BURSA
Giriş Tarihi : 18-08-2020 09:14   Güncelleme : 18-08-2020 09:14

EKİNLİ’DE DEĞİŞİM BAŞLADI

Doğal güzellikleri ve yeşilinin yanı sıra  her zaman esen serin  rüzgarı ile bizleri çok güzel bir şekilde karşılayan  Karacabey İlçemizin Ekinli  Köyü’nün muhtarı Sayın Mehmet Çelik ile Ekinli’de yapılanlar  ve yapılması gerekenleri öne çıkarttığımız masaya  yatırdığınız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

EKİNLİ’DE DEĞİŞİM BAŞLADI

Özkan YILDIRIM

  •      Mehmet Muhtarım, öncelikle bizleri güzel bir şekilde köyünüzde karşıladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Ekinli Mahallesi muhtarı Mehmet Çelik kimdir? Sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza  başlayalım…

Elbette, memnuniyetle. Köyümüze kadar gelip bizlerle röportaj gerçekleştirdiğiniz için bende sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Mehmet Çelik , 1968 yılında Ekinli’de doğdum, doğma büyüme buralıyım. Köyümüzün 310 Nüfusu var, 105’ de hanemiz mevcut benim muhtarlıktaki 2. dönemim. Köyümüzde genelde hayvancılık ve tarımla insanlar geçimlerini sağlıyor daha çok büyükbaş var ,küçükbaş çok az var. Ayrıca onun yanı sıra karpuz gibi, mısır gibi ürünler yetiştiriliyor, süneden bu sene domates hiç olmadı neredeyse.

  •     Peki Muhtarım girmiş olduğunuz  2014 ve  2019 seçimlerinde karşınızda rakip olarak kaç aday vardı?

Her iki seçimde toplam 3 aday vardı. Sıkıntısız bir şekilde seçimleri kazandım. Tabi burada beni her iki seçimde de destekleyen değerli Ekinli Köyü halkına buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bana güvendiler, oylarını verdiler ben de onların bu güvenliğini sarsmamak için yoğun bir şekilde köyümüze hizmet getirmek adına çalışmalar yürütüyorum.

    Muhtarım,  aşağı yukarı 6 buçuk yıldır muhtarsınız  bu süreçte ne gibi hizmetlerin köyünüze gelmesini sağladınız?

22 kilometrelik yolu programladık

Burada  aşağı yukarı 11 kilometre kadar arazi yolu yapıldı. Yine Defne sahası olarak da 12 kilometrelik defne sahası yol açtık, şimdi orasını paylaştıracağız. Programa  aldırdık İnşallah 22 kilometre daha Defne sahası ile ilgili yol açılacak.  Köyümüzden Denize ulaşımını sağlayan sahil yolumuzu yaptırmaya uğraşıyoruz. Hatta yukarıda yine çalışma olacak Orada 500 metreyi yarım kalan bir yerimiz var orası da olacak en kısa zamanda inşallah..

  •     Mehmet Muhtarım , şu da olsa bu da olsa iyi olur dediğiniz ne gibi hizmetler var köyünüze gelmesini istediğiniz?


KÖPRÜNÜN PROJESİ TAMAM AMA

Ballıkaya muhtarı ile birlikte Yeniköy'e dere üzerinden  köprüyle karşıya geçiş ile ilgili dilekçelerimizi  vermiştik zaten,  bu köprünün projesi de çizildi hemen Değirmendere’den karşıya geçiyor ama ne zaman bu devreye girecek, ne zaman gündeme alınacak  ne zaman başlayacak onu bilmiyoruz ve bunun da bir an evvel başlamasını istiyoruz. Biz zaten Köy olarak longozun içerisindeyiz, Değirmendere’den  bu tarafa   başkanımızın da söylediği gibi bu bölgeler turistik saha , ama buralarda bu tür  böyle bir  yatırım gerçekleşmedi. Tabii bu süreçte  Büyükşehir'in olsun Karacabey Belediyesi'nin olsun sıkıntılarının da olduğunu biliyoruz bu manada bizde bu projelerin hayata geçmesi ile ilgili bekliyoruz.

CEP TELEFONLARI ÇEKMİYOR

Bunun yanı sıra köyümüzde cep telefonlarının çekimi ile ilgili büyük sıkıntı yaşanmakta her üç   operatörle de ilgili  sıkıntımız var. Bir iki noktadan işte hafif hafif çeker  gibi oluyor ama bu da tabii büyük sıkıntı, bu manada acil bir durum olması durumunda  sıkıntılı anlar yaşıyoruz. Bu manada köyümüzde çalışma  yapılmasını ve bu sorunun çözülmesini bekliyoruz. İnsanların artık bu devirde telefonla haberleşememesi gerçekten çok düşündürücü..

Parke taşlarımız eksik

    Bunun yanı sıra köyümüzün parke taşıyla da ilgili sıkıntıları var ,aşağı yukarı üçte biri kadar bir yer tamamlanmış olmasına rağmen üçte ikilik kısmı hala tamamlanamadı. Bu sokaklarımızla da ilgili ayrıca parke taşı ihtiyacımız var burada sırası gelmişken onu da söylemek istiyorum.

MİNAREDE DÖKÜLMELER BAŞLADI..

Ayrıca camimizin minaresinin duvarlarında döküntüler oluşmaya başladı ve bu döküntüler her geçen zaman daha da artmakta şimdi gider oralardan da birkaç çekim yaparız. O yüzden bir an evvel buranın minarenin bir bakımdan restorasyondan geçmesi lazım gelir diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili müftülüğe başvurumuzu da  yaptık. Ama herhangi bir sonuç alamadık maalesef.


ARITMANIN KONULMASINI BEKLİYORUZ..

Su  sıkıntımız yok fakat su bazen bulanıklaşıyor,  bununla ilgili bir arıtma konulacak ama bu da biraz beklemeye alındı. Bu su işi gerçekten önemli bu konuyla ilgili sayın belediye başkanlarımızdan destek beklediğimizi ayrıca söylemek istiyorum…

DÜĞÜN SALONU ŞART

   Köyümüze Düğün Salonu yok ufak tefek yapılan cemiyetlerde organizasyonlarda faaliyetler de kahvenin  altını  kullanıyoruz . Olumsuz fiziki koşullar  nedeniyle sıkıntı yaşanıyor orada.Düğün salonu  olursa çok güzel olacak gerçekten de bu manada Sayın belediye başkanlarımızdan bu konuyla ilgili destek bekliyoruz...

   Muhtarım son olarak başta Ekinli Köyünde  yaşayan insanlar olmak üzere halkımıza neler söylemek istersiniz?

Ben köyümüzdeki herkesi, bana oy vermiş de olsa vermemiş de olsa bütün halkıma buradan sevgilerimi selamlarımı göndermek  istiyorum. Hizmetleri  köyümüze getirmek için uğraşıyoruz çabalıyoruz. Onların da tabii benim yanımda destek olmaları  beni daha da güçlü kılıyor burada başta Ekinli köyünde yaşayan insanlarımız olmak üzere Karacabey'de yaşayan bütün hemşerilerime Bursa'da yaşayan bütün vatandaşlarıma  herkese sevgilerimi, selamlarımı göndermek istiyorum esenlikler diliyorum.