Advert

Gürsu’da Cumhuriyet coşkusu

Gürsu İYİ Parti İlçe Başkanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı düzenlediği etkinliklerle kutladı. Açıklamalarda bulunan parti ilçe başkanı Hatice Deniz, cumhuriyetin yılmaz bekçileri olduklarının altını çizdi.

Gürsu’da Cumhuriyet coşkusu

Ufuk IRGAŞ

Cumhuriyetimizin 96. yılı yurdun her köşesinde olduğu gibi Gürsu'da da büyük bir coşkuyla kutlandı. Gürsu İYİ Parti İlçe Başkanı Hatice Deniz, “Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, bu kutsal vatanı bizlere armağan ettiği için minnetle yâd ediyoruz” diyerek yeni neslin bu ruhu anlaması gerektiğine vurgu yaptı. Her sene olduğu gibi Gürsu Atatürk Heykeli önünde şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve hep bir ağızdan okunan İstiklal Marşı’yla başladı 29 Ekim programı… Etkinlikte konuşma yapan Gürsu İyi Parti ilçe Başkanı Sayın Hatice Deniz şunları söyledi: “Atatürk'ün kurmuş olduğu Cumhuriyetin insanımıza kazandırdıkları belli. Aziz Türk milleti ile birlikte kurtuluş savaşı gibi inanılmaz bir destanı yazan Ulu Önder Atatürk ve Kuvayi Milliye ruhuyla düşmanla cephede göğüs göğse çarpışan kahraman Mehmetçiklerimizin kazanmış olduğu zaferler neticesinde Cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923'te ilan edilerek Türk milletine armağan edilmiştir.”


HALKIN HÜR İRADESİNİN ADI
Deniz şöyle devam etti: “Cumhuriyet, halkın hür iradesini kullanarak belli süreler arasında yapılan seçimlerle ve seçtiği vekilleri tarafından yönetilmesinin adıdır. Cumhuriyet ile birlikte halk ilk defa devlet yönetime ortak olmuş, onun dışında yine cumhuriyetle birlikte asla vazgeçilemez ve devredilemez birçok hak ve özgürlüğe kavuşmuştur. Bunlardan bahsedecek olursak yaşama, sağlık, eğitim,  girişim, seyahat, mülkiyet edinme, seçme-seçilme, hakkını arama, çok çeşitli toplumsal kurum, kuruluş ve etkinliklerde görev alma, her ortamda ve kendi düşüncelerini özgürce ifade etme gibi hak ve hürriyetlere sahip olmuştur. Ayrıca bu yönetimle; kılık-kıyafet, çağdaş giyim ve görünüş, ölçü-tartı, takvim ve saatle dünyaya uyum sağlanmıştır.”
BİLİMDEN SANATA…
“Bilim, teknik, sanat, yetenek ve emeğe önem verilmiş; bu kazanımlardan azami şekilde yararlanılmasının yolu açılmış, insan ve toplum hayatını kolaylaştıracak pek çok yenilik ve kazanımlara Cumhuriyet'le birlikte sahip olunmuştur. Cumhuriyet, kişiye insan olduğu, birey olduğu için de hak ve özgürlüklerin bulunduğu şuuru kazandırmıştır. Onun için Cumhuriyet fazilettir deniyor. Bu yönetim şeklini ulusuna layık gören Atatürk'e ne kadar teşekkür etsek azdır. Kendisini ve tüm silah arkadaşlarını ulusça büyük bir saygı ve rahmetle anıyor, mekânları cennet, ruhları şad olsun diyoruz. Aziz Atatürk; bıraktığın Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız, hepinize saygılarımı sunuyorum.” Cumhuriyet Bayramı’nı bir gün önce kendi kapsamında tören ve çeşitli etkinliklerle kutlayan Gürsu İyi Parti, 29 Ekim Günü de protokol ve diğer partiler, STK’ların katılımıyla düzenlenen törene de tam kadro katılarak cumhuriyetin yılmaz bekçileri olduğunu vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500