BURSA
Giriş Tarihi : 11-09-2020 09:04   Güncelleme : 11-09-2020 09:04

Haddini aşmıştır özür dilemelidir

Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Sarkı, ”Son derece çirkin ve haddi aşan  açıklamasından dolayı Erol Mütercimler'i kınıyor ve tüm imam hatip lisesi mezunlarından özür dilemeye davet ediyorum" dedi.

Haddini aşmıştır özür dilemelidir

Özkan YILDIRIM

Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Sarkı  canlı yayında imam hatip lisesi mezunlarını cinsi sapıklık, ahlaksızlık ve sahtekarlık ile suçlayan Erol Mütercimler'e tepki göstererek imam hatip lisesi mezunlarından özür dilemeye davet etti. Hafta içerisinde  Saynur Tezel'in moderatörlüğünde gerçekleşen bir programa konuk olan Erol Mütercimler imam hatip lisesi mezunlarını hedef alarak bu liselerden mezun olanları ahlaksızlık, cinsi sapıklık ve sahtekarlıkla suçladı.

HEMEN... DERHAL...

Mütercimler'in açıklamasına tepki gösteren Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Sarkı  "'Bu okullardan mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız' sözleri ile nitelemek yüzbinlerce mezunu bulunan bir topluluğu haksız yere itham etmek ne demektir. Son derece çirkin ve haddi aşan bu açıklamasından dolayı Erol Mütercimler'i kınıyor ve tüm imam hatip lisesi mezunlarından özür dilemeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

AKLA ZİYAN AÇIKLAMALAR

İmam hatip neslini Akiflerin edebini, Necip Fazılların, Sezai Karakoçların imanlı söylemini ve Mehmet Akif İnan'ın mücadelesini devam ettirecek bir nesil olarak niteleyen Sarkı  "Her toplulukta gayri ahlaki özellikler gösteren insanlar olabiliyor. Birisinin yaptığı yanlış nedeni ile bütün bir topluluğu suçlamak o topluluğa karşı bir linç girişimidir. Tüm imam hatip lisesi mezunları 'ahlaksızdır, sapıktır, tüm dindarlar din istismarcısıdır' gibi toptan insanları suçlamanın ne mantıki, ne de vicdani yanı vardır. Mütercimler'in yaklaşımı suç işleyen herhangi birisi nedeni ile o kişinin mensup olduğu tüm bir şehir halkını o suç ile suçlamakla aynı şeydir. Bunun ne hukukla ne vicdanla ne sosyoloji ile ne psikoloji ile açıklanabilir bir yanı yoktur. Akıldan, izandan uzak bir açıklamadır" şeklinde konuştu.

BU BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRMELİYİZ

Mustafa Sarkı, toplumda büyük bir kültürel yozlaşma ve ahlaki çöküntü olduğunu belirterek, "İstatistiki olarak değerlendirildiğinde belki de ülkemizde en az suç işleyen kesim imam hatip lisesi mezunlarıdır. Ancak medya ve belirli kesim az sayıda da olsa imam hatip lisesi mezunu ya da dindar kesimden birisinin suç işlemesini özellikle gündemde tutarak hatta bu suçu tüm imam hatip mezunları da işliyor gibi gösterme gayretine girerek tüm imam hatip lisesi mezunlarını suçlayabilmektedir. Yapılan ahlaksızlık veya işlenen suç kim yaparsa yapsın yanlıştır. Biri yaparsa doğru diğeri yaparsa yanlış olmaz. Böyle bir yaklaşım ve bakış açısı son derece sakıncalı ve yanlıştır. Ülke olarak bu bakış açısını değiştirmeliyiz" diye konuştu. Sarkı  ayrıca, gerekli hukuki süreci başlatacaklarını da belirterek Mütercimler hakkında tüm imam hatip lisesi mezunlarını cinsi sapıklık, ahlaksızlık ve sahtekarlıkla itham etmesinden dolayı suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi.