BURSA
Giriş Tarihi : 10-09-2020 08:44   Güncelleme : 10-09-2020 14:04

Görükle’de tablo karanlık

Görükle’nin nezih mekânlarından biri olan Eski Cafe’nin işletmecisi Oğulcan Tiftik, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kararlarının bölgenin kaderini çizeceğini düşündüğünü söyledi ve ekledi: “Pandemi sürecinin uzaması halinde bölgede çok sayıda esnaf kepenk indirebilir.”

Görükle’de tablo karanlık

Mehmet ÇETİNKAYA

Ülke olarak yeni tip koronavirüsle tanışmamızın ve mücadele etmemizin 184. günü; yani tam 6 ay oldu... Görükle’de faaliyet gösteren Eski Cafe’nin işletmecisi Oğulcan Tiftik, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kararlarının bölgenin kaderini çizeceğini düşündüğünü söylerken, “Tablo karanlık” diye konuştu. Koronavirüs pandemisi sonrasında birçok sektör ciddi anlamda sıkıntılar yaşarken, yükseköğretimin de durmasıyla birlikte esnaf darboğaza girdi. Bursa Uludağ Üniversitesi senatosu da son aldığı karar çerçevesinde farklı fakültelerde hibrit (karma) ve online (uzaktan) eğitim modellerinin uygulanacağını öğrencilere bildirdi.

ÖĞRENCİ KENTİ ZORDA

Alınan karar öğrenci kenti olarak bilinen Görükle’de de esnafı iyiden iyiye zora soktu. Yaklaşık 50 bin öğrencinin yaşadığı Görükle’de Eski Kafe adlı mekanın işletmecisi olan Oğulcan Tiftik, mart ayında alınan kısıtlama kararının ardından öğrencilerin bulunmasına rağmen bölgedeki birçok dükkanın açılamadığını hatırlattı.

HAYALET ŞEHİR OLMUŞTU

Kısıtlama kararının ardından öğrencilerin de memleketlerine gitmesi sebebiyle Görükle’nin adeta bir hayalet şehre döndüğünü vurgulayan Tiftik, “Ramazan Bayramı’nda ise bölgede ikamet eden aileler, Görükle’nin yerlileri ve esnafı kaldı. Kısıtlama döneminde dükkanı kapalı olan esnaftan bazıları da memleketlerine gitti. Hayat ve ticaret durdu, ufak bir kesim paket servis yapıldı. Tamamen öğrenci üzerine kurulu bir düzen var burada. Ticarethaneler de sıkıntılar yaşandı” diye konuştu.

İŞLETMELER DEVREDEMİYOR

Görükle’de süreçten esnafın ciddi anlamda etkilendiğini kaydeden Oğulcan Tiftik, “Bu dönemde işletmeyi devretmek çok zor burada. Kapatanlar da oldu az sayıda da olsa yeni işletme açanlar da var. Herkesin tedirginliği sürüyor. Okulların açılması bekleniyor. Görükle’de çok ciddi bir yoğunluk beklemiyorum. Okullar tamamen açılmazsa esnaf ciddi anlamda sorun yaşar. Devretme durumları da çok düşük. Pandemi sürecinin uzaması halinde bölgede çok sayıda kapanan dükkan görebiliriz” dedi.

EMLAK SEKTÖRÜNDE ÖĞRENCİ BELİRLEYİCİ

İlçede öğrencilerin emlak sektörüne ciddi bir hareketlilik kazandırdığını da açıklayan Tiftik, “Şu aşamada öğrenciler kaldıkları ev ve yurtları boşaltmış durumda. Faizlerin düşme döneminde Görükle’de konut satışlarında kıpırdanma olmuştu. İnşaatlar da devam ediyor. Yeni evler de yapılıyor. Bu öğrencilerle ilgili değil yatırımcılarla ilgili. Öğrenci haricinde de gelenler var. Özellikle bekar olarak gelenler eşyalı daireler talep ediyor. 800- bin 500 lira arasında kiralık ev fiyatları değişiyor. 180 bin-350 bin lira arasında da satılık ev fiyatları bulunuyor” açıklamasında bulundu.

BİRİNCİ DÖNEM YIKICI GEÇECEK

Görükle’nin yapısal anlamda değerlendirmesini yapan Oğulcan Tiftik, “Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kararları belirleyici olacak. İşletmeler de ciddi anlamda sıkıntı yaşayacaktır. Birinci dönemin yıkıcı olacağını düşünüyorum. Esnaf mart ayından itibaren ayakta kalmaya çalışıyor. Krediler çekildi, borçlanma gerçekleşti. Ancak tablo şu an için karanlık. Görükle’yi ayakta tutmaya çalışanlar işletmeciler ve burada çalışanlar. Burada iş yapanlar Bursa’da zor iş yapar. Yatırım maliyetleri açısından burası son derece avantajlı, şehir merkezine gitmezler. Kaderine razı olurlar” değerlendirmesinde bulundu.