Advert

EGOLARINIZI ÇOCUKLARIN ÜZERİNDE TATMİN ETMEYİN

Amatör ligde devre arasına girilirken ligde gelinen son noktayı ve veli-antrenör-futbolcu üçlemesinin analizini yapan Cüneyt Dalkılıç, "Egolarınızı çocukların üzerinde tatmin etmeyin. Elinizi çocukların üzerinden çekin ve onları hocalarına teslim edin" dedi.

EGOLARINIZI ÇOCUKLARIN  ÜZERİNDE TATMİN ETMEYİN

 

Semih ŞAHİN

Amatör ligin nabzını tutan 'agazete', takım hocalarını ve spor yorumcularını ağırlamaya devam ediyor. İnegöl Yenicespor Teknik Sorumlusu Osman Kara ve Amatör Küme Genel Menajeri Cüneyt Dalkılıç, amatör kümeyle alakalı görüş ve önerilerini aktardı. Takımıyla alakalı görüşlerini aktaran Osman Kara, 2 mağlubiyet, 1 beraberlik ve 7 galibiyetlik sonuçlar alarak ilk yarıda liderlik koltuğuna oturduklarını ve kaybettikleri iki maçı da iyi oynadıkları halde kaybettiklerini dile getirdi.

 SPORCUYA İNANÇ AŞILANMALI

 Bu seviyeye gelene kadar yaptıkları çalışmalardan bahseden ve almış oldukları başarıların sırlarını açıklayan Kara, "Kadroda yer alan  gençlere takım hocaları ve yöneticileri güvenmeli. Ben kendi takımımda 17 yaşındaki genç yetenekleri korkmadan çekinmeden sahaya  sürüyorum. Bu konu hakkında vermiş olduğu destekten dolayı kulüp başkanımız Sebahattin Göztepe'ye teşekkürlerimi sunmak isterim.  Benim genç yeteneklere şans vermemde en büyük destekçim olmuştur. Bizden galibiyet değil Fair Play bekleyen bir başkana sahip  olduğumuz için kendimizi çok şanslı görüyorum. Bazı başkanları bu konularda eleştirmek isterim. Antrenörleri başarı ve para kaynağı  olarak görüyorlar. Her para başarıyı getirecek diye bir kavram yoktur. Bir antrenör, futbolcularına inanç aşılamalı ve asla pes ettiğini  göstermemeli. Bizler de edinmiş olduğumuz tecrübelerle takımımızı bir adım daha ileri götürmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz"  dedi.

 ÇOCUKLARINIZI KÜSTÜRMEYİN

 Velilerin, genç futbolcuları yeteri kadar motive edemediğini söyleyen Osman Kara, bu tür girişimlerin çocuklarının futbol hayatını olumsuz  yönde etkilediğini dile getirdi. Kara, "Alt yapı sürecinde yaşadığım örneklere baktığım zaman öğrenci velileri olaya dışarıdan çok fazla  müdahale ediyor. Velilerin olaya bu tür yaklaşımları çocukların futbol hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Antrenör kötü olabilir, hata da yapabilir. Fakat ailelerin ve velilerin aynı anda çocuklara müdahale etmesi genç yeteneklerin futbola küsmesine neden oluyor" ifadelerini kullandı.

Futbolun yatırımı hocadır

2 çocuğunu da amatör küme de yetiştiren Cüneyt Dalkılıç ise futbolcu kimliğinin yanı sıra bir veli olarak çocukların futbola nasıl yönlendirilmesi hakkındaki görüşlerini paylaştı. Futbola gönül veren velilerin çocuklarını doğru yönlendirmesi gerektiğini dile getiren Cüneyt Dalkılıç, genç yeteneklerin futbol anlamında kulübe teslim edilmesi gerektiğini ve evde ikinci bir hocalık yapılmaması gerektiğini savundu. Ailelerin antrenörlerin kararlarına güvenmesi gerektiğini söyleyen Dalkılıç, "Egolarınızı çocukların üzerinde tatmin etmeyin. Elinizi çocukların üzerinden çekin ve onları hocalarına teslim edin. Antrenörlerin tecrübelerine, bilgi ve birikimlerine güvenin. Sonrasının iyi olacağını zaten göreceksiniz. Hocalarımıza burada büyük görev düşüyor. Bir maçta kadrodaki bütün futbolculara yer verilmesi görüşündeyim. Yenmek veya yenilmek amaç olmaktan çıkmalı. Kaliteli eğitim, kaliteli antrenör ve alt yapılarda iyi eğitim verebilecek antrenörlerimizi yöneticilerimiz lütfen üst kademelerde harcamasın. Bu şekilde hocalarımızı da bu işten soğutmayın. Futbolun yatırımı hocadır" diye konuştu.

10 AY EVDE 2 AY SAHADA OLMAZ

Genç futbolcuların zamanının çoğunu sahalardan uzakta geçirdiğine değinen Cüneyt Dalkılıç, 10 ay gibi uzun bir süre futbolcuların top oynamaktan uzak kaldığını dile getirdi. Bu soruna bir çözüm bulunması gerektiğini hatırlatan Dalkılıç, "Çocukları sokağa teslim ediyoruz. Senenin 10 ayı genç yeteneklere dolu dolu spor yaptırmamız gerekiyor. 2 ay maç oynayıp 10 ay evde yatmakla bu iş olmaz. Kullanılmayan bir sürü sahamız var. Ayrı ayrı turnuvalar düzenlenebilir. Genç yetenekleri 10 ay dışarıda bırakıyoruz sonra 2 ay içerisinde de onlardan harikalar yaratmasını bekliyoruz. Bu sorunun acilen çözülmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500