BURSA
Giriş Tarihi : 13-01-2020 08:20   Güncelleme : 13-01-2020 08:20

Elazığlı farkı

Elazığ Yöresel Ürünler Fuarı, Osmangazi-Çarşamba Kapalı Pazar alanında görücüye çıktı. Yoğun katılımlı bir açılışta konuklarını ağırlayan fuar, Gakkoş diyarının yöresel lezzet ve tatlarını Bursalıların ayağına getirdi.

Elazığlı farkı

Erkan ŞEN-Özkan YILDIRIM
Başbakan Eski Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun da ziyaret gerçekleştirdiği açılışa Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hatice Serpil Şahin ve daha birçok protokol üyesinin yanı sıra  yoğun bir halk katımı sağlandı. Açılış kurdelesi sonrası konuklarını ağırlamaya başlayan Elazığ Yöresel Ürünler Fuarına birçok firmanın yanı sıra çok sayıda esnafta tezgah açarak  katılım gösterdi. Elazığlıların yanı sıra Bursa'da yaşayan yöre vatandaşlarımızın da iştirak ettiği Elazığ'ın güzel lezzetleri ile buluştuğu fuar bu manada da güzel bir örnek teşkil etmiş oldu.

HER ŞEY İNSANIMIZ  İÇİN...
1997 yılından beri Bursa'da Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği çatısı altında, “Harput'tan Bursa'ya Nağmeler” başta olmak üzere gelenekselleşmiş Kürsübaşı programları, her ayın ilk cumartesi günleri gerçekleştirilen kadınlar günü programları, Dernek bünyesinde folklor eğitimleri ve müzik eğitimlerinin yanı sıra her yıl geleneksel olarak düzenlenen peynirli ekmek pikniği 2 yılda bir gerçekleştirilen 'Harput'a Hasret gecesi', üniversite öğrencilerine iş adamları sayesinde sağlanan burslar, Ramazan aylarında ayrım gözetmeksizin bütün kesimlere dağıtılan Ramazan erzakları, bunun yanı sıra daha birçok konuda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla, aktivitelerle, programlarla diğer bütün STK’lara, hemşeri derneklerine de örnek teşkil edecek çalışmalar ortaya koyan Bursa'nın en aktif hemşeri derneklerinden Bursa Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği güzel hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.. 

DOĞDUĞUMUZ YERDEN DOYDUĞUMUZ YERE

Açılış  öncesinde  kısa bir değerlendirmede bulunan Bursa Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin Başkanı Sayın  İbrahim Karaçin  şunları söyledi; “Bursa'da 30.000 hemşerimiz bulunmaktadır. Derneğimizin amacı hangi sebeple olursa olsun Bursa'ya göç eden hemşerilerimizin güzide şehrimize adaptasyonu ve varsa sorunlarını çözüme kavuşturmak konusunda yardımcı olmaktır, bunu yaparken de geldiğimiz yerin kültürünü en iyi şekilde yaşamak yaşatmak ve tanıtmak olmazsa olmazlarımız arasındadır. Neticede bir tarafta doğduğumuz yer Elazığ ,diğer tarafta ise doyduğumuz yer Bursa.

KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ 
Elazığ'ın uzun yüzyıllar ötesinden gelen ve hala yaşayan kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla Bursa'da çeşitli etkinlikler düzenliyoruz geçmişte düzenlemiş olduğumuz “Harput'tan Bursa'ya Nağmeler” bunun en güzel örneklerindendir. Ayrıca hemen hemen her ay derneğimizde düzenlediğimiz “Kürsü  Başı Programı” her ayın ilk cumartesi günü kadınlarımızın düzenlediği” kadınlar günü programı” bunların en başında gelmektedir. Ayrıca derneğimizde zaman zaman düzenlediğimiz folklor eğitimleri ve müzik eğitimleri de kültürel faaliyetlerimizin bir parçasıdır. Daha çok geniş kitlelerin katılımı ile yapmış olduğumuz etkinliklerdir. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz peynirli ekmek pikniği ve 2 yılda bir Harput'a hasret gecesi programları da  ayrıca saymadan geçemeyeceğim programlarımızdandır. Ramazan ayında yaptığımız erzak yardımı ve  üniversite öğrencilerine iş adamlarımızın desteği ile sağlamış olduğumuz burslar yine sosyal çalışmalarımızdan bazılarıdır. Özellikle belirtmek istediğim diğer bir konu Ramazan erzağı dağıtılırken yöre ayrımı yapmaksızın gerçek ihtiyaç sahiplerine vermeye çalışmamızdır.
 

ELAZIĞ’LA BURSA  ARASINDA KÖPRÜYÜZ..
Elazığ'da  doğan, Bursa'da doyan bizlerin üzerine düşen en önemli görevlerden biri de yaşadığımız topraklar ile doğduğumuz topraklar arasında ekonomik ve kültürel alanlarda işbirliğini artıracak köprü vazifesini sağlayacak bir misyonla Bursa ve Elazığ arasında yeni işbirliklerinin başlangıcında bulunmak asli görevlerimizin  başında gelmektedir.

FUARIMIZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN
Birçok faaliyetimizin yanı sıra “Elazığ Bursa'da Yöresel Ürünler ve Lezzetler Fuarı” etkinliğimiz ile faaliyetlerimize yeni bir sayfa açmaktayız. Buradaki amacımız Elazığ'da üretilen ürün ve lezzetleri hem Bursa'daki hemşerilerimize ulaştırmak hem de Bursa'da yaşayan kardeşlerimize tanıtmaktır. Halkımız burada birçok lezzeti bir arada bulacaktır. Yapmış olduğumuz bu etkinliğimize ağırlıklı olarak Elazığ'dan gelen esnaflarımız yer alacaktır, fuarımıza  Bursa'da yaşayan bütün kardeşlerimizi mutlaka bu güzel organizasyona katılmaya bu güzel lezzetlerden tatmaya ve böylelikle birliğimizin, beraberliğimizin  dayanışmamızın daha çok artmasını sağlamaya davet ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyerek  sözlerimi burada sonlandırıyorum, bütün vatandaşlarımıza sağlık, sıhhat, afiyetler diliyorum."