BURSA
Giriş Tarihi : 08-09-2020 09:36   Güncelleme : 08-09-2020 09:36

Duayeni ile mermer üzerine

Çeyrek asra yakındır sektöründe faaliyetlerde bulunan Bursa’mızın ve ülkemizin en eski mermercilerinden FAB Mermer Madencilik  A.Ş’nin  Yönetim Kurulu Başkanı, Maden Mühendisi Fahri GÜNEL  ile FAB  Mermer’in öncesini, kuruluşunu, bugünlere gelişini sektördeki çalışmalarını ve genel anlamda sektörde yaşanılan sıkıntıları masaya yatırdığımız, bunun haricinde de birçok konuya değindiğimiz güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Duayeni ile mermer üzerine

Özkan YILDIRIM/Gökhan GÜNDOĞDU

  • Ekibimizi ulaşımın zor olduğu kadar bu doğa harikası manzaraya sahip mermer ocağınızda konuk ettiğiniz ağırladığınız için öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum Fahri Bey. Röportajımıza  başlarken sizi bir tanıyalım isterseniz

FAB MERMER MADENCİLİK  2016  YILINDA KURULDU

Buralara kadar gelip bizlere böylesine güzel bir fırsat sunduğunuz için öncelikle bende sizlere teşekkür etmek isterim. 1963 Kütahya doğumluyum aslen Eskişehirliyim, azot  sanayi Kütahya'da kurulurken babam oraya gelmiş, Eskişehir'de uçak fabrikasında kendisi başteknisyen olarak çalışıyormuş. Biz de orada büyüdük ,sonra tekrardan Eskişehir'e geldim  üniversite hayatımız ,gençlik yıllarımız  orada geçti.1986 Anadolu Üniversitesi Maden Bölümü mezunuyum.1996 senesinde  mermer  sektörüne giriş yaptım daha önce endüstriyel hammaddeler de Eczacıbaşı'nda Vitra’da çalışmalar yürütmüşlüğüm de vardı, sonrasında diğer bir arkadaşla Sfk Mermer adı altında bir firma açtık, bu sektörün  ben en eskilerinden biriyim, mesela 2011 senelerinde Sfk Mermer’le Bursa'da en büyük üretimi  yapan firma bizdik, o zamanlar Resul Ustamla  beraberdik,burada da  beraberiz. Eski duayen arkadaşlarımızdan birisidir kendisi. 2016 yılında  Fab  Mermer’i kurdum. Şu an burada Mustafakemalpaşa Alacaat Köyü yukarısında açmış olduğumuz mermer ocağında çalışmalar yürütüyoruz.

GÖRÜNEN REZERVİMİZ 25-30 YILLIK

Burada şu an 7 personelimiz var ama ileriki aşamalarda 15-20 belki de 30 kişiye kadar çıkartacağız. Bu tabii biraz talep ve işletmenin büyümesine bağlı olarak ileriye doğru emin adımlarla yürüyeceğiz inşallah. Burada yapmış olduğumuz karotları 50'şer metrede 7-8 noktada yaptık. Rezerv  olarak şu anda 25-30 yıllık işletme  hesaplıyoruz ,şu anda görünen bu. Ama tabi buna  daha sonraki çalışmalarla 10-15 sene daha eklenebilir.

Rezerv tespitinde 3 aşama vardır. Muhtemel rezerv, mümkün rezerv,  görünür rezerv. Şimdi biz burada görünür rezervden başladık, şu an 50 metre görünüyor bu rezerv. Sonra mümkün rezerv  aşamasına geçeceğiz sonra yine bunu karot çalışmaları ile geliştireceğiz ondan sonra da muhtemel olabilecek rezervde eklenebilir. Onu araştıracağız şu anki yapmış olduğumuz araştırmada 25 yıllık bir rezervimiz  gözüküyor, sonradan yapacağımız çalışmalarda bunu 15-20 sene kadar daha ileri atabiliriz. Merkezimiz Bursa Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı Time Ofis  21 numarada.

YÜZDE 80 İHRACAT

Üretimimizin %80'ini ihracata, % 20'si ise  iç piyasaya veriyoruz. İhracatımızı uzak doğu ülkeleri, Hindistan, Çin, Singapur, Malezya gibi ülkelere yapıyoruz. Pandemi sürecinden sonra tekrardan  yeni bağlantılar kurmaya başladık. Bu süreçte dışarıdan müşterilerimiz  taş alamadıkları için stokları  tükettiler ve bizde sektörde hızlı bir şekilde Mustafakemalpaşa- Alacaat Köyü yakınlarındaki ocağımızda çalışmalarımıza, üretimimize başladık.

ÜLKEMİZDE  350  ÇEŞİT MERMER VAR... FAKAT...

Mermerde  potansiyel çeşitliliği açısından Türkiye en büyük rezervlere sahip  350 çeşit mermer var ülkemizde. Dünyada böyle bir şey yok, dünyada bizim kadar mermer çeşitliliği ve potansiyeli olan bir ülke bile yok. Fakat  biz tabi hem devlet politikaları hem sektörde bu işe gönül verenlerin gerektiği gibi bu işe önem vermedikleri için maalesef şu an pek parlak değil. Mesela size çok acı bir örnek vereyim. Şu an İtalya dünyada  Roma İmparatorluğu'ndan beri mermer ,taş işçiliği özellikleri vardır.

MERMERİMİZİ  DÜNYAYA İYİ TANITMAMIZ  VE DEĞERİNİ  ARTTIRMAMIZ LAZIM..

Biz  İtalya'nın aynı taşını, hatta daha iyisini üretmemize rağmen, İtalya bunu Arap ülkelerine 700-800 Euro’lara satarken biz 100 Euro’ya bile satamıyoruz. Halbuki bizimki daha kaliteli, daha iyi ama bunları yaşıyoruz. Bir zamanlar İtalyan Brend’i vardı Türkiye'den geldi taş aldı, bizden aldığı taşı alıp götürüyordu Bizim 100 dolara sattığımız taşı o  İtalyan taşı diye 700-800 Dolara  satıyordu. Bunlar bizim için, Türk Mermerciliği, taşçılığı açısından  hiç de iyi durumlar değil. İtalya'nın elbette Roma İmparatorluğu zamanından gelen muazzam bir taş, heykel işçiliği ustalığı var ama asıl üretimi yapma özelliğimizden dolayı   kendimizi dünya çapında tanıtarak bu güzel değerlerimizi, Mermerimizi  mutlaka dünyaya benimsetmeliyiz. Çünkü onlardan çok daha fazla potansiyelimiz var. Sektör olarak el ele  verip devletimizin de desteğiyle inşallah gelecekte  çok daha güzel yarınlara yürüyeceğimizi tahmin ediyorum.

Aynı zamanda Fab Mermer Madenciliğin Antalya-Serik'te bir işletmesi  daha var. Bu işletme emperador dediğimiz farklı bir mermer üretiyor,orası pazarla ilgili sıkıntıları olduğu için şu an durağan  bir vaziyette.

  •     Yer altında olan görünmeyen  bir değeri ortaya çıkartıp ülke ekonomisine sunuyorsunuz , çok yüksek katma değerli bir sektör bu manada sıfırdan ortaya çıkmış bir değer de olmuş oluyor aynı zamanda. Peki sektörde yaşamış olduğunuz sıkıntılar var mı?

Sektörde maalesef birlik ve beraberlik yok, birlik sağlanmaya çalışılıyor. Madsiad  (Mermer Üretici ve Sanayici İş adamları Derneği) adı altında bu yönde çalışmalar yürütüyor. Derneğimizin başkanı Erol Efendioğlu,  Efendioğlu  Mermer’in sahibi. 2010 yılında derneğimiz Orhaneli'nde Mermer Organize Sanayi için çalışmalar yürüttü, son aşamaya geldi, Organize Sanayi Bölgesi hem Orhaneli Bölgesindeki Krom sahalarındaki ürünlerin orada işlenmesi, mermerin de yine aynı şekilde orada işlenmesi ile ilgili bir Organize Sanayi aşaması bitti, kuruluş ve  altyapı çalışmaları devam ediyor şu anda. Ama maalesef bürokrasinin sıkıntılarından dolayı 20 senedir ancak bu aşamaya ulaşıldı. 20 sene boyunca  sektör yine de büyük  yol kat etti. Bu işte tabii elimizi biraz çabuk tutmamız  lazım, yıllar  geçince  sektördeki heyecan kayboluyor ,oradaki potansiyel kayboluyor ,insanlar girişimciler, kendilerini geri çekiyor ekonomik şartlar, dünya şartları ,konjektürdeki gelişmeler , değişimler sektöründe gelişiminde büyük rol oynuyor.

ORMAN BEDELLERİ  YÜKSEK HARÇLAR GİDERLER ÇOK FAZLA

Bir diğer sıkıntı da sektördeki orman bedellerinin çok yüksek olması, Devlet gerçekten bu konuda istihdam yaratan firmalara maalesef destek sağlamıyor. Halbuki mesela bu işte üretim yapan girişimcilerin desteklenmesi lazım. Biz şu an doğal kaynak üreticisiyiz yani yerin altındakileri yukarıya çıkartıyoruz. Ama orman bedelleri çok yüksek , ruhsat harçlarımız çok yüksek, ruhsat bedellerimız çok yüksek biz mesela 14 kurumdan görüş almamız gerekiyor. 14 kurumun görüşünün toplanıp bütün bu izinlerin halledilmesi daha önceleri birkaç ayda biterken şimdi seneler alıyor. Biz burasını 2015 yılından bu zamana ancak bu hale getirebildik. Çünkü bu izin süreçleri çok uzun sürüyor bürokrasinin ağır işleyişi bizleri çok etkiliyor.

BU AŞAMAYA GELMEMİZ 5  YIL SÜRDÜ

 Burada bizim bu aşamaya ,üretim aşamasına gelişimiz  5 sene sürdü. Dolayısıyla tabii böyle olunca dünyadaki talebi karşılayacakken bu sefer müşteri başka ülkelere başka türlü alım yöntemlerine başvuruyor o zaman da biz bu sefer geride kalıyoruz.Uzun süre sonra  hadi gelin üretime başlıyoruz  dediğimiz zaman çok geç kalmış oluyoruz, bu işte şimdi mutlaka bu işlerin daha yalın hale  getirilmesi, işleyişin hızlandırılması lazım. Kanun yapıcıların, mecliste bu işe el atan insanların, imza atan kişilerin biraz daha bu sektörün içinden gelen kişilerden  görüş alması danışması bilgi alışverişi yapması çok önemli diye düşünüyorum. Bu manada Türkiye'de daha önceleri üretim yapıp  bu sıkıntılardan dolayı yurt dışına Balkanlar'a Makedonya'ya giden madenci arkadaşlarınız var. Mutlaka üretici üretim yapan istihdam yapan firmaların çekilmemesi için bu kolaylıkların sağlanması lazım. Son olarak buradan ben de Bursa'da bu sektörün en eski temsilcilerinden biri olarak FAB  Mermer, Madencilik, İnşaat, Turizm Sanayi Ticaret Anonim Şirketi olarak Mustafakemalpaşa Alacaat  köyü yakınlarındaki ocağımızda üretimimize hızlı bir şekilde başladık yurt dışındaki müşterilerimiz başta olmak üzere yurt içindeki müşterilerimiz  pandemi sürecinde stoklarını da eritmiş olmalarından dolayı üretime hız vermiş  durumdayız. Ez cümle ,  buradan başta bütün vatandaşlarım olmak üzere herkese sağlık ,sıhhat ,afiyetler  , mutluluk ve esenlikler diliyorum. Sektör olarak da devletimizin  kolaylık göstermesi  ve desteklemesi durumunda  bu sektörün daha güzel yarınlara ulaşacağına olan  inancım tamdır.

İletişim Bilgileri:

 Merkez:

Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı,

 Time Ofis    No:21

 Tel:0  224 502 12 13

Nilüfer/ BURSA

 

 Mermer Ocağı İşletme:

AlacaatKöyü,  Manastır mevkii


 

 İrtibat: 0 532 577 26 10

 Mustafakemalpaşa/ BURSA