Advert
Advert

'GÖLGE'NİN BURNU NORMALE DÖNECEK!

UÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde, dünyada eşine az rastlanan bir operasyon gerçekleştirildi. Gölge isimli 7 yaşındaki köpeğin burnunda tespit edilen tümör, video teleskopik görüntüleme sistemi kullanılarak başarılı bir şekilde çıkarıldı.

'GÖLGE'NİN BURNU NORMALE DÖNECEK!

 

Semih ŞAHİN

Bir buçuk yıl önce sokakta bulduğu köpeğe Gölge ismini vererek onu sahiplenen Deniz Özsoy, köpeğin hastalandığını farketti. Birkaç veterinere götürüp tedavisinin mümkün olmayacağını anlayan Deniz Özsoy, tavsiye üzerine Gölge’yi Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirdi. Gölge’yi tedavi etmek için seferber olan Hayvan Hastanesi birimidehayvanseverleri sevindirecek bir başarıya imza attı. Dünyada sınırlı sayıda yapılan ve Türkiye’de ilk defa uygulanarak, video teleskopik görüntüleme sistemi adı verilen sistemle ameliyat edilen Gölge isimli 7 yaşındaki köpek, başarılı bir şekilde ameliyat edildi. Gölge’nin burnunda tespit edilen tümörün yaklaşık bir saatlik operasyonla hiç bir yan etkiye rastlamadan ameliyata alan Klinik Bilimler Bölümü Veterinerlik Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Salcı, ameliyatın başarılı bir şekilde atlatıldığını açıkladı.  Geçirmiş olduğu kısa süreli operasyondan sonra Gölge’de hiçbir komplikasyona rastlanmadı. Yakın zamanda normal hayatına dönecek olan Gölge, 15 gün aralıklarla rutin kontrolleri yapılması için İzmit’ten Bursa’ya getirilecek. Gölge, tedavi süreci bittikten sonra normal hayatına devam edecek.

Türkiye’de ilk…

Gölge’ninameliyatını yapan Klinik Bilimler Bölümü Veterinerlik Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Salcı, “Gölge' çocuğumuzda burun tümörü teşhis ettik. Tümörü almak için buruna cerrahi işlemle girmek gerekiyor. Bu ameliyatı mikro cerrahi teknikle gerçekleştirerek hastaya daha az zarar vermiş oluyoruz. Video teleskopik görüntüleme sistemini hasta köpeğimize uyguladık. Küçük bir delikle burun içerisindeki tümörü çıkarttık. Bu sistem dünyada ilk 2011 yılında meydana çıktı. İnsan hekimliğinde bile kısıtlı kullanılıyor. Özellikle kulak, burun ve boğaz cerrahisinde... Süre anlamında da daha büyük avantaj yaşıyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500