Advert

ESKİ BURSA’YA YENİ ADETLER GELDİ

ESKİ BURSA’YA YENİ ADETLER GELDİ

Osman Gürçay

Eski Bursa’ya kar yağdığı zaman ilk akla gelen soru ‘Uludağ yolu trafiğe kapandı mı?’ olurdu. Ardından sırasıyla Yalova-İstanbul hattının en kritik yeri olan Süpürgelik Rampası sorulur, Eskişehir-Ankara hattında ise 1970’lerden önce Ağı Dağı bölgesi, 1980’lerden sonra ise Mezit Boğazı sorgulanır ve yola öyle çıkılırdı. Bursa’nın dağ yöresi zaten sorgusuz sualsiz kapanırdı.

Yollar genişletildi ve yenilendi, yetmedi duble oldu. Karla mücadele araçları gelişti ve yenilendi. Otoyollar yapıldı, güzergahlar değişti, dağlar delindi, tüneller açıldı ve karayollarında yolculuk gerçekten zevkli oldu. Bu arada, elbette otomobiller ve otobüsler konforda kıyasıya bir yarışa girdiler. Artık uçak misali yolculuklarda film izleme ve sıcak ikramlar bile hayaldi normal oldu.

Günümüzde bırakın Uludağ yolunu, en zor koşullarda bile Dağ bölgesi ana arterlerinde ulaşım durma noktasına gelmiyor. Yol, araç, lastik ve karla mücadele ekipman kalitesi bu sıkıntıyı bitirdi.

Öte yandan, Süpürgelik Rampası önce çift şerit oldu ve tıkanmayı giderdi. Ardından yeni oto yolla bypass edilerek tarihte kaldı. Mezitler Bölgesi ise duble yol, tünel ve etkin karla mücadele ile kısa sürelerle trafiğe kapansa da gerekenler yapılarak tekrar açılıyor.

Çok gariptir ki son yıllarda Mudanya yolu kar nedeniyle kapanmaya başladı. Yol duble ve geniş olmasına ve neredeyse şehir içi kalmasına rağmen Geçit-Güzelyalı arasındaki tepe noktası sonrası karşılıklı rampa nedeniyle zaman zaman trafiğe kapanıyor.

  Bizi bozan yeni adetler… 

Mudanya artık neredeyse Bursa ile birleştiği için şehir içi sayılıyor. Şehir içinde sürücüler ve bırakın kar lastiğini, normal dişli lastik bile kullanılmadığından yere bir bardak su dökülse araçlar yola tutunamıyor ve sanki Break Dance yapmaya başlıyor.

Yani 21’inci yüzyılda Mudanya yolu 5 santimetre karda trafiğe kapanıyorsa bu yüzde yüz sürücü ve sürücü kaynaklı araç hatasıdır. Bu bölgede 3 yıl önce başıma gelenlerin video görüntüsü Google’a ve Lodos Haber’e konu olmuştu.

Gelecek on yılını ipotek edip yüz binlik otomobil alanlar, üç yüz liralık belki de on yıl kullanacağı 4 adet kar lastiğini almıyorlar ve büyük bedeller ödüyorlar.

Bursa’da trafik anlayışı nasıldır?

Bursa trafik anlayışı bırakın diğer şehirleri, dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Bursa trafiğinde herkes haklıdır. Herkesin araç park yeri dükkanlarının ya da evlerinin önündeki yaya kaldırımıdır. Dükkan ve ev sahiplerinin farklı olması durumunda ikisi de haklıdır.

Durmanın bile yasak olduğu caddelerde flaşör yakıp araç bırakmak serbesttir. Hatta Heykel’de tramvay hattına araç bırakıp ‘namaza gittim geleceğim’ diye not bırakmak bile yasaldır.

Bursa’da müsait bir yerde inilmez, sağda inilir. Otobüsler dahil kimse ceplere girmez ve durunca şeridini durdurur delikanlılık budur.

FSM’de, Özlüce’de spin atmadan dönmek yasaktır. Sert dönüşlerde araçlarına kıç attırmayan adam sayılmaz.

Bursa’da bir UKOME vardır, Bursa’dan haberi yoktur. Örneğin, Orhaneli yolu Bursa girişinde ileri ve sağa giriş vardır ama benzinliğin yanından AVM’ye kıyak olsun diye yola çıkış da vardır ve orası her zaman kilit ve kavga noktasıdır. O yola oradan çıkış veren bir anlayış trafik değil iki koyun bile yönetemez.

Pazar yerleri değil Off Road alanı…

 

Bu hafta gecenin yarısında kar yağışı hızlanıp Nilüfer Esentepe beyaz giyince, eşim ‘birazdan gelirler’ dedi.

Ve geldiler.

Önce belli ki babasının ekmek teknesini çalan bir arsız geldi ve kapalı kasa kamyoneti “spin attırarak” karlar üzerinde kaydırmaya başladı. Belki de babasının frene basarken, debriyaj kullanırken kıyamadığı balatların ırzına geçiyordu.

Bir iki tur attıktan sonra eski kuş serisinden bir araba geldi ve sırayla pazar içinde dönmeye başladılar. Ben de evimden film gibi çekmeye başladım.

En son büyük ve havalı ağabey geldi. Son derece lüks araç endamını gösterince bunların havası bitti ve tası tarağı toplayıp bir köşeden izlemeye başladılar.

Polisi aradım gelen olmadı. Yan tarafta Esentepe Taksi var ama kimseden ses seda yoktu. Burada bunu yapanlar biraz palazlanınca Bursa arterlerinde bunları yapıyor, dalıyor, makas atıyor ve kendi başlarını yemiyorlar, başkalarına zarar veriyorlar diye görüntüleri sosyal medyada paylaştım. Anında Özlüce pazar yerinden, Saygın Kent’ten, Zafer Mete isimli takipçimden “Bizdekiler ise Özlüce’de Bursaspor tesisleri önü ve bir sonraki kavşağı mekan edinmişler cayır cayır baba lastiği yakıyorlar. İki kere 155’i aradım ihbar ettim” diyen mesajlar aldım.

Bu çocuklar kadar aileleri de kusurlu ve sorumludur. Yakında bunlara meydan dayağı çekilirse kimse ‘benim oğlum’ diye ağlanmasın ve çocuklarına eğriyi doğruyu öğretsinler. Polis de başvuruları dikkate alsın. Trafikte düzen sadece kemere ceza yazmakla sağlanmaz.

Bursa’da trafiğin kitabı yeniden yazılmalı ve başta UKOME olmak üzere herkes tarafından iyi okunmalıdır. Çünkü zaman zaman hepimizin düştüğü hataların birikimidir Bursa’yı trafikte yaşanmaz kılan…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500