BURSA
Giriş Tarihi : 09-01-2020 09:04   Güncelleme : 09-01-2020 09:04

Dudaklı’da büyük değişim

Kestel ilçemizin tabiat harikası mahallelerinden Dudaklı’nın başarılı ve tecrübeli muhtarı İsmail Esen ile başta Dudaklı’ya gelmesinde emeği geçmiş hizmetler olmak üzere daha birçok konuyu masaya yatırdığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Dudaklı’da büyük değişim
•      Öncelikle muhtarım bizi  misafir ettiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. İsmail Esen kimdir, öncelikle sizi tanıyarak röportajımıza  başlayalım isterseniz?
Bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için sizlere ve gazetenizin değerli yöneticilerine ben de teşekkür etmek isterim. 1970 Bursa-Kestel-Dudaklı Köyü doğumluyum, doğma büyüme bu köylüyüm, genelde çiftçilikle uğraşıyoruz. Köylünün en büyük geçim kaynağı çiftçilik genelde meyve üzerine üretim yapılıyor sebze ekimi de yapılıyor ama eskisi kadar sebze ağırlıklı değil. Köylümüz genelde meyve ile uğraşıyor baharda  kirazla başlar sonrasında şeftali, armut  derken kasım ayında ayvaya kadar devam eder kış döneminde de lahana çeşitleri yeşillik çeşitleri sebze türü şeyler yetiştirilir brokoli, maydanoz, marul gibi ürünler.
 
BENİ YÜZDE 80-90'LARA VARAN OYLA SEÇTİLER..
•      Muhtarım ilk olarak 2014'te seçimlere katıldınız, sonrasında 2019'da da tekrardan seçimlere girdiniz değil mi? Bu seçimler nasıl geçti? Bunlarla ilgili bizlere bilgi verebilir misiniz?
2014 seçimlerinde benimle birlikte bir arkadaş daha adaydı 2019 seçimlerinde ise tamamen tek kaldım, her iki  seçimde de ekseriyet oyları alarak seçildim.  Bana oy veren vermeyen, bütün köylülerimize mahalle sakinlerimize ayrıca  teşekkürlerimi sırası gelmişken iletmek istiyorum. Yüzde 80-yüzde 90 oyla beni seçtiler sağ olsunlar.
 
 
•      Peki Muhtarım Dudaklı Köyü, mahallesi kaç haneden meydana gelmekte ve nüfus ne kadar? Bunlarla  ilgili bizlere neler söyleyebilirsiniz?
Köyümüz 120 haneden oluşuyor, 330 civarında seçmenimiz ve 550 kadar da toplam nüfusumuz mevcut.  Genelde köyümüzün geçim kaynakları çiftçilik ve meyve üzerine biraz önce söylemiş olduğumuz gibi.
 
BİR ÇOK SIKINTIYI GİDERDİK
•     Muhtarım aşağı yukarı 6 yıla yakındır Dudaklı Mahallesi'nde muhtarsınız bu süreçte mahallenize ne gibi hizmetlerin gelmesini sağladınız ne gibi değişiklikler oldu bu süreçte Dudaklı’da?
Köyümüzde bayağı bir kendimize göre değişiklikler yapmayı uğraştık sağ olsunlar tabi burada belediyelerimiz hep yanımızda oldu altyapı sıkıntılarımız vardı içme suyu sıkıntılarımız vardı, bunları tamamen aştık. Yeni depolarımız, yağmur suyumuz, içme suyumuz alt  tesisat tamamen sıfırlandı. Bu işler bittikten sonra tamamen sokaklarımıza sıcak asfalt döktürdük. Tadilat açısından bakarsak bu binayı Mahalle Konağı'mız komple yenilendi, sağlık ocağımız, iki tane lojmanımız, okulumuzda tadilat yaptırdık. Bayağı bir şeyler yaptık diyebilirim.
 
UFAK TEFEK EKSİKLİKLER KALDI..
•     Peki  muhtarım, eksiklikler neler şunlar şunlar olursa Dudaklı’da yaşam daha da güzel olur dediğiniz şeyler projeler var mı?
Bazı eksiklerimiz var ama çok büyük bir eksiğimiz kalmadı bunu söyleyebilirim, ufak tefek şeyler var köy meydanında olması gereken düzenlemeler var mesela. Allah nasip ederse onları da yaz ayları ile birlikte yapacağız. Meydanımızı düzenlemek istiyoruz. Ankara yolu girişinde sıkıntımız vardı orada çalışma devam ediyor görmüşsünüzdür. O da kısa zamanda hallolacak inşallah. Acil olması gereken şeyler sıkıntısız oluyor diyebilirim ama dediğim gibi bazı zamanlarda bazı projeler zaman  alıyor, sürece yayılan projelerde kademe kademe ilerliyor. 
 
2000 dönüm arazide kapalı sistem sulamamız var
   
•      Peki Muhtarım Büyükşehir Belediyesi ile olsun Kestel Belediyesi ile olsun ilişkileriniz  nasıl?
Şimdi Kestel Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'ne de ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Sonuçta yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda  her ikisinin de emeği var ayrıca Büyükşehirden yıllarca bizim sıkıntı yaşadığımız sulama sistemi vardı ilk 2014 seçiminde Muhtar olduğumuzda hemen adım atmaya başladık sağ olsun Büyükşehir belediyemiz yanımızda durdu yardımcı oldu. Şu anda 2000 dönüm arazide kapalı sistem sulamamız var. 3 yıldır 4 yıldır kullanıyoruz bunu bu da tabii köylümüzün çalışma potansiyelini de yükseltti. İnsanlar eskiden çok uzak yerlerden su getirmek zorunda kalıyordu, hatta getiremiyordu. Şimdi su hemen tarlanın başında kapalı sistem vana var hemen suyunu alabiliyor, bu da tabii enerjisini başka yerlerde harcamamasına, sadece ekimine, dikimine enerjisini harcamasına neden oluyor. Bu da tabi üretimde elbette köylümüzün kapasitesini, potansiyelini arttırdı. O zaman üretimden kaçan insanlar şimdi ekmek, dikmek zorunda kalıyor ama şimdi artık köylümüzün mazereti de yok hemen tarlasının yanında suyu var. Bu çok güzel bir hizmet oldu köylümüz için. Yaşam standardını yüzde 50 kesinlikle bu kapalı sistem sulama yükselti insanlarımızın.
 
DÜĞÜN SALONU BÜYÜK GEREKSİNİM
 
Muhtarım, bizim sormak istediğimiz sorular bu kadar, son olarak siz neler söylemek istersiniz?  Vatandaşlarımıza mesajınız nedir?
Kestel belediyemize ve Büyükşehir belediyemize yapılmış olan ve yapılacak işler için teşekkür etmek istiyorum. Bir çok güzel hizmeti köyümüze mahallemize getirdik. Mahalle olmamızın gereği insanlarımızın yaşam şartları gereği aslında bir düğün salonu ihtiyacımız var. Okulun arkasındaki büyük binaya biz düğün salonu olarak başlamıştık ama sonra onu tamamlayamadık, kooperatif olarak başlamıştık o zamanlar, inşallah o yarım kalan projenin tamamlanmasını istiyoruz tamamlanırsa köylü insanımız için çok güzel olacak dediğim gibi insanlarımız bize çok büyük oranda destek sağladı yüzde 80'lere yüzde 90'lara  varan oyla beni seçtiler biz de onların güvenini boşa çıkartmamak için geceli, gündüzlü çalışıyoruz. Bütün vatandaşlarıma  buradan sevgilerimi selamlarımı  iletmek istiyorum, esenlikler diliyorum.