Advert

Engel olma farkında ol

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir araya gelen engelliler, hakları için farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi. Taşınan dövizler arasında ise en dikkat çekeni ise kuşkusuz ki “Engel olma, farkında ol” döviziydi.

Engel olma farkında ol

Fulya GÜVEN-Eşref AYDEMİR

Bursa'daki sivil toplum kuruluşları ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından organize edilen yürüyüşte engelli hakları konusunda farkındalık oluşturuldu. Yürüyüşe Bursa’da faaliyet gösteren STK’lar yoğun katılım gösterdi. Gazi Timurtaş Paşa türbesi önünde toplanan engelli bireyler, ‘Engelli İstihdamı Artırılsın, Fark et, Kabul et, Bizimle yürü, Herkes için engelsiz bir dünya” dövizleri taşıyarak Heykelde bulunan Atatürk anıtı önüne kadar yürüdü.

GİRİŞİMLER YETERSİZ
Atatürk anıtı önünde Engelli Sivil Toplum Kuruluşları adına açıklama yapan ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün önemini vurgulayan Samet Şahin, “Farklılıklarımızın önündeki setleri kaldırmalıyız. Bizlerin de sosyal hayatta katılabileceği,  yaşam alanları istiyoruz. Engellilerin özgürlüğünü engelsizler sağlamalı. Yapılan binalar, yolların ve kaldırımların dizaynı biz engellileri de hesaba katarak, herkesin bir engelli adayı olduğu bilincini taşıyarak yaşam alanları oluşturmasını talep ediyoruz. Engelliler bireylere acıma duygusuyla yaklaşmak yerine, bağımsız yaşamları sürdürecek bireyler olmamız için çabalamalarını istiyoruz. Ülkemizde engelli bireyler için bazı girişimler olsa da bunların çok yetersiz olduğunu belirtmek gerekir. Gelecek için umutlu bireyleriz, yaşamın içinde varız” diyen Şahin yetkililere çağrıda bulunarak, 2019 yılının fiziksel çevre düzenlemesi yılı olmasını istedi.   


 

Bu bir kutlama günü değildir 
Yaşam alanlarının engellilere uygun olarak oluşturulmadığını söyleyen Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, “Hem özel kuruluşların hem de kamu kuruluşları tarafından yapılan binaların engellilere göre dizayn edilmesi ve yaşam alanlarının engellileri de hesaba katarak oluşturulmasını istiyoruz. Bu gün bir kutlama günü değildir. Dünya üzerinde engelleri kaldırmanın engelsizlere vacip olduğu bir gündür. Biz bu günü kutlanacak bir gün olarak değil, herkesin bir engelli olabileceğini aklından çıkarmaması anlayacağı bir gün olarak değerlendiriyoruz. Engellilerin önündeki engelleri kaldıracak farkındalık etkinliklerinin yapılması gerektiği bir gün olarak görüyoruz. Engellilere hak ve hürriyetlerinin sağlanması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

İnsanların duygularıyla oynuyorlar

3 Aralık Dünya Engellileri Günü’nün iklim koşullarına uygun olmadığını belirten Bursa Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Zenbilci, bu kararı Dünya devletlerinin aldığını söyledi. Ayhan Zenbilci, “Bursa’daki ve tüm dünyadaki engellilerin her şeyden önce anlaşılmaya ihtiyacı var.  Çıkarılan yasanın üzerinden 13 yıl geçti fakat daha bir çivinin dahi çakıldığını düşünmüyorum. Öbür taraftan dergi, kalem ve buna benzer eşyaları satanlara inanmaktan vazgeçsinler. Bu insanların engellilere hiç bir faydası yok, sadece vatandaşlarımızın duygusuyla oynuyorlar. Pozitif ayrımcılığa inanan biri değilim, biz beraber yaşamak istiyoruz. Engelli bir birey çalışabiliyorsa sağlıklı bir insanın istediği dünyevi tüm hazları isteyecektir. Biz sadece bedensel engelliyiz, beynimizde herhangi bir sorun yok. Kavga ederiz ve tartışabiliriz de… Biz insanız! Bize bir sıfat yakıştırmaktan vazgeçsinler. Sürekli bir isim bulma telaşındalar; bu sorunlu bir anlayış. Biz ortak yaşam istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500