Advert

Gerçekleri 'AKTAR'dı

Sağlık Bakanlığı’nın aktarlarda satılmasını yasakladığı ürünleri birçok aktarın hala el altından satmaya devam ettiğini ve insanları zehirlediğini söyleyen 40 yıllık aktar Adnan Kurtuluş, “Bursa’da hemen hemen 600 tane aktar var. Bunların içinden elbette çürük elma çıkacaktır” dedi.

Gerçekleri 'AKTAR'dı

 

Mine Cansu MAZI

Bursa Baharat Beşevler Şubesi Satış Müdürü Adnan Kurtuluş, Sağlık Bakanlığı’nın satışına yasak getirdiği bitkiler hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Bazı ürünlerin uyuşturucu ve zehirleyici etkileri olmasından dolayı uygulamayı son derece doğru bulduğunu ifade eden 40 yıllık aktar Kurtuluş, “Bazı bitkilerin kimyasında zehirleme olayı olduğu için fazla tüketildiğinde insan sağlığına zarar verebiliyor. Aktarlarda bu ürünleri hâlâ daha el altından satanlar var. Denetleme az olduğu için bunların önüne geçilemiyor. Biz sakıncalı olan bir şeyi kesinlikle satmıyoruz. Bunların içerisinde uyuşturucu ve zehirleyici olanları var. Örneğin; cıva sakıncalı bir üründür. Dulavratotunun zehirleme özelliği vardır. Peryavşan otu ise şu anda en popüler uyuşturucu olarak kullanılıyor. Biz zaten artık kişinin yüzüne bakınca ne kullanacağını anlayabiliyoruz. Ayakta durmakta bile zorlanan gençler geldikleri zaman direkt olarak gönderiyoruz. Peryavşan otu aslında yasak değil istesek rahatlıkla verebiliriz ama vermiyoruz. Gençler, uyuşturucu pahalı olduğu için bu tür bitkilere yöneliyorlar. 3 kere arka arkaya içildiği zaman öldürebiliyor” ifadelerini kullandı.  

HAYAL KATİLİ OLMAYIN 

“Bursa’da hemen hemen 600 tane aktar var. Bunların içinden elbette çürük elma çıkacaktır” diyen Kurtuluş konuşmasına şöyle devam etti: “Zararlı olmasına rağmen satanlar var. Bunları da denetlemek gerekiyor ama her aktarın da başına bir polis koyamayız. Bu durum tamamen insanın vicdanı ve cebine bağlıdır. Yasaklanan ürünler çok popüler ürünler değildi. Karışımlarda kullanırlar. Ürünlerin pigmentini bilmeden tavsiye ettiğiniz zaman insan sağlığına zarar verebiliyor. Birçok bitki var. Ihlamurdan tutun, ısırganına kadar hepsi doğal. Bunları bahçeden, pazardan da alabiliyorsunuz fakat bazı ürünlerde bilinçsiz kullanımda öldürmeyebilir ama sakat bırakabilir. Ürünlerin satışı ile beraber vitrinlere asılan ‘iyi gelir’ yazıları da yasaklandı. Bence bu uygulama da son derece anlamlı oldu. Çünkü insanlar o yazıyı gördükleri zaman ümit bağlıyor. Bizim vitrimizde hiçbir zaman o şekilde yazılar olmadı, olmayacak. Çünkü ne olursa olsun insan hayaliyle oynamak kadar kötü bir durum olamaz. İnsanlara umut oluyorsunuz fakat o insan 6 ay sonra öldüğü zaman o insanın katilinden farkınız olmuyor.” 

Servet verseniz satmam…
Bazı insanların ilaç kullanmak istemedikleri için aktarlara gelerek çözümü bitkisel yollarla aradıklarına da değinen Kurtuluş, “Firmalar bize ürünlerini ilaç değil tamamlayıcı ürün olarak gönderiyor. Tamamen gıda takviyesidir. Bu firma bunu gıda takviyesi olarak çıkardığı zaman bizi bağlayıcı bir yanı olmuyor. Çünkü hiçbir yan etkisi yok. Firmalar ürünün yetkisi ve denetlenmesi için bir ürüne 75 bin TL ödüyorlar. Her ürüne 75 bin TL ödüyor ve garanti veriyor. Bu firmalar ilaç sanayi kadar değerli firmalar olmaya başladı. Üzerine basa basa söylüyorum, ilaç değil takviye gıdadır. Önce doktor teşhisi gerekiyor. Kimse doktora gidip teşhis konmadan aktarlara aldanmasın. Ben 40 yıllık aktarım. Bizim derdimiz insanların parasını almak değil, faydalı olan bir şeyi verebilmek. Siz bana servet de verseniz çocuklar için istedikleri saçma sapan bitkileri vermem. Bu anlamda aktarların denetlenmesi şart. Emekli olduktan sonra hiç bilgisi olmayan bir adam emekli maaşını yatırmak için aktar açıyor. Şu anda aktarlar hiç bilgisi olmayan insanların eline kaldı” şeklinde konuştu. 

VATANDAŞIMIZIN GÖZDESİ ‘CHİA’  

En çok tercih edilen bitkilerden de bahseden Adnan Kurtuluş, özellikle yaz mevsiminde kadınların en büyük derdi kilo olduğu için zayıflama ürünlerinin çok fazla satıldığını söyledi. Kurtuluş, “Chia tohumu özellikle bahar aylarında zayıflamak için en çok kullanılan ve bizim de en çok sattığımız ürünlerdendir. Enteresandır ki bir de kilo alma ürünleri var. Çocuklarımız suni gıdalarla beslendikleri için ya obez oluyorlar ya da tamamen kilo kaybediyorlar. Tabi kilo verme problemi olduğu zaman da insanın vücudunda bir sürü sorunlar ortaya çıkıyor. Bağışıklık sistemi çöküyor. Bunun sonunda ölüme kadar giden olaylar var” diye konuştu. Havaların soğuduğu bu günlerde ise en çok sattıkları ürünün ıhlamur olduğunun bilgisini paylaşan Kurtuluş, kış içeceği olarak çok sayıda yararlı ürünü bünyelerinde bulundurduklarını da kaydetti. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500