Advert

Emiş ve Ferdi’nin dünyası kararmasın

Adana'da akraba evliliği nedeniyle gözlerinde rahatsızlık bulunan iki kardeş, 4 ay içinde 120 bin lira bulup kök hücre tedavisi olamazsa kör olacak. Öğretmenler yardım kampanyası başlattı ancak sadece 12 bin lira toplanabildi.

Emiş ve Ferdi’nin dünyası kararmasın

Çatalçam Mahallesi'nde günübirlik işlerde çalışarak yaşamını sürdüren Recep Bektaş (43), 20 yıl önce amcasının kızı Songül Bektaş (40) ile evlendi. Bu evlilikten Ferdi, Fatma, Emiş ve Hiranur isimli çocukları dünyaya geldi. Ancak yıllar sonra bu çocuklardan 17 yaşındaki lise öğrencisi Ferdi ile 12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Emiş Bektaş'ta okulların yaptırdığı taramada akraba evliliğine dayalı retina bozukluğu nedeniyle görme sıkıntısı yaşadığı ortaya çıktı.

12 BİN LİRA TOPLANABİLDİ
Bunun üzerine çocuklar daha detaylı bir taramadan geçirildiğinde hastalığın ilerlediği ve bundan 2 ay önce 6 ay gibi kısa sürede ameliyat olmamaları durumunda tamamen kör olacakları bildirildi. Bu ameliyatlar da sadece iki tane özel hastanede yapılıyordu ve her bir göz için 30 bin lira para istendi. Toplamda 120 bin lira gerekiyordu ancak baba, günü birlik işlerde çalıştığı için bu parayı ödeyecek durumu yok. Bunun üzerine Emiş ve Ferdi Bektaş'ın öğretmenleri devreye girerek çocuklara, "Bugün bir iyilik yap, Emiş ve Ferdi'ye Işık Ol" isimli kampanya başlattı. Ancak kampanya kapsamında bu zamana kadar sadece 12 bin lira toplanabildi. Çocukların 4 ay içinde ameliyat olması için 120 bin lira gerekiyor.


UMUDUMUZ BU KAMPANYADA
Baba Bektaş, Kayseri'de gittikleri doktorun bir an önce kök hücre tedavisi yapılması gerektiğini ilettiğini söyledi. Günübirlik işlerde çalışarak geçimini sağladığını ifade eden baba Bektaş, kök hücre tedavisi için gereken parayı karşılayamayacak durumda olduğunu söyledi. Oğlunun gittiği lisenin girişimiyle Kaymakamlık onayıyla kampanya başlatıldığını aktaran baba Bektaş, "Umudumuz bu kampanyada. Çocuklarımın bir an önce kök hücre nakli olması gerekiyor yoksa görme yetilerini kaybedecekler" dedi. (İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500