Advert

Ekmeksiz diyet zayıflatmaz

Uzmanlar, diyete başlayan birçok kişinin ekmeği kestiğini söylediğine dikkat çekerek, ekmeksiz diyetin zayıflatmayacağı uyarısında bulundu.

Ekmeksiz diyet zayıflatmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Seda Demetgül, hiçbir besinin tek başına kilo aldırıp zayıflatmayacağının altını çizdi. Diyet yaparken günlük olarak çok ekmek tüketen bir bireyin ekmek yemediğinde zayıflayabilmesinin sebebi ekmeği tüketmeyi bıraktığı için olmadığını belirten Demetgül, “Ekmek kesildiği içim ortala çıkan zayıflama aslında çok yenilen bir besinin tüketmediğimiz ve çok enerji aldığımız bir besini daha az tüketerek daha az enerji aldığımız içindir. Sonuçta evet ekmeği kestiniz ama ekmek yerine geçen besinleri tüketmiyor musunuz? Pilav, makarna, patates, mısır, leblebi, çorba tüketiyoruz” diye konuştu. 

PORSİYON KONTROLÜ ÖNEMLİ

Demetgül, zayıflamak isteyenlerin porsiyon kontrolü yapması gerektiğine de işaret ederek şöyle devam etti: "Her besinin fazlasını tüketmekten kaçınmalıyız. Bir besinden tamamen uzak kalmaya çalışmak diyetin sürdürülebilirliğinin engelleyecektir. Zayıflamak istiyorsak en önemli yapabileceğimiz porsiyon kontrolüdür. Günlük diyetimizin sağlıklı bir bireyde yüzde 55-60’ı karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Bu değer bireylerin kan ve diğer yapılan tetkikler sonucuna göre değişiklik gösterebilmektedir ve böyle durumlarda bir beslenme ve diyet uzmanı tarafından bireye özgü bir programla günlük beslenme düzenlenmelidir." (İHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500