Advert

Gerilmeyelim kırılmayalım bölünmeyelim

CHP İl Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Güner Aklan, parti içerisinde gerginlikler olduğunun altını çizdi ve “Bu durum, Bursa’da etkin muhalefet yapabilme şansımızı elimizden aldı” özeleştirisinde bulundu. “Milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, ilçe başkanları bölünmüş durumda” diyen Aklan, camiaya, “Seçilirsem partide bir rahatlama olacak” sözünü verdi.

Gerilmeyelim kırılmayalım bölünmeyelim
 
Özlem ATAÇ 
CHP İl Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Güner Aklan gazetemizi ziyaret etti. Aklan, Yazıişleri Müdürümüz Ahmet Kundakcı ve Köşe Yazarımız Osman Gürçay’a aday olma süreci ve sonrasındaki projelerini anlattı. “Aday olmamın sebebi mevcut başkanımızın süreci doğru götürememesidir” diyen Güner Aklan, aday olma sürecini şöyle anlattı: “Mevcut başkanımızın zamanında yaşanan sorunları ve sıkıntıları sadece parti kamuoyu değil, bütün Bursa kamuoyu biliyor. Bu durumda tekrar aday olmasının da Bursa’da partide bir iç barış getirmeyeceğini, yeni kırılmalara yol açacağını bildiğim için ben de adayım dedim. 2002’den beri CHP üyesiyim. Partide İl Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundum, belediye meclis üyesi adayı, bunun yanında Yıldırım’da ilçe başkanı adayı da oldum. Yıldırım’da 2 dönem ilçe başkanlığı yaptım. Bir göreve seçildikten sonra asla o görevi yaparken başka göreve talip olmadım. 2 dönem ilçe başkanlığı yaparken, ne belediye meclis üyeliği ne de milletvekili adayı olmayı düşündüm. Her zaman seçildiğim görevi tamamlamayı o görev süresini tamamladıktan sonra yine delegenin karşısına çıkıp, bir yere talip olmayı düşündüm. Ayrıca Yıldırım İlçe Başkanlığı’nı da kendi isteğimle bıraktım. 2012’de seçilirken zaten 2 dönem ilçe başkanlığı yapacağımı ondan sonra aday olamayacağımı söylemiştim. Çünkü yeni kadrolara ve değişimlere de ihtiyaç var. Siz hep aynı ilçe başkanıyla o süreci götürürseniz ondan sonra meslek körlüğüne kapılırsınız. Bu geçen 2 yıllık süreç içinde de sadece milletvekilliği aday adaylığı sürecim oldu, şimdi de il başkanlığına adayım.”
BURSA’DA ETKİN MUHALEFET YOK
Herhangi bir görevinin olmadığını aynı zamanda parti içerisinde kimseyle bir hesaplaşma yaşamadığını belirten Aklan, “Seçildiğimde birçok insan yanıma rahatlıkla gelip siyasete katkı sağlayacaktır. Milletvekillerimiz, genel başkan yardımcılarımız, parti meclis üyelerimiz ya da geçmiş dönem ilçe başkanlarımız ve mevcut ilçe başkanlarımız hepsi dahil olmak üzere yanımda her alacaktır. Aslında bir anlamda parti rahatlayacaktır. Çünkü bu gergin durum, kongreler üzerine yapılan her hesaplaşmada CHP’nin Bursa’da etkin muhalefet yapabilme şansını da elinden aldı. Milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, ilçe başkanları bölünmüş durumda. Bu kırılmalar da parti içinde birbirimizi daha fazla yaralamamıza ve biraz daha uzaklaşmamıza neden oluyor” tespitinde bulundu. 
PARTİ İÇİ BARIŞ GELECEK 
Son seçimin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına değinen Aklan, “Genel Başkanımızın söylemiş olduğu, ‘Bursa’da adayımız doğruydu ama biz bu süreci yönetemedik’ sözünden hareketle baktığımızda bu süreci doğru yönetemeyenlerin tekrar aday olması düşündürücü. Örgütte de bir baskı unsuru oluşuyor, isteyenler ve istemeyenler diye. Bu kapsamda da bizim adaylığımızın biraz daha kapsayıcı olduğu, biraz daha parti içi barışı sağlayacağı konusunda genel kamuoyunda da izlenim var” şeklinde konuştu.  
ADAYLIĞINI NEDEN GEÇ AÇIKLADI?
Adaylığını geç açıklaması neticesinde kendisine eleştiriler geldiğini ifade eden Aklan, “Sizin siyaseti nasıl yapmak üzerine bir kurgunuz varsa bu hiç önemli değil. Ben aday olduğum gün ilçe kongreleri bitti. Bazı arkadaşlarımız daha ilçe kongreleri başlamadan adaylık üzerine ve delegeyi belirleme üzerine bir çalışma yaptı. Bunun doğru olmadığını biliyorum. 2012’de ilçe başkanı olduğumda hiç mahallelerde gezmedim. Gitsem de seçimlere müdahil olmadım, isim önermedim, liste çıkarmadım. Mahallelerde şu delege olsun, bu delege olsun diye bir düşünce içinde olmadım. Belirlenen delegeye giderek aday oldum ve seçim kazandım. Siz eğer seçimi ve siyaset anlayışınızı bunun üzerine kurgularsanız, delegeyi yönlendirmiş olabilirsiniz. Bu delege CHP adaylarını hepsini dinlemeden siyaset yapma anlayışını bilmeden, projelerini ve kadrolarını görmeden kararını vermeyecek. Eğer vermiş olanlar da varsa belki bu dönem verebilir ama bir sonraki dönemde bunun doğru olmadığının farkına varır” dedi. 
 
YEREL SEÇİMİ YANLIŞ KURGU NEDENİYLE KAYBETTİK
CHP Bursa İl Başkan Adayı Güner Aklan, ‘Mustafa Bozbey’in Büyükşehir’e aday olduğu dönemde siz il başkanı olsaydınız CHP kazanır mıydı?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Çok net söyleyeyim sandıktan sonucun ne çıkacağını kimse bilemez. Ama siz bu kadar yaklaşmışken, yaklaşık 45-50 bin oy farkıyla bu seçimi kaybediyorsanız bu kapanmayacak bir ara değildi. Parti iyi bir koordinasyonla, iyi bir çalışma ekibiyle ve insanlarla doğru iletişimle il başkanı ve büyükşehir başkan adayının yan yana kol kola el ele gezmiş olduğu bir ortamda bir sinerji yaratacağı açık. Milletvekillerinin aynı şekilde bu karenin içinde yer alması diğer ilçe başkan adaylarıyla birlikte hareket edilmesi sağlanabilseydi, bu süreci eğer doğru kurgulasaydık seçimi kazanırdık.” 
 
ŞEFFAF YÖNETİMLE GELİYORUZ
“4 adayın da şanslı olduğunu düşünüyorum” diyen Güner Aklan, “Sonuçta 3 tanesi kaybedecek. Tek dileğim şu, aslında partideki adaylarımız kaybederken de partinin kazanması çok önemli. Yani parti, yeni alışkanlıklar, yeni siyaset teknikleri kazanmalı, biz bu teknikleri partiye kazandırmak istiyoruz. Mesela bunlardan bir tanesi disiplin kurulumuzun tamamen hukukçulardan oluşması… Bu önerimiz var. Seçimden önce kadromuzu belirleyeceğiz ve delegeye biz bu kadroyla karşınıza çıkacağız diyeceğiz. Gerçekten iş görecek bir danışma kurulumuz olacak. Partimizin eski il başkanlarından, ilçe başkanlarından ve milletvekillerinden oluşmuş ve Bursa’ya yönelik politikalarımızı birlikte belirleyeceğiz. Biz ilçe başkanlarımızın üzerinde olmayacağız, ilçe başkanlarımızla birlikte çalışan bir yapı içinde olacağız. Bu yüzden diğer adayların yanında biz biraz daha rahatız. Hiç kimseyle bir derdimiz yok. Şeffaf bir yönetim, etkin bir muhalefet yapacağız” ifadelerini kullandı. 
 
ÖNCE GÜVEN SONRA ÜYE 
Güner Aklan, son olarak üye sayısını arttırmada nasıl bir yol izleyeceklerini ise şöyle anlattı: “2012’de Yıldırım İlçe Başkanı olduğum süreçte üye sayısı 2 bin 800’dü. 2017’de görevden ayrılırken üye sayımız 4 bin 800’dü. Ama son süreçlere baktığımız zaman 4 bin 300’lere düştüğünü görüyorum. Eğer sizi insanlar doğru politika yapan bir kurum olarak, güvenilir bir yapı olarak görüyorsa, Bursa’nın haklarını koruyacağını, onun haklarını koruyacağımızı düşünüyorsa hiç korkmadan gelir bu yapıya destek verir. Çarşıda pazarda üye aramanıza gerek yok. Tabiî ki üye sayısı artmalı ama aynı zamanda aktif katılımcı olmalı, yapıya destek ve güç veren bir anlayış içinde olmalı. Bununla ilgili bir projeye de ihtiyaç yok sadece size insanlar güvenmeli, inanmalı, CHP’nin Bursa’ya faydasının olacağını görmeli.”
 
 
FOTOALTLARI: CHP İl Başkan Adayı Güner Aklan 
Sohbet: Gazetemizi ziyaret eden CHP İl Başkan Adayı Güner Aklan, köşe yazarımız Osman Gürçay’a CHP içindeki kırılmaların nedenlerini ve süreci anlattı. 
Ziyaretler: Güner Aklan, adaylığını açıkladıktan sonra birçok kurumu ziyaret ederek adaylık sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu açıkladı. 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500