Advert

Gemlik’i haraptar yapan cahiller…!

Geçtiğimiz hafta Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ı ‘Züğürt Ağa’ ilan edenler, aslında Gemlik’i kuş uçmaz kervan geçmez Haraptar Kasabası ilan ettiklerinin farkında bile değildi.

Gemlik’i haraptar yapan cahiller…!

 

    OSMAN GÜRÇAY

   Oysa Gemlik’te zeytinin kralı, denizin durusu, hayatın tadı ve insanın hası yaşardı. Atalarımın koynunda ebedi uykusunu yaşadığı Canım Gemlik’te neler oluyor diye yola çıktım     ve Refik Başkan ile konuşmak için sözleştik.

Gemlik ne idi ne oldu?

Gemlik sahilinde bir metre bile dolgu olmayan, on bini bile bulmayan nüfusunun büyüklerinin, abilerinin merkez üssü olarak kullandığı ve Gemlik’te hayatın merkezi olan Balık Pazarı Meydanında her gün Gemlik’in tarihi yazılırdı. Sahilde Denizcilik İşletmesine bağlı yolcu gemisinin haftada üç gün uğradığı küçük iskelesi çevresinde karada akşam turları atılır, denizden ise akşam vakti yakamozların izlendiği ailece yapılan sandal sefaları yapılırdı.

Denizi gördüğümüzde şaşırmazdık ama zaten Gemlik girişindeki içimizi açan zeytin ve zeytinyağı yağ kokusuna, balık pazarına doğru karışan mis gibi körfez balıklarının taze kokusu karışınca acıkmamak elde değildi.

İşte o cennet Gemlik ve Narlı’ya kadar uzanan sahilleri hoyrat ellere geçince sürekli kan kaybetmeye başladı ve itina ile sömürülerek, 2000’li yıllara geldik. Artık Gemlik’e doğru denizi görmeden önce kendi içindeki atıklar yetmez gibi Orhangazi’nin bile Karsak deresi marifetiyle foseptiğine dönüşen körfezinin ağır kokusunu duyar olmuştuk.

O dönemlerde bile Gemlik gönlümden hiç düşmedi ama denizin dolgusu ile sahil boyunca kale duvarı gibi inşa edilen binalar Gemlik’te gezmenin ve yaşamanın huzurunu tehdit etmeye başladı.

Gemlik Körfezinin sonunun başlangıcı böyle devam ederken, Gemsaz’a doğru kurulan Gübre Fabrikası ve devamındaki tesisler ile Serbest Bölge Ege’den bir cennet köşeyi andıran Gemlik’i bir anda Haydarpaşa gümrüğüne çeviriverdi.

DÖNÜŞÜM NE ZAMAN BAŞLADI?

Deniz bitince körfez can çekişmeye başlayınca herkeste kendince bir Gemlik’i kurtarma telaşı başladı. Telaş aklın önüne geçtiğinden uzun yıllar hiçbir şey yapılmadığı gibi yapılanların her biri Gemlik’in bağrına hançer gibi sokuldu. Kent merkezine garaj, Kent meydanına toplu taşıma araçları merkez otoparkı parkı yapan zihniyetler bile Gemlik’i kurtardıklarını söylüyorlardı. Gemlik’te gerçek dönüşümün son beş yılda yapıldığını dosta düşmana ben ilan ediyorum.

Gelelim Gemport olayına…

Gemlik hakkında birinci elden bilgilerimin 1960’lara dayandığını söyleyebilirim. Suğnipek, Zeytin ve Balıktan ibaret olan ekonomik yaşamdan, çok uluslu şirketlerin cirit attığı ortama geçişte Gemlik Belediyesinin de edinimleri oldu. Tabi her zamanki gibi holdinglere alınan küçük ödüllerle verilen büyük tavizler de oldu.

Gemport Gemlik Serbest Bölgesinin limanı olarak kuruldu ve Gemlik Belediyesinin verdiği araziden kaynaklanan yüzde 25, kimine göre de yüzde 28 hissesi vardı. Şu andaki yüzde 13,5’lik hisse sermaye artırımı talebine kaynak bulamayan belediyenin hissesinin erimesi sonucunda elde kalmıştır. Yani ticari yasalara göre çoğunluğun dediğine uymak zorunda olan bir belediyenin doğal yönetim kurulu üyesi başkanının huzur hakkı adı altında aldığı paradan başka hayır getirmeyen bir yatırıma dönüşmüştür. Bunu 2010’da 5 bin lira, 2011 yılında 45 bin lira kâr payı alınmış ve kuruluşundan bu yana belediye kasasına giren kâr payı toplamı sadece 6 milyon lira ve bu 6 milyon liralık kâr payının 4,5 Milyon liraya yakınının Refik Yılmaz’ın Belediye Başkanlığına geldiği-seçildiği dönemde alınmış olması ve bir holdinge daha önce bilâ bedel kullandığı arazilerin değerinde satılmasını bile içlerine sindiremediklerinde görüyorsunuz.

Gemport’un satışında çoğunluk hissesi sahipleri tarafından mahkemece değer biçilmesi istenmiş ve bilirkişi tarafından yapılan incelemede 70 milyon değer biçilmiştir.

Buna itibar etmeyen Gemlik Belediyesi aynı dönemde hazırlattığı bilirkişi raporunda 32.5 milyon dolar raporun hazırlandığı tarihteki kur hesabına göre 103 milyon olarak belirlenmiştir. Kağıt üzerindeki servetin yaşama yansıması çoğunluk hissesinin keyfini beklemek yerine hisseni en uygun zamanda ve en uygun fiyatla satmak basiretli insanların işidir.

Muhalefet olsam ne sorardım?

Başkan Refik Yılmaz ile yaptığımız ve Başkan Yardımcısı Vedat Büyükgölcigezli’nin de katıldığı sohbet başlarken her şeyi sorabilirsin sözü ile başladı. Gemport satışından elde edilecek olan 103 milyon lirayı ne yapacaksın dedim. Önce bana kamuya açık olan internet sitelerindeki gelir gider yatırım hesabının özetini söyleyiverdi. Bütün gelirin yıllık sadece 12 milyon lirasını hizmete dönüştürebildiklerinin altını çizerek,  bakiyesinin personel, araç, sigorta ve diğer belediye hizmetlerinin gider kalemini oluşturduğunun ifade etti. Bu durumda Gemport hisse satışı gelirinin Gemlik’i abat edeceğini söylediğimde, bana Gemlik kültürünü yaşatan çekirdeği bozmadan zorlanarak eklenen binaları zaten kamulaştırmaya başladık ve meydanlarımızı geri alıyoruz ancak ova tabir ettiğimiz bölgenin kentsel dönüşüm olarak ıslahının şart olduğunu ifade etti. Cihatlı Mahallesinde bütün hazırlıkları tamamlanan 970 konutluk projenin hayata geçirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına kaynak olacak paranın bir kuruşunu bile zayi etmeden hizmette kullanılacağını vurguladı.

“Bunu muhalefete anlatarak gelin bir olalım ve geleceğin Gemlik projesinde sizin de imzanız olsun dedik ama olmadı” dedi.

Başkan, TOKİ ile çalışmayacaklarını, ihale edilen ilk etap 158 konut ve 8 dükkanlı projenin temel kazı çalışmalarının tamamlandığını ve zaten 950 konutluk projeye 17 bin talep olmasının projenin gücünü ve doğruluğunu ortaya koyduğunu her şeye rağmen muhalefete kent içi küçük dönüşümleri üstlenecek ve aynı zamanda büyük projenin denetimi için kurulan GEMTAŞ A.Ş. şirketi yönetim kuruluna davet ettiklerini ona da hayır dendiğini üzülerek anlattı.

İsmail Aydın vekil için ayrı bir parantez açan Başkan Yılmaz bana vekilin gösterdiği performansı anlatınca, bana da bazen vekillere Bursa için çalışmıyorlar diye buuz ederken genelleme yapmamam gerektiğini düşündürdü.

BİZ DEĞİL MAKAM KALICIDIR

Gemlik’e sevdayı lafla değil hizmetle göstermek gerekir. Biz bu parayı binaya gömmüyoruz. Kentsel olarak dönüşürken, kaynaklarımızda kurumadan hizmete dönüşecektir. Muhalefet depremin bile farkında değil, Gemlik’te bütün binalar darbelidir. Yeni bir olasılığın gerçekleşmesi halinde çok vahim sonuçlar doğacaktır. Bizim kentsel dönüşüm çabamız bina dikmek değil sağlıklı konutlarda yaşanacak bir Gemlik’in sosyal donatı alanlarını, meydanlarını, parklarını oluşturmaktır. Görevimiz bittiğinde bu projede katkım var gururunu yaşamak isteyen herkesle yürümeye devam edeceğim ve şu sözü veriyorum ki; gelecekte sade bir vatandaş olarak Gemlik’te yürürken kimse benim için bu kişiye ya da gruba özel bir şey kazandırdı ya da şu kişinin geleceğine çomak soktu diyemeyecek dedi ve noktayı koydu.

Bu kadar sohbet içinden benim de çıkardığım bir tutam yorum olsun istedim. Muhalefet hizmet yaptırmamak değildir. Paranın kaynağı ve rakamları bellidir. Asıl olan o paranın Gemlik için nasıl ve nerede kullanıldığını sorgulamaktır. GEMTAŞ A.Ş. yönetimine davet edilmek ve girmek bu sürecin takibi açısından şans iken Yeşilçam filmi üzerinden gider yapmak akil adam işi değildir.

On yıllık yatırım gelirinin bir yılda kasaya koymak bir hünerdir. Bu kaynak doğru projelerde kullanıldığı zaman Gemlik gerçekten uçar ve yalancıktan muhalefetin mumu sandıkta sönüverir.

Gemlik Belediyesinin gelecekte özellikle dışarıdan gelecek büyük teknelere ciddi bir gelir kaynağı olacak kayıkçı barınaklarını rehabilite ettiğini bu senelik ücretsiz hizmet verdiklerini gelecekte Gemlik Halkının haklarını saklı tutarak bu anlamda da kente ayrı bir dinamizm katacağını öğrendim ve sevindim.

OSMAN GÜRÇAY GEMLİK BELEDİYESİ REFİK YILMAZ
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500