Advert

Gıda sanayi iç pazara yönelmeli

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ocak-Haziran 2019 dönemi dış ticaret verilerinden yola çıkarak, tarım ve gıda ithalatının bilançosunu çıkardı.

Gıda sanayi iç pazara yönelmeli

TÜİK’in 31 Temmuz 2019 tarihinde yılın altı aylık dış ticaret verilerini açıkladığını hatırlatan ZMO İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, şu değerlendirmeleri yaptı: “Buna göre önceki yılın aynı dönemine göre 2019 yılının Ocak-Haziran döneminde gıda maddeleri ihracatı 8,4 milyar dolardan 8,2 milyar dolara geriledi. İthalat ise 7,2 milyar dolardan 6,3 milyar dolara geriledi. Gıda maddelerini üretmeye esas tarımsal ham madde ithalatı ise 3,3 milyar dolardan 2,8 milyar dolara geriledi. Bunda en etkili faktörlerin başında paramızın döviz karşısında değer yitirmesi gelmektedir. İthal ürüne ödediğimiz dövizin TL karşılığı ciddi anlamda artmış ve ithal ürünler daha pahalıya gelmeye başlamıştır. Gıda maddeleri ihracatı hemen hemen aynı seviyesini korurken, tarımsal hammadde ithalatının yaklaşık %14 oranında gerilemesi, ihracat pazarını kaybetmek istemeyen gıda sanayinin hammadde ihtiyacını karşılamada iç pazara yönelmesine ve ülke içi gıda fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için çiftçinin sadece son 17 yılda ekmekten vazgeçtiği 3,4 milyon hektar tarım alanını tekrar ürünlerle donatmak şarttır.”

BUĞDAY İTHALATI YENİ BİR REKORA
“Önemli düzeyde ithalatçı olduğumuz bazı ürünlerde ise olumlu yönde atılmış ciddi bir adım görülmemektedir” denilen açıklamada, “Türkiye, geçen yıl 5,8 milyon tona ulaşan buğday ithalatı ile rekor kırmıştır. Bu kapsamda geçen yılın ilk altı ayı ile karşılaştırıldığında buğday ithalatımız 2,9 milyon tondan bu yıl %24 artışla 3,6 milyon tona ulaşmıştır. Buğday ithalatında yeni bir rekora koşulmaktadır. Oysa 1990’lı yıllardan bu yana buğday üreticisinin emeğinin karşılığını alamadığı için terk ettiği 2,5 milyon hektarlık alan tekrar buğday üretiminde kullanılsa, yaklaşık 6,8 milyon ton ilave buğday üretmek mümkün olabilecek ve ithalata gerek kalmayacaktır. Geçen yıl 2,1 milyon ton ithalatla rekor kıran mısırda da ithalat artarak devam etmektedir. Geçen yılın altı aylık döneminde 1,8 milyon ton olan mısır ithalatı, %22 artışla 2,2 milyon tona ulaşmıştır. Aynı dönem için ayçiçeği ithalatındaki artış da 526 bin tondan %68 artışla 886 bin tona ulaşmıştır. Buna karşın soya ithalatında %12 ve pamuk ithalatında ise %3 gerileme olmuştur.” (DHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500