KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 21-04-2020 08:47   Güncelleme : 21-04-2020 08:47

“Ekmek bile alamıyoruz”

Sahne alan ses sanatçıları koronavirüs nedeniyle büyük sıkıktı yaşayan meslek grupları arasında yerlerini aldılar bile. Kimi zaman ekmek dahi alamadıklarının altını çizen müzisyenler, devletin kendilerine yardım eli uzatmasını beklediklerini kaydettiler.

“Ekmek bile alamıyoruz”

Ufuk IRGAŞ

“Arayan değil aranılan ses sanatçılarının başında geliyorum” diyen, Bursa sahnelerinin hanımefendi şarkıcılarından Deniz Kızı, sahne alarak ekmeğini kazanan müzisyenlerinin virüs nedeniyle çok büyük mağduriyet yaşadıklarını kaydetti. Bursa’da düzenlenen özel geceler, davetler ve düğünlerde sahne alan Deniz Kızı, gazetemize açıklamalarda bulundu. Küçük yaşlarda babasını kaybettikten sonra müzik eğitimi gördüğü konservatuarı bırakarak sahne hayatına adımını atan, sesi ve güzelliğiyle Bursalıların gönlünde taht kuran, daha öncede sayısız haberlerini yaptığımız Deniz Kızı, zor günler geçirdiğini belirtti. Bir dokunup bin ah işittiğimiz Deniz Kızı, yaptığı açıklamada, "Hükümetimizin Çin'de başlayıp ülkemizi de saran virüs salgını nedeniyle aldığı kararları bir vatandaş olarak saygıyla karşılıyorum ve evimize kapanıp en az kayıpla krizin sona ermesi için dua ediyorum. İki ay önce ülkemizde başlayan ve çok sayıda can kaybına sebep olan sıkıntı yüzünden hükümetimiz işten çıkarılan her meslek gruplarına mağdur kalmamaları için bir hak tanırken, benim gibi günlük kazançla ailelerini geçindiren sanatçılara da yardım elini uzatmalı” ifadelerini kullandı.

KAPIMIZI ÇALAN YOK

“Yasak kapsamında sahne alamayan Bursa'da yüzün üstünde sanatçı var. Toplumun her kesiminden mağduruz şeklinde sesler gelirken biz ses sanatçıları hala sesimizi duyuramadık” diyen genç şarkıcı, “Bu süre içinde kapımızı ne çalan, ne de arayıp soran oldu. Bursa'da yaşayan sanatçı dostlarım adına sizlerden sesimizi duyurmanızı istirham ediyor, gazete çalışanlarına ve sizlere başarı dileklerimizi ve saygılarımızı iletiyorum” değerlendirmesinde bulundu. Sahne kazançlarıyla ailelerini geçindiren Türk Halk Müziği sanatçılarından Fatma Ataş, Nilüfer Özdemir, Esin, Deniz Çakır, Elif Aslan Ferit Yücel; devlet sanatçısı Emel Örgün, Kader Mete, Kutlu Kaya, Türköz, Kadir Yazıcıoğlu, Muhittin Baki; EÇ Yapım sahibi Ensar Çelik ve Kale Sonu Restoran işletmecisi Özden Çelikten de yaptıkları açıklamalarda, evlerine bir ekmek dahi alamadıklarını, devletimizin kısa sürede bu duruma müdahale edeceklerini inandıklarını belirttiler.