Advert

Güçlü hafıza için sıkı beslen!

Uzmanlar, beyin sağlığının korunması için her gün yeterli miktarda su içmenin ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu söylüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, hafızayı güçlendiren besinleri anlattı.

Güçlü hafıza için sıkı beslen!
 
Unutkanlık, zihin yorgunluğu, odaklanmada güçlük yaşamak ve dikkat eksikliği günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin 7’den 70’e tüm yaş gruplarında çağın problemi haline geldi. Basın çalışanının servis ettiği habere göre, Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan hafızamızı güçlendirmek ve odaklanma problemi yaşamamak için soframızda düzenli olarak yer almaları gereken besinlerden bahsederek, önemli bilgiler verdi.
 
BALIK BEYNİN HACMİNİ KORUYOR
“Omega 3 zengini olan balık beyin sağlığını korumak ve güçlendirmek için beslenme listenizde mutlaka yer almalı” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan sözlerine şöyle konuştu: “Balık yağının beynin hafıza ve bilişsel yeteneklerinin kaybolmasından ve bunamadan koruduğunu gösteren çok fazla sayıda bilimsel çalışma mevcut. Beyin dokusunun büyük bir yüzdesi yağ asitlerinden oluşuyor ve daha fazla omega 3 yağları tüketmek sinirler arasında daha iyi iletişim sağlanmasına ve beynin hacmini korumasına yardımcı oluyor.” 
 
HER GÜN 1 YUMURTA
Uzman Dilem İrkin Koçan, “Yumurta vücudumuz için gerekli en kaliteli hayvansal protein kaynaklarından. Öğrenme ve hafıza gibi bilişsel fonksiyonları güçlendiriyor. Yumurta, bir çeşit B vitamini olan kolin içeriyor. Kolin, yeni beyin hücresi üretimine de etki ediyor. Yumurta içinde bulunan amino asitler, hücre fonksiyonu ile etkileşime geçerek, zihinsel ve nörolojik bozuklukları önlemek amacıyla nörotransmitter dengesini korumaya yardımcı oluyor. Zihin gücünüzü artırmak için her sabah bir adet yumurta beslenme listenizde yer almalı” dedi.
 
TAM TAHILLAR ÖNEMLİ
B grubu vitamin kaynağı tahılların beyin sağlığının korunması ve güçlü bir hafıza için gerekli olduğunu belirten Koçan, “Özellikle zengin lif kaynağı olan kepekli tahıl ürünlerini beslenmenizde mutlaka bulundurmalısınız. Tam buğday unundan yapılan ekmek B grubu vitaminlerinin de iyi bir kaynağı. B grubu vitaminler sinir hücrelerinin görevlerini sağlıklı yapmalarını sağlıyor ve sinir iletilerinin düzgün çalışmasında görev alıyorlar. Özellikle B grubu vitaminlerinden B6, B12 ve folik asit, kanda homosistein adlı maddenin yükselmesini baskılayarak Alzheimer hastalığı riskini azaltabiliyor” açıklamasında bulundu.
 
MUTLAKA CEVİZ TÜKETİLMELİ
Koçan, cevizin beyin sağlığına olan önemini vurgulayarak, “Günde mutlaka 3-4 tam ceviz tüketilmelidir. Çocuklar da beyin gelişimi için günde en az 2 tam ceviz ya da yine omega 3 içeriği zengin fındık ve bademden günde 10/15 adet tüketmeliler” ifadesini kullandı.
 
KALSİYUM DEPOSU YOĞURT
Koçan şöyle devam etti: “Zengin bir kalsiyum deposu olan yoğurt içeriğindeki tirozin ile hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Yoğurt ya da diğer süt ürünlerinden günde en az 2 porsiyon (süt ya da yoğurt) tüketmeye özen gösterin.”
 
YER FISTIĞI VAZGEÇİLMEZ
Yer fıstığının da önemine değinen Koçan, “Zengin bir niasin kaynağı olan yer fıstığı bu özelliği ile beyin sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunmasının yanı sıra Alzheimer riskini de azaltıyor. Ancak yer fıstığının alerjik özelliğini ve yüksek kalorili olduğunu da unutmayın. Bu nedenle günde 15/20 adet tüketmeniz yeterli olacaktır” dedi. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500