Advert

Düşünen, sorgulayan ve kodlayan bir nesil için...

Süregelen ezberci zihniyeti bozarak, düşünen ve sorgulayan bir nesil yetiştireceklerini söyleyen Naci Atış, "Kodlanan değil kodlayan bir gelecek anlayışıyla çıktığımız bu yolda sorgulayan, araştıran mutlu bir gelecek oluşturacağız" dedi.

Düşünen, sorgulayan ve kodlayan bir nesil için...

 

Seda AYDIN

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerine kapılarını açacak olan Teknoloji ve Fen Okulları, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Yönetim ekibinin gerçekleştirmiş olduğu tanıtım toplantısında okulun amaçları ve hedeflerinden bahsedildi. 17.500 m2 alana kurulan ve yapımı hala devam eden Teknoloji ve Fen Okulları'na şu ana kadar 20 Milyon TL harcanmış durumda. Yıllardır süregelen ezberci zihniyetin bozulacağına dikkat çeken Teknoloji Fen Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atış, teorik bilgi, etkileşimli sınıflar ve laboratuarlarda dene, yaşa, keşfet, öğren ve bilgiyi kalıcı kıl anlayışıyla yeni bir yapılanmanın içinde olduklarının bilgisini verdi. Teknoloji Fen Okulları yeni nesil eğitim algısıyla öğrencilerin düşünmesine, düşündüklerini uygulamalarına izin veren bir okul olacak. Okulda öğrenciler düşündüğü bir programı yazabilecek. Öte yandan öğrenciler kodlama da yapabilecek. Bilgiye ulaşma ve öğrenme yöntemlerini yeniden tanımlayacak olan bu okulda öğrenciler, modelledikleri bir objeyi veya tasarladıkları bir nesneyi 3-D Printer ile gerçeğe dönüştürme şansı bulacak.

A'dan Z'ye her şey...

Güvenliğinden sosyal donatı alanlarına, laboratuardan bowling salonuna kadar her şeyi düşünülerek tasarlanan okulda 20 ilkokul, 20 ortaokul ve 6 hazırlık dersliği yer alacak. Yaş gruplarına göre her kademenin kendine ait oyun ve sosyal alanları da eksik olmayacak. Müzik, görsel sanatlar, teknoloji tasarım ve bunun gibi sayamadığımız bir çok dersliğin yanı sıra her okulda bulanmayan, ahşap atölyesi, robotik ve otomasyon atölyesi, seramik çini cam atölyesi ve tekstil ve dokuma atölyesi gibi uygulama alanları da yer alacak.

TECRÜBELER TAÇLANDIRILACAK

Düzenlenen basın toplantısında eğitim anlayışlarındaki temel hedeflerden bahseden Teknoloji Fen Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atış, 22 yıllık eğitim tecrübesini bu okulla taçlandıracaklarını dile getirdi. Özellikle yazılım anlamında donanımlı bireyler yetiştireceklerinin altını çizen Atış, "Teknoloji Fen Okulları'nın çeşitli hedefleri var. Özgüveni sağlam, etik değerleri güçlü bir gelecek, matematik zekasını kullanabilme, İngilizce konuşabilme, anlayabilme, yazılım dillerine hakimiyet ve kodlama yapabilme bunlardan sadece bir kaçı. Yazılım, dünyada katma değeri en yüksek alan haline geldi. Genç nüfus gücümüzle bu yönde ciddi bir potansiyele sahibiz. Eğitimle bu potansiyeli harekete geçirmek, Bursa'ya bir silikon akademisi kazandırmak istiyoruz. 'Kodlanan değil kodlayan bir gelecek' sloganıyla çıktığımız bu yolda sorgulayan, araştıran mutlu bir gelecek yaratacağız " dedi.

Amatörden profesyonele...

Eğitim anlayışındaki ezberci zihniyeti bozarak düşünen, sorgulayan ve üreten nesiller yetiştireceklerini dile getiren Naci Atış, gelmiş oldukları bu sürece dair ilginç bir benzetme yaptı. Eğitim hayatındaki 22 yıllık tecrübeyle hizmet verecekleri yeni kurumu, Birinci Lig'den Süper Lig'e çıkma başarısına benzeten Atış, "Bilgi ve beceriye, Teknoloji ve Fen'i de katıp yeni ufuklara yelken açtık. Klasik çalışma sistemlerini bir yana bırakıp değişimi ve gelişimi gerçekleştirmeliydik ve şu an öyle yapıyoruz. Şu an geldiğimiz noktada 22 sene eğitim denemesinin sonunda basamak yükseltiyoruz. Birinci ligden süper lige yükseliyoruz diyebilirim. 22 yıllık kültür birikimiyle Teknoloji ve Fen geliyor. Bilgiyi ezberletmek yerine yetenekleri keşfedip öğrencinin öğrenme kabiliyetini artıracağız. Öğrencinin kendine olan özgüvenini yükselteceğiz. Bilgiyi hem alan hem de üreten olabilmek anlayışı bizim hedeflerimizi oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500