GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-02-2020 16:39   Güncelleme : 04-02-2020 16:39

Corona üzerine komplo teorileri

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüse ilişkin komplo teorileri bilim çevrelerinde kabul görmezken, virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları da sürüyor.

Corona üzerine komplo teorileri

2 Şubat’ta Hintli araştırmacıların biyolojik araştırma alanındaki bioRxiv adlı bir platformda yayınladıkları, yeni tip koronavirüsün laboratuardan kaynaklandığıyla ilgili bir tez ‘gerçekleri çarpıtma’nın ardından platformdan geri çekildi. Çinli ve yabancı çok sayıda uzman, bilimsel araştırmalar ve gerçeklerle yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) doğal yollarla oluştuğunu doğruladı. Uzmanlar, ayrıca yeni tip koronavirüsünün kaynağı ile bu virüsün yarasada ve diğer hayvanlarda keşfedilen virüslerle evrimsel ilişkilerinin açığa çıkarılması amacıyla, araştırmacıların yeni tip koronavirüsünün gen dizisi hakkında derinlemesine inen incelemelerde bulunduklarına dikkat çekti.

‘LABORATUVAR SIZINTISI’ İDDİASI!
Son zamanlarda, internette salgını yerli araştırma kurumlarının laboratuvar örneklerinin sızıntısıyla ilişkilendiren çeşitli söylentiler dolaştı. Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Wuhan Virüs Araştırma Bürosu’ndan Shi Zhengli, yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsün, doğanın, insanların uygar olmayan alışkanlıklarına verdiği bir ceza olduğunu, virüsün laboratuarla hiçbir ilgisinin olmadığını kaydetti. Shi Zhengli ile uzun zamandır işbirliği yapan ABD Hastalık Ekolojisti Peter Daszak da, ‘Bilim’ dergisine verdiği röportajda, “Yeni bir hastalık veya virüs ortaya çıktığında, laboratuar sızıntısı veya biyomühendislik gibi bir komplo teorileri üretilir, bu utanç verici” ifadesini kullandı.

Yarasanın gen dizisiyle benziyor
Shi Zhengli’nin başkanlığındaki bir çalışma grubu, 23 Ocak’ta bioRxiv’de yayınladığı en son araştırma sonucunda, Wuhan’daki yeni koronavirüsünün gen dizisinin bir tür yarasa üzerinde bulunan virüsün gen dizisi ile yüzde 96 oranında benzerlik gösterdiğine işaret edildi. Bu sonuç, yeni koronavirüsün 18 yıl önce ortaya çıkan Sars virüsü gibi doğal konağının yarasalar olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, 2019-nCoV’ın yarasadan insana geçişte bir veya daha fazla ara konakçısının mevcut olduğu konusunda hem fikir görünüyor. Sun Yat-Sen Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Guo Deyin, Çin’deki bir bilimsel dergiye yazdığı makalede, genomik dizilere dayanan virüslerin evrimsel analizinin, virüsün doğadan geldiğini kanıtlamak için güçlü kanıtlar sunduğunu ve bunun söylentileri kırmaya yettiğini vurguladı. Son birkaç gün içinde dünya çapındaki araştırmacılar, daha fazla hastanın tam viral genom dizilerini paylaştı. Şu anda 53 hastanın tam viral genom dizileri Küresel Kuş Gribi Veri Girişimi Organizasyon Veritabanı’nda (GISAID) paylaşıldı. Araştırmacılar, yeni koronavirüsün kökenini ve yarasalar gibi diğer hayvanlarda bulunan virüslerle evrimsel ilişkisini anlamak için bu virüslerin genetik dizilerini araştırıyor.

MUTASYONA UĞRADI
Washington Üniversitesi’nde biyoinformatik uzmanı Trevor Bedford, virüs sekansından elde edilen en önemli bilgilerden birinin, virüsün vücuda bir kerede girip daha sonra kişiden kişiye bulaşması olduğunu söyledi. Virologlar, bunun şu anda yayılmakta olan virüsün aynı “atadan” kaynaklandığı virüsün belki yanlışlıkla bir hayvandan belirli bir kişiye bulaştıktan sonra mutasyona uğradığı ve daha sonra kişilerarası bulaşmaya başladığı anlamına geldiğini belirtiyor. Bu nedenle, en erken enfeksiyon olan “İlk Hasta” bulunursa, virüsün kaynağı da bulunabilecek. 

AŞI GELİŞTİRİYORLAR
Çinli araştırmacılar, yeni korona virüsünün ortaya çıkmasından sonra, Dünya Sağlık Örgütü ile aktif halde işbirliği yaptıklarını, dünya ülkelerinden gelen önerilerle açık tavırla karşılaştıklarını ve bu yönde uluslararası işbirliği yapmak için değerlendirmelerde bulunduklarını ifade etti. Çinli araştırmacılar aşı geliştirmenin doğal döngü ve yasaları gerektirdiğini ve bilimsel araştırmacıların bu konuda çaba göstermekte olduklarını söyledi. (gidahatti.com)