Advert

Gücümüz Eşitliğimiz

• Kadın istihdamının artmasıyla ekonomide yüzde 12’lik bir büyüme sağlanacağına vurgu yapan Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu üyeleri, 20 Eylül’de gerçekleştirilecek ‘Gücümüz Eşitliğimiz’ başlıklı panel düzenleyecek.

Gücümüz Eşitliğimiz

Bahar ÖZGÜN

Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’na bağlı Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu tarafından düzenlenen ‘Gücümüz Eşitliğimiz’ panelinde iş dünyasında kadın istihdamı konusunda örnek uygulamalar konuşulacak. İki oturum şeklinde planlanan etkinlik, 20 Eylül’de BUSİAD Evi’nde saat 13.30-17.00 arasında gerçekleştirilecek. İş dünyasındaki güçlü oluşumların ele alınacağı ve TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Üyesi, Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Bakkaloğlu Tüzecan’ın moderatörlüğünü üstleneceği ilk oturumun panelistleri de Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, UN Women Program Asistanı Ülkem Önal ve KAGİDER Stratejiden Sorumlu Başkanı Yardımcısı Emine Erdem olacak. “Kadını Güçlendirme Faaliyetlerinde İyi Örnek Kurumlar” oturumuna Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Derya Özet Yalgı, Unilever Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Şener ve İzmir Ticaret Borsası Kurumsal İletişim Uzmanı Semih Çatak panelist olarak katılırken, oturum moderatörlüğünü de Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Yeşildere yapacak.

BURSA’DAN 30 FİRMA

GC Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanı ve Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur, projenin amacını ve gelişim sürecini anlattı. GC Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanlığını Yeşim Tekstil’den Dilek Cesur ve Eczacıbaşı Holding’ten Ata Selçuk yürütüyor. Türkiye’de 276 firmanın kadın-erkek eşitliği ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesi için, “Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs)” imza attığı bilgisini paylaşan Cesur, Bursa’da ise 30 firmanın imza koyduğunu kaydetti. Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu ise Yeşim Tekstil, BUSİAD ve BUKİAD tarafından GC Türkiye Kanın Güçlenmesi Çalışma Grubuna bağlı çalışıyor. Bursa’daki WEPs imzacısı firmalar şöyle: Akademik Ambalaj, Akteks Tekstil, Beyçelik Gemtamp, Borusan, Bosch, Borçelik, Chassis Brakes, Coats, Coşkunöz Holding, Doğu Pres, Egemenoğlu Hukuk Bürosu, Eker, Nevale (Elemeği), Evinoks, Gökçelik, ISS World, İnoksan, Marigold Otel, May Tohum, Maysan Mando, Mundo Kimya, Plazatur, Rollmech, Seçkin Onur, Seger AŞ, Thierry Diniz Otomotiv, TOFAŞ, Türk Prysmian Kablo, Valeo, Yeşim Tekstil.

EKONOMİ YÜZDE 12 BÜYÜR

BUİKAD Başkanı İpek Yalçın, her yıl açıklanan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği raporunda 144 ülke arasında yapılan ankette Türkiye’nin gerileyerek 131. sırada yerini aldığını kaydetti. Yalçın, “İzlanda, Norveç, Finlandiya, Ruanda ve İsveç ilk 5’te; Yemen, Pakistan, İran, Mısır, Suudi Arabistan son sıralarda ekonomiye katılım ve fırsat eşitliği 128. eğitim alanında 101. sıra, siyasi güçlenme 118. sıra, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıktı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de maalesef kadın istihdamı çok geridedir. 2030 yılı itibariyle kadın erkek eşitliği sağlanabilirse, ekonomide yüzde 12’lik bir büyüme gerçekleşecektir” vurgusunu yaptı. BUSİAD Başkanı Ergün Hadi Türkay ise “2015 yılında Global Compact imzasıyla ekonomide kadınların kendilerine yer bulmasına çalışma sözü vermekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500