Advert

Cümleler tekrarlanıyorsa dikkat!

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Akın, orta kulakta sıvı birikimi, çocuk yaş grubunda çok sık görülen ve aileleri tedirgin eden hastalıklardan biri olduğunu ifade etti.

Cümleler tekrarlanıyorsa dikkat!

Uzm. Op. Dr. İbrahim Akın, bu hastalığın çocuklarda yüksek sesle televizyon izleme, cümleleri tekrarlatma, ve tedavi edilmediği zaman kalıcı işitme kaybına sebep olabileceğini söyleyerek orta kulakta sıvı birikimi hastalığı hakkında şöyle konuştu: “Ailelerin orta kulakta sıvı birikimi olarak bildiği hastalık tıbbi litaratürde seröz otitis media veya efüzyonlu otitis media olarak isimlendirilmektedir. Kulak ağrısı, ateş ve kulak zarında kızarıklık gibi iltihabi bulgular olmadan, kulak zarı arkasında, orta kulak boşluğunda sıvı birikmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Biriken sıvı orta kulağa dışarıdan gelen bir sıvı ya da iltihap değildir. Orta kulaktan östaki borusu kanalıyla genize akması gereken orta kulak salgısı, östaki tüpünün tıkanması sonucu orta kulakta birikir. Daha sık çocuk yaş grubunda görülen hastalık erişkinlerde de meydana gelebilir.”

UZMANA BAŞVURMASI GEREKİR

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Akın, bu hastalığa sebep olan nedenleri şöyle sıraladı: “Üst solunum yolu enfeksiyonları, Östaki tüpünde tıkanıklığa sebep olan etmenler, Geniz eti iltihabı, Geniz eti büyümesi, Allerjik burun. Bu hastalık iltihabi bir durum olmadığından iltihabi kulak hastalıklarına göre daha az belirti verebilir. Aileler çocuklarında işitme azlığı, kulakla sık oynama, konuşmaya başlamada gerilik, öğretmeni tarafından çocuğun duymadığının söylenmesi gibi belirtiler gördüğü takdirde, en kısa sürede kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekmektedir.

Bazı ilaçlar kullanılabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Akın, hastalığın tedavisi hakkında şöyle konuştu: “Orta kulakta biriken sıvı genellikle 2 ay içerisinde düzelir. Bu süre içerisinde hasta ilaçsız izlenebileceği gibi bazı ilaçlarda kullanılabilir. Düzelmeyen durumlarda cerrahi olarak kulağa ventilasyon tüpü takılmaktadır. Takip ve tedaviye rağmen 2-3 ayı aşkın süredir düzelmeyen orta kulak sıvı birikimi. 40 dB den fazla işitme kaybı gelişmesi. Kulak zarında çökme ve yapışmalar olması durumunda cerrahi tedaviyi yani kulaktaki sıvının boşaltılması ve tüp takılması işlemini önermekteyiz. Genel veya lokal anestezi altında uygulanabilen yaklaşık 15 dakikalık bir işlemdir. İşlem mikroskop altında kulak zarında milimetrelik bir kesi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu kesiden orta kulakta biriken sıvı temizlendikten sonra tüp daha önce yapılan kesiye yerleştirilmektedir. Bu belirtiler varlığında cerrahi tedavi reddedilirse hastada kalıcı işitme kaybı, kulak zarında geri dönüşümsüz değişiklikler, konuşma bozukluğu gelişebileceğini ailelerin bilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500