Advert

Gürsu tıkır tıkır

Göreve geldikleri günden bu yana 44 milyon TL'lik tasarruf sağladıklarını belirten Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, spor yatırımlarıyla suç ve uyuşturucuyu da azalttıklarını söyledi. Işık, halk üniversitesi sayılan belediye kurslarından da 21 bin mezun verdiklerini, bunların 10 bininin kendi geçimlerini kendilerinin sağladığını dile getirdi.

Gürsu tıkır tıkır

 

Erkan ŞEN-Eşref AYDEMİR

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, 4 yıllık belediye başkanlığı döneminde gerçekleştirdikleri projeleri ve hizmetleri kamuoyuyla paylaştı. Adrenalin Park’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Mustafa Işık, aklında olmadan başkanlık görevine getirildiğini belirterek, “Cüneyt Yıldız başkanımız şehit edildikten sonra göreve getirildim. Bizim o dönemde iki tane hayalimiz vardı. Birincisi başkanımıza vefa borcumuzu ödemek. İkincisi ise başkanımızın vatandaşa verdiği sözleri yarım bırakmadan, tamamına erdirmek. Başkanımızın verdiği 20’ye yakın söz vardı, biz onun verdiği sözlerin 18’ini yerine getirebildik” dedi.

TASARRUFUN ÖNEMİ

Görev süresi boyunca toplamda 44 milyon lira tasarruf yapıldığını açıklayan Başkan Işık, bunun da yaklaşık bir yıllık bütçeye tekabül ettiğini deli getirdi ve şöyle devam etti: “Daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle bir rakam vereyim. Bizim belediye olarak 2016 yılı bütçemiz 44 milyondu, bir yıllık bütçe kadar tasarruf yaptık. Sadece personel sayısında yaptığımız eksiltmeyle 4 yılda 16 milyon tasarruf sağladık. Bu rakamlara inanmıyorlar fakat bunun faturasını da sizlerle paylaşıyoruz. Kendi çöplerimizi kendimiz toplayarak 12.6 milyon lira değerinde bir tasarruf elde ettik. Bizi bu tasarruflara iten şey ise borçlu olduğumuz dönemde hiçbir müteahhidin parkların ihalesine girmemesiydi. Bu nedenle 8 parkın yapımı ve 4 parkın revize işlerini tamamen biz yaptı. 4.5-5 milyona mal olacakken biz sadece 3 milyona mal ettik. Bunun gibi pek çok işi kendimiz yaparak giderlerimizi kıstık, gelirlerimizi artırdık.”

GNÇLER GELECEĞİMİZ

Özellikle gençlere ayrı bir önem verdiklerini dile getiren Işık, Türkiye’de sadece 5 tane olan sporcu fabrikalarından birini Gürsu’ya kazandırdıklarını söyledi ve bu tesisin açılmasının üzerinden bir yıl bile geçmemiş olmasına rağmen Emniyet’in raporlarına göre, uyuşturucu ve suça bulaşma oranında yüzde 74 oranında düşüş olduğunun müjdesini verdi. “Gençler bizim geleceğimiz” diyen Başkan Işık, hobi ve meslek edindirme amaçlı kurslara da özel önem verdiklerini kaydetti. Işık, bu kurslardan 21 bin Gürsulu’nun mezun olduğunu ifade ederek, “Bu klasik olan kurslardan çıktık. Yalnız hobi olarak değil, kendilerini geçindirmek için çaba sarf ettik. Yaklaşık 10 bini bu kurslardan aldığı eğitimle geçimlerini sağlıyor. Aylık olarak en azından mutfak masraflarını çıkardıklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

RUTİN HİZMETLER DIŞINDA

Belediyenin rutin hizmetlerinden olan asfalt gibi işleri de aksatmadan devam ettirdiklerini söyleyen Mustafa Işık, en ücra köylere bile doğalgaz ulaştırdıklarını dile getirdi. Belediyenin bütçesine dokunmadan hizmet üretmenin önemle altını çizen Işık,  “Teşbihte hata olmaz, ama babanızın parası ile bir şey yaparken, ben yaptım mantığı biraz doğru değil. Eğer kendi imkanlarınız ile bir şey yapabiliyorsanız kendiniz yapmış oluyorsunuz. Biz de 15 bin 500 aileye ulaştık. Bu ailelerin sıkıntılarını ikili ilişkilerimiz ve hibelerle giderdik” ifadelerini kullandı.

Hizmet ve gönül insanıyız

Yaklaşan yerel seçimler hatırlatılarak, anket çalışmaları sorulan Başkan Mustafa Işık, şu yanıtı verdi: “Genel Merkezimiz de anket yaptırıyor, biz de… Sevindiren sonuç şu ki, sadece AK Partili vatandaşın değil, CHP’lilerin de teveccühü var. Önemli olan vatandaşımızın gönlüne girebilmek. 2019 seçimlerinde aday gösterilmesek de üzülmeyiz. Bize verilen görevi yerine getiririz. Hizmet ve gönül insanıyız.”

Daireler gitti borç ödüyoruz

 

Basın mensuplarının sorusu üzerine mal varlığını da açıklayan Işık, şunları kaydetti: “25 yıllık esnaflığımız var. Babamızdan kalan 3 katlı ev ve ticaretle uğraştığımız için 3-4 tane dairemiz vardı. Ama kendi işimizle başkanlık dolayısıyla ilgilenemediğimiz için esnaf odasından kredi çektik. Eşim onu ödemeye çalışıyor. Burada yetimlerin hakkı var. Bizim için bu çok mühim. 2-3 dairenin elimizden gitmesine üzülmedik. Nasipse yine kazanırız. Babamızdan kalan yerimizden de 5 tane daire düşecek. Müteahhide verildi. Başka bir mal varlığımız yok.”

Gürsu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500