BURSA
Giriş Tarihi : 02-12-2019 23:24   Güncelleme : 02-12-2019 23:24

FAYDASI SAY SAY BİTMEZ

Orhaneli eşek sütü üreticiliği yapan Biçer Ailesi ve dostları faydaları saymakla bitmeyen bu ürünü Bursa'nın yanı sıra tüm ülkeye pazarlıyor. İlhan Biçer, "Biz doktor değiliz ama bilimsel olarak bu sütün faydası saymakla bitmez" diyor.

FAYDASI SAY SAY BİTMEZ
Özkan YILDIRIM
Orhaneli'nin Serçeler Köyündeki Bursa’da tek olan çiftlikte ürettikleri eşek sütü ile ünü bu şehri aşarak bütün Türkiye'ye yayılan tesislerin kurucusu İlhan Biçer, oğlu  Mehmet Biçer ve yakın akrabası Mazhar Ergin ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.
 
•      İlhan Bey öncelikle sizi tanımak isteriz?
Elbette, memnuniyetle. 1969 Serçeler köyünde doğdum. Doğma büyüme buralıyım çiftçiliğin yanı sıra rahmetli babam Mustafa Biçer’i kanserden kaybettiğimiz zaman o zaman da çok araştırdım, eşek sütünün çok  faydalı olduğunu buldum ve böylelikle 2008-2009 yıllarında ilk  eşeği alarak bu işe başladım. Sonrasında eşeklerimiz çok arttı, şimdi yaklaşık olarak 25 eşeğimiz var. Çiftçiliği de  devam ettiriyoruz, aynı  zamanda tarımı da çok sevdiğimden traktörlere takılan her türlü alet edevat bence bulunur, böyle bir ilgi alanım mevcut. Bana "Dünyanın en pahalı taksisini mi alırsın,  veyahutda dünyanın en ucuz traktörünü mü  istersin” diye sorsalar  ben traktörü alırım ben çünkü onun hastasıyım. Çiftçilik olsun eşek üretimi olsun ne olursa olsun hangi işi yaparsanız yapın, severek yapılması lazım severek yapıldıktan sonra her zaman başarılı olursunuz ama bir işi zorlamayla, istemeyerek yaparsanız bu iş gitmez yürümez. Bizde bu manada çiftliğimizdeki süt üreticiliği ile birlikte çiftçiliği de devam ettiriyoruz. 
GÜNDE EN FAZLA 3-4 KİLO
 
•     Günlük üretiminiz ne kadar bununla  ilgili bizlere bilgi verebilir misiniz?
Şimdi şöyle bu hayvanları akşamleyin yavrularından ayırıyoruz, sabaha kadar biriken sütü biz alıyoruz sabahtan akşama kadar yavruları ile beraber bırakıyoruz. Böyle bir taksimat yapıyoruz, günde 3- 4 kilo civarı sütümüz oluyor.
 
•    İnsanlar çok merak ediyorlar İlhan Bey,  eşek sütünün kilosunu kaç liradan satıyorsunuz?
Kilosu 100 lira, pahalı gibi gözüküyor ama şöyle; bir hayvan 300-400 gram süt veriyor Sonuçta bunlar eşek olduğundan çok vermiyorlar, inekler gibi değil anlayacağınız. Bu yüzden de kilosunu  100 liradan satıyoruz.
 
BİR ÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR..
•     Peki eşek sütü hangi hastalıklara iyi geliyor?
Öncelikle şunu söylemek isterim. Biz doktor değiliz, tıpta okumadık, ama kullananlardan aldığımız sonuçlara göre değerlendirmelere göre kansere müthiş faydalı olduğunu  duyuyoruz. Astım ve bronşitte ise ben kendi gözlerimle gördüm hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hastalığı  kökünden temizliyor. Bunlar başta olmak üzere daha birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyebilirim.
•     Peki İlhan Bey nerelere  satış yapıyorsunuz.?
Bursa'ya gönderiyoruz, burada da oluyor. Aynı zamanda bütün Türkiye çapında da satışlarımızın olduğunu söyleyebilirim. 
 
Eşek bulmak büyük sıkıntı
 
Şimdi de  işletmenin  idarecilerinden  Mazhar Ergin’i tanıyalım?
Ben  Mazhar  Ergin, 1993 Orhaneli-Merkez doğumluyum. Orhaneli İlçesi Ülkü Ocakları Başkanıyım, okulu bitirdikten sonra eniştemle birlikte çalışıyorum. 4-5 sene oldu  birlikte çalışmalar yürütüyoruz.
 
•    Size de sormak istiyorum. Eşek sütü öncelikle hangi hastalıklara iyi geliyor?
Eşek sütü astım ve  bronşite kesin çözüm sağladığı gibi, kanser, kemik erimesine ve  egzamaya iyi geldiği söyleniyor.
 
•     İşletme olarak, çiftlik olarak gelecekle ilgili hedefleriniz neler acaba?
BÜYÜTMEYİ HEDEFLİYORUZ
2008 yılında eniştem tek bir eşekle  bu işe başlarken şu an 25 tane oldu. Bir ara daha da fazlaydı. İnşallah ilerleyen süreçte bunu yine arttırmayı  ve  daha fazla süt üretmeyi hedefliyoruz. Tabii bunu  insanların sağlığına iyi geldiğini iyi anlatarak bu eşek sütü tüketimini böylelikle  artırmak istiyoruz. Şimdi diğer bir sıkıntı da eşek pek bulunamıyor çünkü bazı uzak doğu ülkelerinde, Çin’de eşekler bilinçsizce kesildiğinden bütün dünyada bir eşek sıkıntısı var. Mesela burada Orhaneli bölgesinde bütün köylerde ararsanız 5-6 tane  eşek ya bulursunuz yada bulamazsınız.
Türkiye’nin her yerine 
 
•     İlhan Bey'e de sorduk ama size sormak isterim genelde nereden talep görüyor eşek sütü?
Genelde Bursa'ya Batı garajına minibüsle gönderiyoruz,  oradaki  yazıhaneye, onun yanı sıra kargo ile de bütün Türkiye'ye gönderebiliyoruz bu manada ulaşmak isteyen kişiler bizlere telefon numaralarımızdan iletişim numaralarımızdan ulaşabilirler. Orhaneli’de herkes bizi bildiğinden buraya gelip  kendileri  eşek sütünü temin edebiliyorlar.
 
•    Türkiye'de kaç tane  acaba eşek sütü üreticisi var?
Bursa il sınırları içerisinde biz tekiz, Türkiye'de de aşağı yukarı hepsini saysanız 6-7 tane üretici  var sonuçta. Birçok hastalığa iyi gelen hiçbir yan etkisi olmayan eşek sütünün saymış olduğumuz hastalıklardan şikayetçi olan insanlar başta olmak üzere herkes kullanabilir bu manada bizlerde ihtiyaç sahiplerine bir telefon kadar yakınız.
Şimdi de İlhan Bey'in oğlu, Mehmet Biçer’i tanıyoruz.
Ben Mehmet Biçer, 1996 Orhaneli doğumluyum, doğma büyüme buralıyım. Liseyi Orhaneli’de bitirdim. 2 yıllık üniversite hayatım oldu. Bilecik Osmaneli Meslek Yüksekokulu'nda. Okulu bitirince askere gittim, geldim. Şimdi de babam ve teyze oğlumla birlikte burada  çalışıyoruz. Bir yıldan beri buradayım, askerlik  öncesinde de buradaydım işime  kaldığım  yerden devam ediyorum diyebilirim.
 
•     Mehmet Bey, diğer bütün soruları hem İlhan Bey'e olsun hem de Mazhar Beye  olsun sorduk. Size de isterseniz  eşek sütünün ne şekilde tüketilmesi ile ilgili sorumuzu  soralım?
 
KESİNLİKLE KAYNATILMIYOR!!!
Bu süt çiğ olarak kullanılmalı. Kesinlikle kaynatılmıyor. Buz dolabının normal kısmında  muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu işe biz  bir eşekle başladık bunun faydalarını, yararlarını  görünce bunu çoğaltarak bir dönem 120’li rakamlara çıkmıştı. Şu anda biraz azaldı 25 tane ama bunu mutlaka arttıracağız, bu işi daha da büyüteceğiz. Dede mi kanserden kaybettiğimiz için onun üzüntüsü oldu ve onun vasıtasıyla bu işe başladık. Astım, bronşit kansere çok iyi geldiğini öğrendik. Doktorlarda duyduğumuz kadarıyla  bu sütü son birkaç yıldır tavsiye etmeye başladılar. Kesinlikle hiçbir yan etkisi olmayan bu sütü herkese tavsiye etmek istiyorum bende  buradan. Bütün Bursa hakkına olsun Orhaneli halkına olsun sevgilerimi, selamlarımı göndermek istiyorum ayrıca. Türkiye'nin   her yerinden  telefonla sipariş edenlere  paketlerini  kargoyla itina ile  adreslerine gönderdiğimizi ben de son olarak hatırlatmak istiyorum. 
İLETİŞİM VE SİPARİŞ HATTI:
EŞEK SÜTÜ ÇİFTLİĞİ (İLHAN BİÇER, MEHMET BİÇER, MAZHAR ERGİN)
 
GSM:0 532 548 67 95    
SERÇELER KÖYÜ/ORHANELİ