Advert

Eksiklikleri gidermek için adayım

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde yaklaşık bir buçuk yıldır muhtarlık görevini yürüten ve 31 Mart seçimleri için adaylığını açıklayan Sayın Ahmet Dağlar ile keyifli bir söyleşiye gerçekleştirdik.

Eksiklikleri gidermek için adayım

Mine Cansu MAZI-Özkan YILDIRIM

Öncelikle sayın muhtarım sizi tanıyabilir miyiz?

Elbette, memnuniyetle.  Ben Ahmet Dağlar, 1963 Erzurum- Karayazı doğumluyum. 1974'te ailece Bursa'ya yerleştik. İlkokul ve Ortaokulu Bursa'da tamamladım sonrasında bir arkadaşım vefat edince okulu bıraktım, bir müddet marangozluk yaptım ardından askere gittim. Askerlik dönüşü Köy Hizmetlerinde kadrolu olarak çalışmaya başladım. Değişik kademelerinde tecrübe edindim, işleyişi ve  altyapısını bilirim, en son ihale bölümünden ayrıldım, 2014 yılında da emekli oldum.

Sayın muhtarım Mehmet Akif Ersoy Mahallesine muhtar olmanız  nasıl gelişti? Bununla ilgili bizlere bilgi verir misiniz?

2014 seçimlerinde azaydım, 2017 yılının Eylül ayında değerli muhtarımız, Mehmet Engin  vefat edince, rahmetli olunca kaymakamımız tarafından görevlendirildim ve yaklaşık olarak 1 buçuk yıldır bu süreçte elimizden geldiğince mahallemize hizmetlerin gelmesi için çaba harcıyorum.

Peki Sayın Dağlar, halihazırda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nin ne gibi eksiklikleri var?  Mahalle sakinlerinin  görevi size vermesi durumunda 1 Nisan’dan itibaren neler yapmayı planlamaktasınız?

Mahallemizde gerçekten birçok eksiklik var. Bu eksikliklerden yapılması gerekenlerden örnekler verecek olursam; Bir kere bizim burada   asayiş olayları olabiliyor, bunlarla ilgili mutlaka mahallemizin belirli noktalarına  Mobese kameralarının  yerleştirilmesi gerekmekte.

Sonrasında çocuklar için oyun alanımız hiç yok, muhtarlığımızın yan tarafındaki yerin futbol sahası olması ile ilgili dilekçemizi  verdik ama ödenekten dolayı hemen bir girişim olmadı . 2019 yatırım programında olabileceği söylendi.

Bunun yanı sıra Sağlık Ocağımızın olmaması büyük dert. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde yaşayan  10.000’e yakın insan maalesef  Yediselviler Mahallesi'ndeki üst taraftaki mahalleden sağlık hizmeti  almaktalar. Yaşlısı, ihtiyarı, çoluğu çocuğu gitmeler gelmeler büyük sıkıntı. Bu sıkıntının bir an evvel giderilmesi artık elzem.

***  Mahallemizde özellikle bazı elektrik direklerinin bir kısmı öncesinden yapılmış olmasına rağmen , halihazırda eski direkler nahoş, çirkin bir görüntü ortaya koyuyor hem estetik olarak  hem de görsel olarak   çok kötü. Özellikle mesela Aydoğan Sokak ve üst kesimlerinde  rüzgarlarda büyük sıkıntı oluyor bununla da ilgili girişimlerimiz oldu ve bundan sonra da olacak.

*** Elmalı Sokak’ta özellikle altyapı rögarları büyük sıkıntı  yaşatmakta  ,sık sık tıkanıklık oluyor. Mehmet Bey zamanında da dilekçeyle başvurulmuştu,   yeni dönemde mutlaka hallolması lazım artık şehir merkezinde böyle , bu tür durumlarla karşılaşmak  bizi üzüyor. 

*** Sonrasında  mesela Dikmen Sokak’ta  bali, eroin ,esrar  kullanan gençler var . Orası biraz kuytu olduğu için aydınlanması ile ilgili sıkıntı var  ,mutlaka oranın acil bir şekilde aydınlatılması gerekiyor. Bununla ilgili bir çok girişimde bulunduk ama acil olarak bu sıkıntıyı sona erdiremedik .Bu ve buna benzer durumların takipçisi olacağız.

*** Mahallemizde  yaşayan sokak köpekleri , sokak kedileri için birkaç noktaya hayvan barınabileceği  kulübeler  kurulabilir. Bununla ilgili bir çalışmamız olacak.

*** Yine mahallemizin belli noktalarına çöp konteynırlarının  konulması gerekmekte. Çünkü çok görüyoruz, birçok noktalarda insanlarımız maalesef çöplerini köşe başlarına , kuytu yerlere  yada kenarlara  koyabiliyorlar.Bu durum pis koku ve çevresel görüntü olarak mahallemize yakışmamaktadır. Yine belediyemizin belirleyeceği bazı noktalara  bu konteynırların yerleştirilerek Mahalle sakinlerinin de  çöplerini bu konteynırlara koymasının bu sıkıntıyı  çözeceği  kanaatindeyim.  Bunu  hayata geçirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.

*** Mahallemizde maalesef Çocuk parkı adına bir tek Çiçek Parkı  var, hemen Bahar Sokağın orada. Bunun haricin de hiç bir çocuk parkı yok.  Özel bir  şahsa ait çok müsait Park olabilecek bir alanımız  mevcut  . Oranın  bir şekilde takas yoluyla ya da ne bileyim kamulaştırarak  mahallemize kazandırılabileceği kanaatindeyim .  Böyle bir parkın az da olsa bir sıkıntıyı gidereceğini ümit etmekteyim.

*** Mahallemizde hiç bir top sahası yok. Çocuklarımızın, gençlerimizin  top sahalarında top oynamaları, spor yapmaları ve enerjilerini bu  şekilde  atmaları diğer taraftan kötü alışkanlıklardan da onları uzak tutmakta, böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz. Böyle bir spor tesisinin top sahasının da  mahallemize değişik bir hava katacağı muhakkaktır.

*** Sonrasında rögarların  düzenli ilaçlanması ile ilgili ihtiyaç var, düzenli ve periyodik  bu tür ilaçlamaların   çeşitli kemirgen ve haşarelerden  rögarların temizlenmesi bakımından büyük katkı vereceği kaçınılmazdır.


Peki Sayın muhtarım  Mehmet Akif Ersoy Mahallesi sakinleri ile aranız nasıl?  Diyaloglarınız  nasıl?

  Evet yaklaşık bir buçuk yıldan beri elimizden geldiğince mahallemizin yararına hizmetlerin gelmesi ile ilgili girişimlerde bulunuyor ve birçok merciye, kamu kuruluşuna dilekçelerimizi  bu yönde verdik ve takipçisiyiz.  Aday olmam  mahalle sakinlerimiz tarafından  güzel karşılandı. Benim herkesle diyalogum,  iletişimim  iyi onlardan da önümüzdeki Mart ayında yapılacak seçimlerde desteklerini bekliyorum.

Sayın muhtarım Ahmet Bey röportajımızın  yavaş yavaş  sonuna  yaklaşmış bulunmaktayız.  Son olarak başta Mehmet Akif Ersoy  mahallesi sakinleri olmak üzere neler söylemek istersiniz?  Ne tür mesajlar vermek istersiniz vatandaşlarımıza, halkımıza?

 Uzun yıllar devlet kadrolarında çalışmış olduğumdan ,  hangi durumda nereye başvurulması gerekiyor , hangi hizmetin  gelmesi ile ilgili hangi kuruma müracaat edilmesi ile ilgili  tecrübem var .  Bu  tecrübelerimi  mahallemizin yararına  kullanmak istiyorum . Onlardan desteklerini bekliyorum .Kesinlikle bölgecilik ya da herhangi bir şey yapmadan mahallemize en iyi hizmeti verecek aday üzerinde birleşmelerinin mahallemizin yararına olacağı kanaatindeyim  . Buradan da diğer bütün aday arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Ben sonuç itibarıyla bir buçuk yıla yakındır burada Muhtarım ve gelen maaşımı bile yine mahalle sakinleri yararına kullanmaktayım . Ben kesinlikle kendim için bir şey istemiyorum. Seçimi kazanmam durumunda alacağım maaşında yine büyük bir bölümünün mahallemiz yararına kullanacağımın  garantisini buradan vermek istiyorum. Başta Mehmet Akif Ersoy Mahallesi sakinleri olmak üzere bütün Bursa'da yaşayan değerli kardeşlerime sevgilerimi saygılarımı sunuyor esenlikler diliyorum.  Diyerek sözlerini tamamladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500