Advert
Advert

DOĞANBEY YENİDEN DOĞMAK İSTİYOR

15 bine yakın vatandaşın yaşam alanı söz konusu olduğu ve uzun süredir yüksek yapılaşma nedeniyle büyük sıkıntıların yaşandığı Doğanbey Mahallesi'nde Muhtar Nuri Aybakan, Doğanbey'in yeniden doğması için yerel yöneticilerden destek bekliyor.

DOĞANBEY YENİDEN DOĞMAK İSTİYOR

 

Erkan ŞEN

Bursa'nın en işlek caddelerine sahip olan ve şehrin kalbi denilebilecek bir bölgede bulunan Doğanbey Mahallesi, kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkan eksikliklerin sıkıntılarını yaşıyor. Doğanbey Mahallesi Muhtarı Osman Nuri Aybakan, kentsel dönüşümün tam anlamıyla sonuçlanmadığını dile getirdi ve yaşanılan sıkıntıları şöyle ifade etti: "Kentsel dönüşüm sonuçlandı, ama dönüşümün en hassas konularından biri diyeceğimiz çevre düzenlemesi tam anlamıyla gerçekleşmiş değil. Sosyal donatı alanlarıyla bize teslim edilmesi gerekiyordu mahallenin, ancak biz sadece binalarımızı alabildik. Binalarımızın ne çevre düzenlemesi yapıldı, ne de diğer sosyal donatı alanları. Okul, sağlık ocağı, polis merkezi, kafeteryalar, insanların vakit geçirebileceği parklar ve yeşil alanlar maalesef bu projenin içerisinde yer almadı. Nihayetinde 15 bine yakın vatandaşın yaşam alanı söz konusu. Bu eksikliklerle birlikte biz mahalleyi devralmış olduk. Şimdi bu sorunun yerel yöneticilerimiz tarafından ele alınarak peyderpey yapılmasını dört gözle ve sabırla bekliyoruz."

2 TANE OTOPARK VAR AMA...

Çevre düzenlemesinin yapılmamasının araç park sorununa yol açmakta olduğunu ifade eden Aybakan, "Bu mahallede şuanda 2 tane otopark mevcut. Birisi Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan katlı otopark, diğeri de Büyükşehir Belediyesi'nin kazandırdığı Doğanbey Yeraltı Otoparkı. Caddelerimizin kontrolsüz durumda bulunması ve alanlarımızın açık alan olması nedeniyle bölgenin en işlek yerlerinin açık otopark olarak kullanılması sorunu mevcut maalesef. Bu iki tane güzide otoparkımız gerektiği gibi kullanılmamakta. Büyük külfetlerle yapılan o otoparklar bize faydadan çok zarar vermiş durumda ne yazık ki. Belediyelerimiz bu duyarsızlık yüzünden ciddi derecede gelir kaybına uğruyor. Vatandaşlarımızın trafiği engeller bir şekilde sokak aralarına araç park etmeleri büyük sorunlar doğurmakta gerçekten. Para ödememek için yapılan bu yanlış eylem, başka araçların ve esnafın hakkını gasp etmekte adeta" açıklamasında bulundu.

BİRAZ DUYARLI OLALIM

'Sokak aralarına araçlarını park eden vatandaş bir ambulansın, itfaiyenin oradan geçemeyeceğini akıl edemiyor mu?' sorusunu sorarak açıklamasına devam eden Doğanbey Mahallesi Muhtarı, "Bu durumdan dolayı sokaklarımız trafik sıkışıklığı yaşanan bir alana dönüşmüş durumda. Otopark fiyatları da çok uygun ve nihayetinde araç güvenli bir yere bırakılmış oluyor. Vatandaşlarımız bu konuda biraz duyarlı olmalı" şeklinde konuştu.

Maalesef okulumuz yok

Mahallenin okul problemi olduğuna da dikkat çeken Aybakan, "Yavrularımızın gideceği ne bir ilkokul var mahallede, ne de ortaokul. Bu çocuklar maalesef Gazcılar Caddesi, Haşim İşcan Caddesi veya Fevzi Çakmak Caddesi'nin diğer taraflarında bulunan ilkokul ve ortaokullara gitmek durumundalar. Bölgeye en yakın ortaokul ise Zafer Plaza'nın arkasında bulunan Hocailyas Ortaokulu. 11 tane mahallenin çocuğu bu okula gitmekte, dolayısıyla burada çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim aldığını düşünmüyorum. Duyumlarımıza göre çocuklar bu okulda alt alta üst üste eğitim almakta, içler acısı bir durum gerçekten" ifadelerini kullandı.

SABAHIN KÖR KARANLIĞINDA

Küçük yaştaki çocukların sabahın kör karanlığında okula gitmek için yola çıktığına vurgu yapan muhtar Aybakan, "Okullar uzak olduğundan çocuklar servisle okula gitmek zorunda. Büyüme çağındaki bu yavrucaklar uykularından feragat edip 1 buçuk saat önceden sıcak yuvalarından çıkıyorlar. Bu çocuklar bizim geleceğimiz ve 1 saat daha fazla uyumaları gerekirken, bu sıkıntı nedeniyle uykularından olmaları bizi çok üzmekte. Gözbebeğimiz olan yavrularımızın büyümesine balta vuruyoruz adeta" sözleriyle açıklamasına devam etti.

BOŞ ARAZİLER MEVCUT

Hak sahiplerinin TOKİ'ye devretmiş olduğu 280 dönümlük bir arazi olduğunun altını çizerek açıklamalarına devam eden Aybakan, "Boş arazilerimiz var. Biz bu arazilere okul yapılmasını istiyoruz. Belediyemizin, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konuyla ilgili acil bir çalışma başlatması lazım. Ben yetkililerimizin gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyorum. Bu çocuklar bizim geleceğimiz, sağlıklı bir gelecek için gerekli değeri vermeliyiz bu evlatlarımıza" diye konuştu.

Camiden kötü kokular geliyor

Fomara Meydanı'nın yeniden düzenlenmesine istinaden yaklaşık 20 sene önce yeri değişen Sûlüki Camii'nin ciddi problemleri olduğuna vurgu yaparak açıklamalarına devam eden muhtar, "Sûlüki Camii uzun yıllar önce taşınmıştı, ancak camimiz taşınmasıyla kaldı sadece. Camimizde abdest alınan yerle, insanların tuvalet ihtiyaçlarını giderdiği bölüm aynı yerde. Dolayısıyla vatandaş ibadet etmek için arındığı yerde tuvaletin kötü kokusuna maruz kalıyor. Bu sorunla ilgili Büyükşehir Belediyesi'ne gerekli müracaatları yaptık. Sanıyorum bu sorunumuza en kısa süre içerisinde bir çözüm bulunacak" dedi.

Günlük ev kiralamayın

Günlük kiralanan evler üzerine de fikirlerini belirten Doğanbey Mahallesi Muhtarı konuya binaen şu açıklamada bulundu: "Yaşam paradan ibaret değil. 'Boş dairelerden kira edebiliriz' düşüncesiyle, sorumsuzca bu evleri hak etmeyen kişilere kiraya veren insanların yaptıklarını doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum öncelikle. İstanbul'da yaşanan terör eylemleri en acı örnek bizler için. Allah korusun yarın öbür gün bir terör eyleminin Bursa'da olmayacağını hiç kimse kimseye garanti edemez. İdüğü belirsiz kişi parayı veriyor ve daireyi kiralıyor. Bir kişiye anahtar veriyorsunuz, 3-5 kişiyle o daireye girebiliyor. Eve girenlerin üzerinde ne var ne yok bilmiyorsunuz. Bunun için bir önlem alınacaksa eğer bu önlemi alacak olan vatandaşın ta kendisidir. Sadece muhtarlar değil."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500