SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-11-2019 15:28   Güncelleme : 26-11-2019 15:28

Günde 25’ten fazla sigara içiyorsanız…

Ortaya çıkardığı tüm sağlık sorunları ve risklerine rağmen sigara kullanımı tüm dünyada giderek artıyor. 2015 verilerine göre, tüm dünyada yaklaşık 1.2 milyar kişi sigara içiyor.

Günde 25’ten fazla sigara içiyorsanız…

Bu noktada önemli bir başka tehlike sigaraya başlama yaşı. 15 yaş altı gençlerde sigara içme oranlarının her yıl giderek arttığını söyleyen Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, “Örneğin İngiltere’de her yıl 200 binden fazla çocuk sigaraya başlıyor. Sadece sigara değil, diğer tütün ürünleri özellikle de nargile ve elektronik sigaralar gençler tarafından son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu durum sigaraya bağlı sorunların çok daha erken yaşlarda görülme tehlikesini doğuruyor” dedi

PASİF İÇİCİLER DE TEHLİKEDE
Sigara kullanımı, tüm dünyada her yıl yaklaşık 5-6 milyon kişinin hayatına mal oluyor ve her yıl bu rakam giderek artıyor. Sadece 2016 yılında tüm dünyada tütün kullanımına bağlı olarak 7.1 milyon ölüm (5.1 milyon erkek, 2 milyon kadın) bildirildiğini söyleyen Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, bunun 6.3 milyonunun aktif sigara içmeye, 884 bininin ise pasif içiciliğe bağlı olduğuna dikkat çekti. Amerika’da 1995-99 yılları arasında sigaraya bağlı gelişen ölümlerin yüzde 35’i kanserden, kanser ölümlerinin yüzde 80’inin de akciğer kanserinden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Salepçi, “Sigara dumanında bulunan kanser yapıcı maddeler (özellikle polisiklik aromatik hidrokarbonlar, nitrozaminler, ketonlar…), insan vücudundaki hücre DNA’sı ile reaksiyona girerek gen mutasyonuna ve kanser gelişmesine yol açıyor. Günde 10 veya daha az sigara içenlerde akciğer kanser riski 20 kat, günde 4’ten az sigara içenlerde bile 5 kat artıyor. Sigara içme adedi ve süresiyle birlikte akciğer kanseri riski de yükseliyor. Akciğer kanseri ile sigara kullanımı arasındaki ilişkinin ortaya çıkması 1912’lere dayanıyor. Sonraki yıllarda bu konuda pek çok araştırma yapılmış ve 1950’lerde günde 25 adetten fazla sigara içen 45 yaş üstündeki kişilerde akciğer kanser riskinin 50 kat arttığı kanıtlanmış durumda.” (HABER MERKEZİ)