Advert

Dumbell tutmayı öğrenmek bile 3 ay bu spor sabır işi

Bursa Şampiyonlar Şampiyonu, Vücut Geliştirme Türkiye 3.'sü Hakan Korular, vücut geliştirme sporu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşi bilen hocayla çalışılması gerektiğine vurgu yapan şampiyon sporcu, “Dumbell tutmayı öğrenmek zaten 3 ay, bu spor sabır işi” dedi.

 Dumbell tutmayı öğrenmek bile 3 ay  bu spor sabır işi

 

Erkan ŞEN

Vücut Geliştirme Türkiye Üçüncüsü ve Bursa Şampiyonlar Şampiyonu Hakan Korular, vücut geliştirme sporu hakkında merak edilenleri agazete’ye anlattı. Ülkemizde vücut geliştirme sporu hakkında bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Korular, “Türkiye’de vücut geliştirme ve fitness sporu çok yanlış biliniyor. Spor hakkında yapılan yanlış yorumlar ve halkımızın vücut geliştirmeye soğuk bakması öncelikli etkenlerden. Basketbol olsun futbol olsun, buna tenis ve çok sayıda salon sporunu da ekleyebilirim. Bu sporların mutfağı vücut geliştirmedir. Tabi bir futbolcunun, basketbolcunun kaslarını kuvvetlendirmesi gerek. Tabi bizim gibi ağır çalışmazlar, ama kesinlikle vücut geliştirme sporuna ihtiyaç duymaktadırlar. Türkiye’de, vücut geliştirme, deyince yanlış bilgiler dolanmakta ortada. Bu bizim gibi işini dürüst yapan insanları üzüyor. Bu olumsuz zeminin oluşmasında kesinlikle spor salonu hocalarının da büyük etkisi var. İnternet ortamında çok güçlü bir bilgi kirliliği var mesela, sizin aracılığınızla uyarıda bulunmak istiyorum: Lütfen internet ortamından edindiğiniz bilgilerle spor yapmaya kalkmayın, kendinizi sakatlarsınız ve bu sakatlık ciddi problemlere yol açabilir” diye konuştu.

İŞİ BİLENE BIRAKIN

Bursa’da son 5 senedir vücut geliştirme sporuna olan ilginin arttığını söyleyen şampiyon sporcu, “Bursa’mızda vücut geliştirme sporu üzerine çok sayıda salon var. Bence bu işi yapacak hocalarınbackgroundununiyi olması lazım. 6 ay bu işi yaptıktan sonra hoca olduğunu iddia eden arkadaşlar mevcut, bu çok ama çok yanlış. Heybeyi doldurmalı önce bu işi yapacak olan insan. Vücut geliştirme ve fitness salonu dedin mi herkes geliyor. Sakat olan da geliyor, rehabilitasyoniçin de gelenler oluyor ya da farklı spor dallarından sporcularda geliyor. Bu işi yapmak isteyenler her spor dalından anlamalı öncelikle, donanımlı olmalı ve ‘ben fitness hocasıyım’ diye pat diye ortaya çıkmamalı. Bu işini dürüstçe yapmak isteyen hocalarımıza büyük bir saygısızlıktır. Bu işi bilmeyen ve hocalığa soyunan kişiler, uyguladıkları yanlış programlarla insanların sakatlanmasına neden oluyor. Bu durum da bizim adımızı kötüye çıkıyor. Bel fıtığı olan bir insanı yanlış çalıştırdığınız takdirde, ömür boyu sakat kalmasına neden olabilirsiniz, işi bilene bırakın” açıklamasında bulundu.

Hedef şampiyonluksa...

Vücut geliştirme sporuyla uğraşmak isteyenlerealtın değerinde öğütlerde bulunan Korular, öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Hocayla öğrenci arasındaki diyaloğun da çok önemli olduğuna dikkat çeken Korular şunları söyledi: “Öncelikle bir hoca öğrencisini 24 saat kontrol etmeli. Yediğinden içtiğine kadar her şeye karışmalı. Uyku saatlerine bile karışmalı bir hoca. Bu çok uzun bir süreç. ‘Ben salona geldim, hadi şampiyon olayım’ diye çıkılmaz bu yola. En az 1-2 sene geçmesi lazım ki kaslar otursun. Eğer ki vücut geliştirme sporuna şampiyonluk hedefiyle başlıyorsa bir kişi, 2 sene çok ama çok düzenli çalışmalı. Dediğim gibi; içilen bir bardak sudan tutun, yenilen bir kaşık çorbaya kadar her şey düzenli olmalı. Spor geçmişi olan bir insansa eğer; işte o kişinin anatomik yapısı ön plana çıkıyor burada. Böyle biri 6 ayda hazır hale gelir. Dumbell tutmayı öğrenmek zaten 3 ay, bu spor sabır işi.”

PARANI ÇÖPE ATMA!

‘Bu iş terlemeden olmaz’ diye açıklamalarına devam eden Korular ilginç bir benzetmeyle sohbete son verdi: “Sıfır bir araba almışsın; ancak benzin koymamışsın ve o araç kapıda süs eşya gibi duruyor. Sen buraya gelir antrenmanını yaparsın, ama beslenmene dikkat etmediğin takdirde paranı çöpe atmış olursun. Adaleyi bitirirsin, sakatlarsın kendini.”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500