BURSA
Giriş Tarihi : 14-01-2020 08:33   Güncelleme : 14-01-2020 14:05

Facebook istasyonu Bursa’ya da geliyor

Facebook İstasyonu’nun Bursa’daki uydu merkezi için açılış protokolünde konuşan BTB Başkanı Matlı, “Bizim en büyük tutkumuz Bursa’nın emeğinin dünyada hak ettiği değeri bulması, Bursa’nın markalarının dünya ya açılmasıdır. Dünyanın en önemli girişimlerinden biri olan Facebook’un bu projenin önemli destekçilerinden biri olarak içinde yer alıyor olması bize dünyadan Bursa’ya bakma imkânı verecektir” dedi.

Facebook istasyonu Bursa’ya da geliyor

Özlem ATAÇ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Facebook, Habitat Derneği, Bursa Ticaret Borsası (BTB) işbirliğiyle, TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu koordinasyonunda sürdürülecek olan, Facebook İstasyon Bursa Bölgesel Topluluk Merkezi Protokolü imzalandı. Gerçekleşen bir protokol imza töreniyle, geçtiğimiz eylül ayında İstanbul’da faaliyete geçirilen topluluk merkezi “Facebook İstasyon”un uydu merkezlerinden birinin Bursa’da açılması için hazırlıklara başlandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği (Habitat) iş birliğiyle hayata geçirilen ve Facebook’un Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olarak görülen Facebook İstasyon, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki insanları, toplulukları ve işletmeleri bir araya getirerek onların büyümek için ihtiyaç duydukları becerilere, kaynaklara ve bilgilere erişmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Bursa Ticaret Borsası Doğanbey Sivil Mimari Örneği Binalarında düzenlene protokol imza törenine; Büyükşehir Belediye Başkanıo Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Klavuz, Teknik Üniversite Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BTB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Başkanı Çağatay Pektörür, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, TOBB Genç Grişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı İbrahim Özmen, BTB Yönetim Kurulu ile meclis üyeleri ve TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu üyeleri katıldı. 

YENİ EKONOMİDE YERİMİZİ ALMA ZAMANI
Törende konuşan Matlı, “Üreten, geliştiren, ticarileşen ve markalaşan bir Bursa’nın temellerini atacak bir projeyi bu şehri var eden tüm dinamikleriyle birlikte başaracağımızı söylemek için buradayız” diye konuşarak şöyle devam etti: “Biz şehri ticaret aklı olarak Bursa’mızı dünyada örneklerini gördüğümüz şehirlerin seviyesinin üstüne taşıyabilmek gayreti ve TOBB tutkusuyla çalışıyoruz. Çünkü dünya artık çok hızlı ve her şeyi çok hızlı tüketiyor. Tükenen şeylerin yerine yenisini koyma zamanı. Zaman yeni dünyada yeni ekonomide yerimizi alma zamanı. Biz bu şehrin değerlerini bilen olarak bunu başaracağımıza sonsuz bir inanç duyuyoruz. Bursa’mızı dünyanın en önemli ticaret merkezi haline getirebilmek için her gün tutkuyla ve azimle çalışıyoruz. Bursa İstasyon ile girişimciler için bir buluşma, ortak çalışma ve kapasite geliştirici eğitimlere erişim alanı yaratılırken finansal bilinçten kodlama eğitimlerine Habitat Derneği’nin yürütücülüğünü üstlendiği birçok uzmanlık ve farkındalık eğitimi, çocuklardan üniversite öğrencilerine kadar geniş bir kitleye ulaştırılacaktır. Bursa İstasyon yeni fikirleri olan Bursa’mıza değer katmak için emek, düşünce ve vakit harcayan herkese ev sahipliği yapacak ve destek olacaktır. Bizim en büyük tutkumuz Bursa’nın emeğini dünyada hak ettiği değeri bulması, Bursa’nın markalarının dünya ya açılmasıdır. Dünyanın en önemli girişimlerinden biri olan facebook’un bu projenin önemli destekçilerinden biri olarak içinde yer alıyor olması bize dünyadan Bursa’ya bakma imkânı verecektir.”

ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRDİK
Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise, “Neden Facebook Türkiye’de daha fazla yatırım yapmıyor ile başlayan bir hikaye… Ne yapabiliriz diye düşünürken de doğru bir şey yapalım ki anlamlı olsun dedik. Bir araştırma yaptık Türkiye’de KOBİ’lerin güçlenmesi ve ulusallaştırması için yapması gerekiyor diye bir araştırma yaparken çıkan sonuç bu oldu. Türkiye’de, Facebook kullanım oranı çok yüksek, biz bu teknoloji araçlarını öyle bir kullanmalıyız ki işimizi büyütmeliyiz ve bu işimiz küresel pazarlara erişebilsin. Bunun içinde biz 3 ortak olarak bir araya geldik. Amacımız Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini geliştirmek. 3 tane sloganı tersine çevirdik. Bir tanesi eski köye yeni adet getirme sloganıyla büyütülen bir toplumduk biz. Biz eski köye yeni adet getir sloganıyla girişimcilik ekosistemine destek verdik. İcat çıkarma diye bize aşıladılar. Biz ise icat çıkar ki sadece tüketici olmayasın dedik. Elinin hamuruyla erkek işine karışma dediler, kadını kodladılar. Biz elinin hamuruyla erkek işine karış ki kadının istihdamdaki katkısı artsın dedik. Çünkü ayaklarının biri topalsa bu ülkenin kalkınması mümkün değil” şeklinde konuştu. 

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK
Türkiye’nin farklı şehirlerinde uydu topluluk merkezleri açma konusundaki heyecanını dile getiren Facebook Türkiye Kamu Politikaları Başkanı Çağatay Pekyörür, “Facebook olarak, çok uzun zamandır Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, ülkemizdeki insanlara, topluluklara ve KOBİ’lere ihtiyaç duydukları dijital becerileri sunarak başarılı olmalarına yardımcı oluyoruz. Geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul’da açtığımız Türkiye’deki ilk topluluk merkezimiz Facebook İstasyon, bu yolda attığımız en önemli adımlardan biriydi. Ancak, girişimlerimizin sadece İstanbul ile sınırlı kalmayacağı sözünü verdik. TOBB ve Habitat iş birliğiyle Bursa’da açtığımız uydu merkezimiz ile bu sözümüzü tutuyoruz. İlerleyen dönemlerde farklı illerde açmaya devam edeceğimiz bu uydu merkezlerle Türkiye’deki işletmelere, topluluklara ve bireylere destek olmaya devam edeceğiz. Tüm topluluk merkezlerimizde bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve STK’ların dijital dünyada kendilerini geliştirebilmeleri adına online alanlar üzerinden ihracat stratejileri geliştirmek, dijital pazarlama araçlarını kullanmak, Facebook ürünleri alanında bilgi edinmek ve dijital iletişim aracılığıyla büyümek gibi bir dizi farklı konuya odaklanan eğitim programları ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.