Göç çok oluyor maalesef. Çiftçilik şartları ağır olduğundan zor durumda olan insanlar maalesef çoluğunu çocuğunu alıp Bursa'ya gidiyorlar. Burada kalan ailelerden  toprakla  uğraşanlar var, küçükbaş hayvancılık yapanlar büyükbaş hayvancılık yapanlar var bu manada günler burada böyle geçiyor.

GÖÇÜ DURDURMAMIZ LAZIM...

  •    Peki muhtarım  bu 1 senelik süreçte Yeşilova'da neler yaptınız ne gibi değişimler oldu?

Gördüğümüz ne kadar noksan iş varsa, hepsini talep ettik. Hatta dilekçelerimiz de  burada çekmecede. Ancak bizim en büyük temel ihtiyacımız alt yapımızın olmaması diğer şeyler belediye zamanında hepsi oldu, bina olarak var, düğün salonumuz var, camimizi görüyorsunuz bu civarlarda tektir. Altyapı ile birlikte içme suyu da iyi değil, sıkıntılar var borular çok eskidi en temel bunlar. Buradan Azadiye’ye kadar bu şekilde ova şeklinde biraz fazla yağmur yağması durumunda buraları su basabiliyor, bu manada mutlaka giderlerin oluşturması lazım küçük bir nokta hariç hiçbir yerde yok. Bunun yanı sıra az önce söylemiş olduğum  gibi Halimizin yenilenmesi lazım. Bu hal bizim için çok önemli ve mutlaka bir elden geçmesi lazım. Bizim burada  15-20 gün sonra örtü altı denilen domateslerin hasadı başlayacak örneğin.

MEZARLIK DUVARLARINA ÇEKİDÜZEN VERMEMİZ LAZIM..

Bir de mezarlık duvarları var hatta bir mezarlığımızın duvarları neredeyse hiç yok gibi kedi köpek içeri giriyor. Tabii sıkıntı yaşanıyor mutlaka, burada da bir düzenleme yapılması gerekmekte, bu mezarlıklar köyümüze hiç yakışmıyor. Yol yükselince neredeyse  duvarlar yok oldu. Sokak aralarında parke taşı yapılması gereken yerler var ama altyapı olmadığı için  bu parke taşlarının  döşenmesini de  pek istemiyorum. Bu altyapı  bittikten sonra bu parke taşı  işlemlerine geçilmesi lazım.


KENT PARKI İSTİYORUZ..

Mahallemizde  boş bir yerimiz vardı, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tahsis edilmiş çok eskiden Öğretmen lojmanları vardı orası yıkıldı orada bir alan açıldı oraya müracaat ettim. Oranın  “Kent Parkı” olmasını istiyoruz, orasının yeşil bir alan olmasını istiyoruz. Hatta bu  taraftaki bu jimnastik aletlerini  de oraya koyup oranın güzel bir şekilde ortaya çıkmasını istiyoruz. Çünkü öyle güzel şeylere ihtiyacımız var, Yeşilova Mahallesi olarak.Yeşilova Mahallesi tabii eskiden belediye idi belediye iken buralar çok daha canlıydı ,hiç göç olmuyordu belediyenin kapanmasından sonra  sıkıntılar yaşanmaya başlandı ve bizlerde bu tür hizmetlerin gelmesini bekliyoruz artık Yeşilova'yı  daha çok canlandırabilmek için.

FUTBOLDA DA ÖNCÜYÜZ

    Son olarak burada sizin muhtar olmanızı  sağlayan Yeşilova Mahallesi sakinlerine  neler söylemek istersiniz?  Neler eklemek istersiniz?

Yaklaşık 15 yıl kadar futbol oynadım ve aşağı yukarı yine 15 yıl kadardır da Yeşilova Çetin Spor Kulübü'nün başkanıyım, kulübümüz gayri resmi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Defterlerimiz, kayıtlarımız her şeyimiz var ama amatör liglerde mücadele etmiyoruz. Yöresel bir şekilde çalışıyoruz yapılmış olan birçok turnuvada şampiyonluklarımız var kupalarımız var, gördüğünüz gibi. Buradaki köy turnuvalarında vesaire birçok başarımız var daha en son yeni  Kumkadı'daki turnuvada şampiyon olduk .

HEPSİNDEN ALLAH RAZI OLSUN..

Ben yıllardan beri bu insanlarla iç içeyim, yaşlısıyla, genciyle hep birlikte çalışmalar yaptık herkesle çok iyi diyaloglar halindeyim. Allah razı olsun hepsinden bize layık gördüler bu işi, Muhtarlığı. İnşallah bundan sonra çok daha güzel bir iletişim halinde mahallemize çok daha güzel hizmetler getirmek için çalıştık, çabalıyoruz bundan sonra da çabalayacağız, buradan son olarak başta Yeşilova Mahallesi sakinleri olmak üzere Mustafakemalpaşa’da yaşayan bütün hemşerilerime, Bursa'da yaşayan bütün kardeşlerime ve bütün halkımıza sağlık, sıhhat, afiyet ,mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500