Advert
Advert

ÇOK İLAÇ DEĞİL DOĞRU İLAÇ

Gereksiz ilaç kullanımının ve bunların ekonomiye olan yükünü azaltmak maksadıyla başlatılan ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ kapsamında açıklamalarda bulunan Dr. Özcan Akan, "İlaç, ciddi bir kimyasaldır ve asla gereksiz yere tüketilmemelidir" dedi.

ÇOK İLAÇ DEĞİL DOĞRU İLAÇ

 

Eda ÖZATA

Akılcı İlaç Kullanımı; Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımlamış olduğu şekliyle, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en uygun maliyetle ve kolayca sağlayabilmesidir. Bursa'da da 2014 yılı Mart ayından itibaren, İl Sağlık Müdür Yardımcısı koordinatörlüğünde bulunan Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlüğü kuruldu ve Bursa'da yürütülmesi gereken çalışmalar planlanarak uygulanmaya başladı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, gereksiz yere antibiyotik yazılması ve kullanılması, hekimlerin tedavileri konusunda hastalarına yeterli bilgi vermemesi gibi sebeplerden 'Akılcı İlaç Kullanımı' çalışmalarının gerekliliğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Hem hekimler hem vatandaşlar bilinçlendiriliyor

"Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta antibiyotik olmak üzere çok gereksiz bir ilaç kullanımı söz konusu" diyen Dr. Özcan Akan, "Bunun önüne geçebilmek maksadıyla Bakanlığımızın stratejileri doğrultusunda illerde genelde ilaç, özelinde antibiyotik kullanımının ihtiyacın üzerinde kullanımını engellemek maksadıyla bir dizi kampanya eylem prosödürlerimiz başladı. Bu kapsamda illerde en fazla ilaç yazan aile hekimlerimiz, kulak burun boğaz uzmanlarımız, çocuk hastalıkları uzmanlarımız, enfeksiyon hastalıkları uzmanlarımız olmak üzere özel yada kamu dahil olmak üzere bütün hekimlerimizi eğitime aldık. Bu kampanyayı geçen hafta başlattık ve önümüzdeki haftalarda da eğitimlerimiz devam edecek. Tabi bunun yanında vatandaşımızın da bilinçlendirilmesi gerekiyordu. Bu kapsamda da biz bilgilendirici broşürler, afişler, toplumu bilinçlendirici kısa metrajlı filmler gibi Bakanlığımızın yaptığı bu materyalleri hızlı bir şekilde piyasaya veriyoruz" şeklinde konuştu.

EKONOMİYE DE KATKISI OLACAK

Şu anda her 3 kişiden 1’ine antibiyotik yazıldığını vurgulayan Akan, "Dünyada en fazla antibiyotik reçete edilen ülkeler sıralamasında birinci olmamız bu konuda ciddi adımlar atılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Hedefimiz yılsonuna kadar bu oranı yüzde 50 azaltmaktır. Çünkü biz biliyoruz ki gereksiz ilaç kullanımı neticesinde bu antibiyotiklere karşı dirençler düşüyor. Belli bir süre sonra da tedavi edilemez duruma geliyor. Yani amacımız hem gereksiz ilaç yazımının önüne geçmek ve vücuda olan zararları azaltmak hem de bunların ekonomiye olan yükünü azaltmaktır" ifadelerini kullandı.

Gürsu ilk sırada

Dr. Özcan Akan Bursa'nın antibiyotik reçete edilme oranlarını değerlendirdi. Bursa'nın antibiyotik reçete edilme konusunda Türkiye ortalamasının altında olduğunu ifade eden Akan, "İlimiz antibiyotik reçete edilme oranlarına bakacak olursak Bursa’nın, tüm reçeteler içinde antibiyotik yazılı olan reçete oranlarında Bursa olarak Türkiye ortalamasının altında bulunmaktayız. Reçete Bilgi Sistemi (RBS) sistemi verilerine baktığımız zaman ise ilçeler bazında en yüksek antibiyotik reçete edilme oranımız Gürsu’dadır. Yıllara göre İznik ve Harmancık’ta reçete edilme oranlarında artış görülmektedir. Bu ilçelerimizde Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili farkındalık çalışmalarımızı artarak devam ettireceğiz" dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500