BURSA
Giriş Tarihi : 07-02-2020 10:56   Güncelleme : 07-02-2020 10:56

Gürsulu çocuklara kodlama atölyesi

Gürsu’da yaşayan dezavantajlı gruplardaki çocukları hayata hazırlayacak eğitim programının gerçekleştirileceği “Kodlama Atölyesi”nin inşaat çalışmaları hızla tamamlanmakta.

Gürsulu çocuklara kodlama atölyesi
“Kodlama Atölyesi”; Gürsu Belediyesi, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ermetal Teknolojik Eğitimler Vakfı (ERTEV) işbirliğinde hayata geçirilen “Üreten Çocuklar – STEAM Yaklaşımıyla Çocuklar Okullaşıyor” Projesi kapsamında oluşturuldu.
Proje; göz ardı edilmiş olan topluluklar ve yeterli hizmet almamış mülteciler, yerinden edilmiş kişiler ve hassas gruplara hizmet sunumunu iyileştirmeye yönelik proje fikirlerini teşvik etmeyi amaçlayan Avrupa Birliği’nin Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Birimi (ECHO) ve Federal Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından ortak finanse edilmekte, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) tarafından uygulanmakta olan LIFT Fonu (Türkiye Yerel İnisiyatif Fonu) tarafından sunulan hibeyle hayata geçirildi.
Gürsu’daki eğitim imkanlarının gelişmesi yönünde önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “İlçemizdeki okul sayısının hızla artan ilçe nüfusumuzun ihtiyacına cevap verecek oranda artmasını sağlamak için çalışıyoruz. Yeni okullarımızı hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kodlama Atölyemizi de dezavantajlı hayat koşullarına sahip çocuklarımızın eğitimi için proje ortakları ile birlikte kuruyoruz. Aktif, üretken, eleştirel düşünebilen, teknolojiyi faydalı kullanabilen, ürettikleriyle ülkesinin ekonomisine destek olan, ülkesine ve insanlığa yararlı insanlar yetiştirmek hedefiyle eğitim verecek okulun ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de bulunan geçici koruma statüsündeki sığınmacıların okula devam oranında büyük bir düşüş yaşandığı gözlemlenmektedir. Bursa’da her 100 öğrenciden sadece 6’sı lise dördüncü sınıfa devam etmektedir. Proje; çeşitli sosyal sebeplerle başarısızlık hissine kapılan, yaşadığı uyum sebebiyle öz yeteneklerinin farkına varamayan ve eğitiminin engellenmesi riskiyle karşı karşıya kalan 7-13 yaş aralığındaki çocukların STEAM yaklaşımıyla okullaşma oranlarının arttırılmasını amaçlamakta. Bu kapsamda Gürsu’da bir çocuk eğitim merkezinin kurulması ve donatılması, STEAM yaklaşımı ve Maker bakış açısıyla interaktif eğitimler verilmesi, rol model seminerleri ve kariyer görüşmeleri gibi etkinliklerle çocukların bilinçlendirilmesi, aile farkındalık seminerleri, aile-çocuk etkinlikleri ve dönem sonu sergileri ile ailelerin farkındalıklarının arttırılması hedeflenmektedir.
STEAM eğitim yaklaşımı; Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) disiplinleri arası bir öğrenim yaklaşımıdır. Bu eğitim, günümüz klasik eğitimin aksine bu alanların birbirleri ile bağlantılı olarak öğrenciye kazandırılmasını amaçlar. Bir başka deyişle STEAM, teorik bilgiyi pratiğe dönüştüren bir köprü niteliğindedir. (HABER MERKEZİ)