Advert

GÜRSU'DAKİ KARADENİZLİLER BİR KEZ DAHA HAYKIRDI... 'BİZE HER YER TRABZON'

Bu yıl ilki düzenlenen ve renkli görüntülere sahne olan hamsi festivalinin ve 'Bize her yer Trabzon' geleneğinin adresi bu kez Gürsu oldu.

GÜRSU'DAKİ KARADENİZLİLER BİR KEZ DAHA HAYKIRDI... 'BİZE HER YER TRABZON'

 

Semih ŞAHİN

Gürsu Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği, Karadenizli hemşerilerini hamsiye doyuracak bir organizasyon yaptı. Bu yıl ilki düzenlenen ve geleneksel hale getirilmesi planlanan hamsi festivali, Karadenizlilerin akınına uğradı. Yöresel sanatçıların katılımıyla eğlenceli bir ortamda gerçekleştirilen festivalde yöreye ait doğal ürünlerde boy gösterdi. Hamsilerin pişirildiği alanda ise uzun kuyruklar oluştu. Şarkılar eşliğinde keyifli bir gün geçiren Karadenizliler hem eğlenceye hem de hamsiye doydu. Festival alanını ziyaret ederek stant sahiplerine kolaylıklar dileyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, "Gürsu'da Karadenizli hemşerilerimiz çok fazla. Bizde bunu düşünerek yoğun nüfusa sahip olan Karadenizlileri hamsiyle buluşturalım dedik. 1 ton hamsimiz hazır. Stantlarda Karadenize özgü ürünlerimiz de hazır. Şu an eksik olan tek şey evinde oturan Karadenizli hemşerilerimiz. Tüm vatandaşlarımızı şenliğimize bekliyoruz" dedi.

Kültürümüzü yaşatıyoruz

Düzenledikleri festival hakkında bilgiler veren Gürsu Trabzon Kültür ve Dayanışma Derneği Temel Öztürk, eksik olan kaynaşma duygusunu bu tür etkinliklerle pekiştireceklerini söyledi. Bu tür renkli şenliklerin devam edeceğini, planlanan bazı şenliklerin de başta 15 Temmuz olmak üzere diğer kötü haberlerden dolayı iptal ettiklerini dile getiren Öztürk, "Kültürel bir şenlik hazırladık. Ecdadımızın Karadeniz'de yaşadığı havayı bizde burada hemşerilerimize yaşatmak için böyle bir festival düzenledik. Unutmaya yüz tutmuş olan eserlerimizi ve halkın ihtiyacı olan birlik ve beraberliği sağlamak için böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Hemşerilerimize ikram ettiğimiz hamsilerimiz Trabzon'dan geldi. Diğer yöresel ürünlerimiz de Trabzon'a ve civar illere ait. Geçtiğimiz aylarda yine bu tip etkinlikler yaptık. 15 Temmuz'da yaşanan bu hain girişim olmasaydı planlamış olduğumuz başka bir şenliğimiz daha olacaktı. Bugün dahi ülkemizden üzücü bir haber gelmesi halinde biz bu şenliği mevlide çevirecektik" ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500