Advert

Diyanet İşleri Başkanı’ndan tartışma yaratacak öneri!

Ailede çocuk sayısının ikinin altına düşmemesi gerektiğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, üniversitelerde seçmeli ders havuzu önerisinde de bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı’ndan tartışma yaratacak öneri!

Ailede çocuk sayısının ikinin altına düşmemesi gerektiğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, üniversitelerde seçmeli ders havuzu önerisinde de bulundu. Erbaş, “Tıp fakültesindeki bir kardeşimiz olur ya Kur’an-ı Kerim’i öğrenememiş olabilir. Kur’an-ı Kerim dersini seçsin ve öğrensin. Fıkıh dersini seçsin, çünkü Müslüman doktorlarımızın İslam fıkhına ihtiyacı var. Hukuk fakültesindeki öğrencilerimiz İslam hukukunu seçsinler” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu programı sırasındaki açıklamaları ile yeni tartışma başlıkları açtı.

“Ailede çocuk sayısını artırmak için farkındalık oluşturmaya çalıştık”

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan’ı makamında ziyaret eden Erbaş, bir gazetecinin, “Aile başına düşen çocuk sayısının ikinin altına indiği yönündeki araştırmayla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtladı.

Geçen yıl Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasını “Peygamberimiz ve aile” seçmelerinin en önemli gerekçelerinden birisinin de bu olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, “Hem neslimizi hem gençliğimizi daha dinamik, daha verimli, daha inançlı, Peygamber Efendimize layık bir ümmet olarak yetiştirmeye çalışmak hem de bu konuda özellikle nikah, evlilik, aile yapısını sağlam tutmak, çocuklarımızı iyi yetiştirmek ve hepsinden de önemlisi evliliği gençlerimizde teşvik etmek, çocuk sayısını artırmak gibi bütün bu konularda farkındalık oluşturmaya çalıştık” dedi.

“Ailede çocuk sayısını ikinin altına düşürmemek lazım!”

Geçmişte aile başına düşen çocuk sayısının dörtler, beşlerle ifade edildiğini dile getiren Erbaş, şöyle devam etti:

“Ama şimdi ikilerde. Bunu ikinin altına düşürmememiz lazım. Mutlaka ikinin üzerinde, üç, dört gibi geliştirerek nüfus yapımızı hem sağlam hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmemiz ve sağlam hale getirmemiz gerekiyor. Bu konuda toplumumuzun tüm kesimlerinde bir farkındalık oluşturmamız lazım. Çünkü aile toplumun bel kemiğidir. Aile hem sayısal hem de nitelik olarak sağlam olursa biz toplum olarak da sağlam bir yapıya sahip oluruz. Millet, devlet olarak vatanımız, birliğimiz ve beraberliğimiz noktasında da her zaman iyi bir noktada oluruz.”

Üniversitelerde seçmeli ders havuzu önerisi!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu Üniversitesi’nde (ODÜ) “Bilgiden Bilince” başlığıyla verdiği konferansta ise üniversiteler için tartışma yaratacak bir öneride bulundu.

Üniversite öğrencilerinin farklı fakültelerin derslerini seçmeli olarak alabilmeleri için seçmeli ders havuzu sisteminin olması gerektiğini, bu sayede daha verimli bireyler yetişeceğini vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti:

“Beşikten mezara kadar ilme bizim ihtiyacımız var. İşte o açıdan interdisipliner metodu biz esasında asırlar önce başlatmışız. Bugün uygulamamız nasıl olmalı? Bir seçmeli ders havuzu olmalı. O seçmeli ders havuzuna her fakülteden dersler konulmalı. İlahiyat Fakültesi’ndeki bir öğrencimiz sosyolojiden, psikolojiden, edebiyattan, matematikten, mühendislikten dersler seçmeli. Tıp Fakültesindeki bir kardeşimiz tıp fakültesine gelinceye kadar, olur ya Kuran-ı Kerim öğrenmemiş olabilir. İlahiyat Fakültesi’nde Kur’an-ı Kerim dersini seçsin ve öğrensin. Bu bir fırsattır. Fıkıh dersini seçsin, çünkü Müslüman doktorlarımızın İslam fıkhına ihtiyacı var. Aynı şekilde Hukuk Fakültesi’ndeki öğrencilerimiz İslam hukukunu seçsinler. İlahiyat okuyan öğrencilerimiz de hukuk fakültesinden bir dersi seçsinler. İleride akademik çalışma yaparlarsa, hukuk fakültesindeki o ilkelere bugünkü hukuk sistemine ilahiyat öğrencisinin ihtiyacı olacak. Çünkü bir toplumda yaşıyoruz ve bu toplumun gerçekleri var. O gerçekleri bilmemiz lazım. Üniversitelerde işte bu şekilde interdisipliner metot bu noktaya gelirse o zaman bu durum üniversitelerde de faydalı bir metot olmuş olur.”

“Din istismarı ile milleti kandıranların sayısı artıyor”

Çocukların iyi yetiştirilmesi gerektiğine değinen Başkan Erbaş, “Kız ve erkek çocuklarımızı hiç ayrım yapmadan hem eğitimleri hem de edepleri noktasında hayata hazırlamamız gerekiyor. Buna çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak göreve geldiğinin hemen ertesinde “Din İstismarı İle Mücadele” seferberliği başlattıklarını anlatan Erbaş, “Bu istismarı önleyecek bizleriz. İşin doğrusunu öğretmezsek milleti kandırarak menfaat elde edenlerin sayısı artıyor. Buna biz engel olacağız” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500