Advert

Göç olan yerde söylenti bol olur

‘Toplumsal Kabulün Önündeki Engeller ve Uyum Çalışmaları’ isimli panelde konuşan Uyum Ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, “Göçün yaşandığı her yerde yabancılar hakkında yanlış bilgiler üretilmektedir. Bunlar ile mücadele edilmediğinde toplumsal kabul yerini toplumsal çatışmaya bırakır” diyerek kamuoyunu aydınlatan açıklamalarda bulundu.

Göç olan yerde söylenti bol olur

 

‘Göç, Mültecilik ve İnsanlık’ temalı Kartepe Zirvesi 2018, dünyadan ve Türkiye’den üst düzey yetkilileri ağırladı. Uyum Ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu da “Toplumsal Kabulün Önündeki Engeller ve Uyum Çalışmaları” isimli panel oturumuna panelist olarak katıldı. Panel oturumuna katılan Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Müşaviri İpek Coşkun, Hollanda Türk Evi Araştırmalar Merkezi’nden Veyis Güngör, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ve Mülteci Destek Derneği’nden (MUDEM) Tolga Karakayalı değerlendirmelerde bulundular.

4 MİLYONDAN FAZLA ÇAĞRIYA CEVAP VERİLDİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Türkiye’deki uyum çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, “Hâlihazırda ülkemizde 190 farklı ülkeden 4 milyon 600 bin mülteci bulunmaktadır. Bu durumda da zorunlu olarak ufak çaplı çatışmaların olduğunu, buradaki çatışmanın toplumlar arası değil de tekil şahıslar arasında olduğunun görüyoruz. Uyum strateji ve ulusal eylem planı belgesi ülke genelindeki tüm kurumlarda eğitim, belediye ve diğer kurumların belirli bir koordinasyonda çalışma yapılması acısından büyük önem arz etmektedir. Göçmenler kendi haklarını öğrenmesi  ve bilgilendirilmesi için Yabancılarla İletişim Merkezi’miz bulunuyor. Şu ana kadar 4 milyondan fazla çağrıya cevap verdik” değerlendirmesinde bulundu. 

MOBİL OLARAK DA  HİZMET VERİLİYOR

Uyum çalışmaları çerçevesinde hizmet veren göç danışma merkezlerinin de bulunduğunun bilgisini paylaşan Kadıoğlu, “Mobil uygulamamız ile 6 dilde hizmet veriyoruz. Bu uygulama ile tarih, kültür ve günlük hayattaki durumlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor. İllerimizde Türk toplumumuzla yabancıların buluştuğu etkinlikler düzenliyoruz. Buradaki amacımız yerli halkımızla yabancıların uyumunu hedefliyoruz. Toplumsal kabul ve uyum çalışmalarımız kapsamında kısa film ve resim yarışmaları gibi sosyal etkinliklerde yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

YANLIŞ BİLGİLER ÜRETİLMEKTE

Zirvedeki konferansta ise Suriyeliler ile ilgili Türkiye’de ki bilinilmesi gereken gerçekler ile önemli açıklamalarda bulunan Kadıoğlu, “Göçün yaşandığı her yerde yabancılar hakkında yanlış bilgiler üretilmektedir. Bunlar ile mücadele edilmediğinde toplumsal kabul yerini toplumsal çatışmaya bırakır. Bugün ülkemizde aslında; Suriyelilerin suç oranları sanılanın aksine çok düşüktür, devlet tarafından Suriyelilere kira gıda ve maddi yardım yapılmamaktadır, Suriyeliler ülkemizde kayıtsız kalmamaktadır, Suriyeliler devletten maaş almamaktadır, Suriyeliler istediği ilde ikamet edememektedir, Suriyeliler şehirlerarası izinsiz ve kontrolsüz olarak seyahat edememektedir, Suriyeliler üniversitelere sınavsız girememektedir, Suriyeliler devlet memuru olamaz ve oy kullanamaz, kamu hizmetlerinde öncelikleri yoktur, Suriyelilere TOKİ tarafından ev verilmemektedir, dilencilerin hepsi Suriyeli değildir, Suriyeliler için tüp bebek tedavisi ücretsiz olarak verilmemektedir” diyerek kamuoyunu aydınlatıcı açıklamalarda bulundu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500