Advert

Finali peynirle yapın

Bilimsel araştırmalar, beslenmenin ağız ve diş sağlığı açısından önemini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Ağız içindeki ve dişlerdeki sorunlar, yetersiz beslenmeye neden olabildiği gibi yetersiz, dengesiz ya da kötü beslenme de ağız içinde sorunlara sebep oluyor. Üstelik dişlere zarar verebiliyor. Bu ilişkinin incelendiği çalışmalarda peynirin ağız ve diş sağlığı açısından koruyucu besinler arasında ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, diş çürümelerini önlemek için yemeklerden sonra peynir yenilmesini öneriyor

Finali peynirle yapın

Tüm dünyada beslenme alışkanlığı ağız ve diş sağlığımızı doğrudan etkileyen faktörlerin başında geliyor. Ülkemizde ise ağız ve diş sağlığı pek önemsenmeyen, genellikle son dakikaya kadar müdahale edilmeyen ve ihmal edilen bir konu olarak biliniyor. Ağızda bulunan ve Streptococcus Mutans denilen bakterilerin dişlerin çürümesine neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Garipağaoğlu, özellikle tatlı ve şekerli besinlerin rolüne dikkat çekti ve: “Şekerli ve unlu besinlerin tüketilmesiyle birlikte, bakteriler dişler/plaklar üzerine yerleşir. Tükürük amilazı ile parçalanan karbonhidrat artıkları, ağızda asit ortama neden olur. Asitli ortam da dişlerin mineral dokusunu çözerek, diş minesinin bozulmasına ve diş çürümesinin başlamasına neden olur” şeklinde konuştu.

TÜKÜRÜKTEN SONRA EN DOĞAL KORUYUCU
Ağız içindeki ve tükürük bezindeki hücreler, bakterilere karşı koruyucu peptidler (protein parçacıkları) üretirler. Bu nedenle tükürük, bakteri plağı tarafından oluşturulan aside karşı doğal bir savunma mekanizması olarak biliniyor.  Son yıllarda ağız ve diş sağlığı ile besinler ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelendiği pek çok bilimsel çalışmanın sonucunda, peynirin ağız ve diş sağlığı açısından koruyucu besinler arasında ilk sırada yer aldığına işaret ediyor. Peynirin tükürük akışını uyararak, ağız içi asidik ortam oluşmasını engellediğini belirten Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Şekerli besin yendikten sonra, peynir tüketilmesi durumunda, ağız içindeki asit ortam hızla geriye dönüyor, nötralize oluyor ve diş çürümesi önleniyor.  Peynirin sadece asitin zararlı etkisini azaltmakla kalmadığı, aynı zamanda yemekler sırasında yıpranabilen diş minesinin tamirine de yardımcı olduğu biliniyor. Protein ve kalsiyum açısından zengin bir besin olan peynir, karbonhidrat içermiyor. Peynir ayrıca diş yapımında önemli rolü olan fosfor açısından da zengindir. İşte tüm bu içeriği ile peynir; ağız ve dişler için tükürükten sonra gelen doğal bir koruyucudur” dedi. Prof. Dr. Garipağaoğlu diş çürümesini önlemek için günde en az 2, tercihen 3 kez dişlerin fırçalanmasını, şekerli ve tatlı besinlerden uzak durulmasını ya da durulamıyorsa bu tür besinlerin ana öğünlerde tüketilmesini ve hemen ardından dişlerin fırçalanmasını, yemeklerin sonunda peynir tüketilmesini ve şekersiz sakız çiğnenmesini öneriyor. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500