Advert

Gököz’ü uçuracağız

Keles’in doğa ve tabiat harikası mahallelerinden Gököz Muhtarı İdris Aydın, bölgenin kalkınması adına ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Gököz’ü uçuracağız
 
Özkan YILDIRIM
 
 
Dağ yöremizin incisi Keles’in doğa ve tabiat harikası mahallelerinden  Gököz’ün  Muhtarı İdris Aydın ile güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik. Muhtar Aydın, bölgenin cenneti Gököz’ü Tükiye’nin gündemine almaya kararlı… 
 
•     Merhaba Sayın muhtarım, bizleri köyünüze konuk ettiğiniz için öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle röportajımıza  başlamadan evvel muhtar İdris Aydın’ı tanımak isteriz?
Ben İdris Aydın, Keles İlçesi  Gököz Mahallesi muhtarıyım. 1966 yılında bu köyde doydum, doğma büyüme buralıyım. 26 yıl Osmangazi  Belediyesi  Merkez  binada çalıştım. Oradan emekli olduktan sonra mahallemizin muhtarlığına aday oldum, ben belediyeci olduğumdan 6 muhtar adayı vardı 4'ü çekildi, ikisi ile yarıştım  dargınlık , küskünlük olmadan güzel bir netice sonucunda muhtarlığı kazandım. Şu anda hizmet etmeye çalışıyorum. 26 yıllık birikimimi, elbette köyümüze hizmet gelmesi adına kullanıyorum.
KELES PAZARI SERVİSİNİ HAYATA GEÇİRDİK..
 
•     Peki bu 6-7 aylık süreçte ne gibi hizmetlerin gelmesini sağladınız, Sayın muhtarım mahallenize?
Uzun yıllardır istenilen arzulanan, Cuma günleri Keles’e  pazar servisini hayata geçirdik. Bu servisten mahalle halkı, insanlarımız gerçekten çok memnun oldular. Hatta halkımızdan   “muhtarım bu servisi hayata geçirdin ya bundan sonra sen 5 yıl hiçbir şey yapmasan da olur” diye duymak da ayrıca benim gözlerimi yaşarttı. O kadar memnunlar ki anlatamam. Tabi bununla da kalmadık, sadece devletten bir şeyler bekleyip elimizi kolumuzu bağlayacak durumda değiliz. Şu anda köy içerisindeki parke yolları hallettik şükürler olsun. Çıkma taşları getirdik, biz de gayret ettik ve bu taşları döşedik. Kesinlikle her şeyi devlet yapsın diye beklemiyoruz, malzeme gelmiş sonuçta döşemelerini de biz yapıyoruz. Bizim buralar sonbaharla birlikte serin olur. Camimizin güneş enerjisi yoktu, onu taktırdık ondan da köylüler çok memnun oldular. Abdest almak güzel ama elbette sıcak su ile alınan abdest daha da güzel oluyor. Ayrıca biraz sonra göreceksiniz köyümüzün merkezindeki camiiye bay tuvalet, bayan tuvaletin yanı sıra engelli tuvaleti de koyduk.  Son zamanlarda Göletimiz de     ayrıca çok cazibe merkezi olmuş durumda. Geçtiğimiz Ramazan  bayramında  9 günlük uzun tatilde 9000 araç bu bölgeye geldi. Böylelikle burasının  artık turizme açık bir bölge olduğunu da söylemek istiyorum. Büyükşehir Belediyesi'nden plancı  arkadaşlarımız geldi, bizim için güzel planlar hazırlamışlar. bungolow evlerinin olduğu, kafeteryaların, şehir  teraslarının, piknik alanlarının olduğu  planları görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. İleri ki yıllarda bu bölgenin  çok daha cazip bir yer olacağı  zaten 9000 aracın geçtiğimiz bayram buraya gelmiş olmasından anlayabilir siniz.
 
 
Şehir plancıları devrede
Şehir plancılarının tabii ki bu konuda plan yapması bizim hoşumuza gitti. Belediye olarak, köyün muhtarı olarak vatandaştan önde gitmemiz lazım. Burada benim tarlam  var  ev yapmak istiyorsam, niye kaçak yapayım, belediye imkan versin, izin versin şartlar  konusunda o şartlara göre evimi  yapayım. Kaçak yaparsan su alamıyorsun, elektrik alamıyorsun bunlara  hiç gerek yok.
 
•     5 yıl sonra  Gököz  nerede olacak? Sizin de bir planınız  var mı?
Gököz ile ilgili 5 yıllık planlarım var. Hepsini yaptım. Bu 5 yılda  Gököz, Allah'ın izniyle uçacak. Planlarım hazır, ama bunları paylaşınca, hani ne oldu? diye sormaya başlıyorlar. Ama hepsini  peyderpey devreye sokacağım.  Ben milletten önce gidiyorum, sonuçta mutlaka bunları 5 yıl içerisinde tamamlayacağım. Ayrıca, sokakta  yanmayan lambalar olsun  başka  hizmetleri olsun gün içerisinde hallediyoruz bu tür eksiklikleri sıkıntıları. Aklın yolu bir. İşimi en güzel bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Köyümüzde çok yaşlı var. Yeni askeri bitirmiş hiç genç yok köyde. İstiyorum ki, gönlüm arzu ediyor ki; En azından emekli olanlar  köylerine  geri dönsünler. 
BESİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ 
YÖREMİZE HAYAT VERİR
Kafamda ayrıca bir plan var, istiyorum ki; köyümüzde ‘Besi Organize Sanayi Bölgesi’ açılsın. Şu anda köyümüzde küçükbaş hayvan, yapacağım dersen köyde imkan var ama büyükbaş istersen proje gerekiyor maalesef imkan yok. Kimse de proje yapacak, yada  zaman ayırabilecek güç yok. Hakikatten şartları ağır, bu konuda belediyeden destek istiyorum. Hatta bu konuyu kendileriyle de paylaştım , örnekleri de buldum. Belediyenin yapacağı  sadece arsa desteği, bu işi yapacaklara arsa bedava olacak ya da çok cüzi rakamlarla olacak. Yolunu, suyunu getirse tamam. Şu anda tarım çok güzel köyde ama değerlendirilmiyor buğday ektin, arpa ektin hiçbir şeye yaramıyor bunlar işe yarar hale gelecek. Büyükbaş hayvan besiciliği ile ilgili et üretilsin, süt üretilsin bunu istiyoruz. Eti satacağımız yerde var, sütü satacağımız yerde var. Ayrıca köyümüzde uygun yerde var. Çok fazla fabrikalaşmadan tarımsal merkezden uzaklaşmadan et işleme tesisleri kurulsun istiyoruz. Ama atıkları olan fabrikalar olmasın, sonuçta göletimiz var, burada çevre  duyarlılığımız da çok önemli. Hem bu, Besi Organize Sanayi Bölgesi projemiz olsun. Hem de turizminin canlanması konusunda olsun Gököz’ümüz  inşallah bunların hepsini  hak ediyor, ilerleyen süreçte ilerleyen yıllarda çok daha güzel olacağına eminiz köyümüzü, mahallemizi  halkımızla beraber yönetiyoruz, şeffaf bir yönetim anlayışı  güdüyoruz. Bu da çok önemli. Elimizden geldiğince Gököz’ümüzün  daha güzel bir yer olması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz, yürütüyoruz.
 
 
•     Sayın muhtarım, son olarak başta Gököz sakinleri olmak üzere vatandaşlarımıza, halkımıza neler söylemek istersiniz?  Ne tür mesajlar vermek isterseniz?
Mahalle halkımız bize güvendi, bizi seçti, bize ağır bir yük verdi. Biz de onlarla beraber  mahallemize, köyümüze daha ne gibi güzel şeyler getirebiliriz , katabilirizin uğraşını  veriyoruz,  her zaman onların desteğini yanımızda hissediyoruz. Onlara  buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum son olarak başta  Keles  halkı olmak üzere Bursa’daki bütün hemşerimize , vatandaşlarımıza sağlık ,sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum. Biz de Sayın Muhtar İdris Aydın’a çalışmalarında başarılar diliyor ve her zaman yanında olduğumuzu da eklemek istiyoruz.
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500