Advert

Fayına bir tıkla

17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin üzerinden yıllar geçti ancak ülke olarak hâlâ gerekli ve yeterli önlemleri almadık. Bu acı gerçeği Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri odaları başkanları bir kez daha dile getirdi.

Fayına bir tıkla

Erkan ŞEN-Eşref AYDEMİR 

12 Kasım 1999 Düzce depreminin 19. yıl dönümünde, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, önemli uyarılarda bulundu. Bursa Akademik Odalar Birliği’ndeki (BAOB) toplantıda Bursa’yı bekleyen tehlikeleri masaya yatıran Engin Er, vatandaşların oturdukları evlerin ne kadar tehlikede olduğunu bir tıkla öğrenebilecekleri bilgisini verdi. “Evinizin fay hattı üzerinde olup olmadığını Maden Tetkik Arama’nın (MTA) ‘www.mta.gov.tr’ adresinden öğrenebilirsiniz” diyen Engin Er, “2012 yılında Bakanlığın açıkladığı bu harita bugün de geçerlidir. ‘www.mta.gov.tr’ adresine girerek fay hattının evinizin neresinden geçtiğini, hangi köşesini etkileyeceğini kolayca öğrenebilirsiniz. Yapılacak şey çok kolay depremin büyüklüğünü biliyoruz, zeminin ve binalarımızın yapısını biliyoruz. Bilimsel ve insan odaklı bütüncül bir plan hazırlamalıyız. Sıvılaşma bölgelerinde binalarımız yıkılır” açıklamasını yaptı.

BÜTÜNCÜL PLANLAMA YAPILMALI

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Başkanı Engin Er, kentsel dönüşüm konusunda da eleştirilerde bulundu. Kentsel dönüşümün layıkıyla yapılmadığını öne süren Engin Er, “Dönüşümün yapılabilmesi için birincil öncelik, mutlak suretle bütüncül bir plan yapılmalıdır. Hiç kimse bana ‘biz Osmangazi’nin bütün jeolojik planını yaptık ve bu bütüncül planı esas alarak, şu mahallede, şu sokakta ya da şu binada kentsel dönüşüm yaptık’ diyebilirler mi? Planlama bir bütün halinde mahallede, adada veya ilçelerde kentsel dönüşüm gerçekleştirilir. Bursa gibi içinde üç tane aktif fay hattının geçtiği başka bir il yoktur. Dünyada bilinen aktif Kuzey Anadolu fay hattıdır. Bu fay hattı 3 kola ayrılıyor, bu 3 koldan da Bursa etkileniyor. Bu fay hatları dikkate alınmalı, zemin özellikleri iyi bilinmelidir. Sadece deprem değil, heyelan olduğu zaman Bursa’nın birçok yeri etkileniyor. Dolayısıyla Bursa doğal afetlere hazır değil. Bunlara yönelik bazı düzenlemeler var fakat hiçbiri yerel ile genelin uyumunu sağlamış, yapılaşmalar ve yapılar olmaktan uzak” dedi.

ARAZİYE GİTMEDEN RAPOR HAZIRLANIR MI?

En son çıkan bina deprem yönetmeliğini anlamadığını belirten Er, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yönetmelikte öyle olaylar var ki bizim bunu anlamamız mümkün değil. Araziye gidenler ve araziye gitmeyenler olarak ikiye ayırmışlar. Araziye gitmeden hazırlanan rapor doğru ve bilimsel değildir. Araziye gitmeyen jeofizik mühendisi tarafından hazırlanan raporların bir önemi yoktur. Böyle bir durumda deprem de olur, heyelan da olur. Bina deprem yönetmeliğini ikiye ayırmak doğru bir hareket değildir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı deprem yönetmeliği ise resmen genel merkezin hazırladığı yönetmeliğin açıklarını kapatıyor. Bu Bursa için faydalı bir şey, biz bunu destekliyoruz. Bursa depremsellik bakımından Türkiye’nin çokça üzerinde durması gereken bir şehir fakat gerekli özen gösterilmiyor. Bilimsel çalışarak Bursa’nın geleceğe uygun bir yapıya sahip olması için hep birlikte çalışmalıyız.”

Bursa kentsel dönüşümde kötü örnek

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Murat Arabacı da konuşmasında Bursa’nın kentsel dönüşümde örnek olduğunu vurguladı. Arabacı, şunları kaydetti: “1940’lı yıllarda fay hatlarının yerleri biliniyordu ve bu hatların deprem üretme potansiyeli ölçülebiliyordu. Bu bilgilere rağmen 99 depremi için önlem alınmadı, askeri tesisler dahi fay hatları üzerine yapıldı. Bu ne demek? Bilimsel bilgi ülkemizin yerleşim, yapılaşma ve sanayileşme politikalarına yol gösterici olmadığıdır. Son on senedir bilimden uzaklaştık hurafeye, dogmaya, sömürüye ve ranta döndü. İnsanı, aklı ve bilimi esas alan bir ekonomi planı toplumumuza yerleşmedi. Biz yıllardır Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri odaları olarak açıklamalar yapıyor, uyarılarda bulunuyoruz. Fakat geçen 19 yılda değişen bir şey yok. Bursa kentsel dönüşümde örnek oldu ama kötü örnek oldu. Kat yüksekliği, zemin ve ulaşımdaki sıkıntıları yapılan binalar bittiğinde göreceğiz.”

 

deprem bilim fay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500